Fölszállott a páva – már lehet pályázni a következő sorozatra

Berecz István.Az új műsort a legutóbbi sorozatnál hosszabbra tervezik, ugyanis a selejtezőket már az idén lebonyolítják, az összefoglalóit jövő januártól sugározza a Duna Tv, a döntőket márciusban és áprilisban (miként hagyomány) a televízió nézői is élvezhetik.

A népi kultúrára épülő vetélkedő hosszú szünet után éledt föl tavaly. A tájékoztatón elhangzott, hogy olyan tehetségkutatókat szerveznek, amelyeken értékek születnek és ezeket az értékeket meg is őrzik. A műsor feladata, hogy a népi kultúrát megszerettesse a nézőkkel.

Agócs Gergely, a Fonó zenekar vezetője, zsűritag.A Hagyományok Háza főigazgatója, Kelemen László örömmel üdvözölte, hogy a negyvenéves táncházmozgalom tavaly lehetőséget kapott a bemutatkozásra a Kárpát-medence közönsége előtt. A hagyományos paraszti életforma eltűnésével a táncházmozgalom feladata, hogy a paraszti kultúrát élő módon és ne múzeumi tárgyként vigye tovább. Arról is beszélt, hogy a Fölszállott a páva új első sorozata nem várt sikert aratott a közönség és a szakma körében. Ez a műsorfolyam véleménye szerint alapvetően nem verseny, hanem hatalmas seregszemle, amely meggyőzi az ország nyilvánosságát a népi kultúra értékeiről.

A Martin György Néptáncszövetséggel és a Táncház Egyesülettel közösen kiírt versenyre 16–35 éves énekesek, zenekarok, táncosok jelentkezését várják itt és itt is (tessék kattintani!) május 12-én éjfélig. A pályázatnak tartalmaznia kell a produkció legfeljebb hétperces bemutatkozó felvételét, fényképeket a versenyző(k)ről, valamint a kitöltött jelentkezési lapot.

A 2012. évi sorozatra csaknem ötszáz énekes, zenekarok és néptáncosok jelentkeztek a teljes magyar nyelvterületről. A területi selejtezőkből (Gödöllő, Révkomárom, Pécs, Miskolc, Szeged, Kolozsvár, Csíkszereda) a televíziós elődöntőkbe 48 produkció jutott tovább. Közülük a december 15-i döntőn választotta ki a zsűri és a közönség a nyerteseket – az adást csaknem 600 ezer néző látta. Szóló ének és hangszer kategóriában Csizmadia Anna, szólótánc és páros tánc kategóriában Berecz István, zenekar kategóriában a Parapács zenekar, a tánccsoport kategóriában pedig a Jászság Népi Együttes vitte haza a nyerteseknek járó egy-egymillió forintot. Közönségdíjas lett az Ördögborda Néptáncegyüttes, a legjobb magyarországi nemzetiségi együttes a Cace Rom lett, a legjobb határon túli produkciónak járó díjat pedig a Szellő Táncegyüttes kapta.

Pál István
A Fölszállott a páva folytatását bejelentő sajtóeseményen megjelent többek között Agócs Gergely, a Fonó zenekar vezetője, aki az előző sorozatban a zsűri tagja volt. Ízelítőt adott tudásából Berecz István táncos, akit Pál István „Szalonna” bandája kísért.