Győri aranyérmelopás: amiről nem beszélnek, az még nincs elfeledve…

Szögezzük le: a címben írt megállapítás a cikk szerzőjének magánvéleménye. Ám tényként is elfogadható: hiszen a társadalom igen nagy többségének (ekként az újságírónak is) meggyőződése, hogy a rendőrség és a hazai igazságügy a saját esküjének elkötelezett módon végzi a dolgát, kellő erővel és szívóssággal törekszik a bűncselekmények földerítésére és a tettesek számonkérésére a törvények alapján. (A nyitó képen: egy Maiorianus Tremissis érme.)

Holnap lesz éppen két éve annak, hogy az Infovilág közölte: Még nem tudható, ki lopta el a győri múzeum érmegyűjteményét. Lapunk emlékeztetett arra a 2019. november 12-én megjelent hírre, hogy az „intézményt gyakorlatilag részben kirabolták”.

Az esetről Grászli Bernadett (akkori) igazgató aláírásával

egy jól elbujtatott közlemény jelent meg a múzeum internet-portálján, megerősítvén a nagy értékre elkövetett lopás tényét.

A sajtóközlemény leszögezi, hogy a műtárgyakat (először?) legutóbb 2011-ben, a Győr-Moson-Sopron Megyei Önkormányzat fenntartásában lévő Xántus János Múzeumban „Az érctől az aranypénzig” című időszaki tárlaton láthatta a közönség.

Csak 2019-ben, az új, állandó régészeti kiállítás előkészítésekor – eddig ismeretlen(?) – archív múzeumi fotódokumentáció segítségével derült fény arra, hogy az eredeti műtárgyakat másolatokra, illetve kisebb értékű variánsaikra cserélte/cserélték valaki(k), és hogy az eltulajdonított műtárgyak egy részét már a nevezett kiállítás időtartama alatt, 2011-ben, aukciós tételként kínálták Bécsben.

Az eset felfedezésekor (az időpontot nem közli az igazgató, megkérdezni tőle pedig eleve hiábavaló, mivel teljesen törvénytelenül nem válaszol az Infovilág megkereséseire) a múzeum feljelentést tett a bűnügyben. (Az igazgatót nem sokkal később leváltották, munkaviszonyát megszüntették.)

Lapunk szerette volna tájékoztatni az olvasókat a bűnügy felderítésének a fejleményeiről, ezért munkatársunk elsőként a Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészségnél érdeklődött, ahol azonnal és készségesen közölték, hogy a Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda az illetékes a tájékoztatásban.

Érdeklődő levelünkre postafordultával érkezett az ORFK Kommunikációs Szolgálatának korrekt válasza, amely szerint a hatóság „különösen nagy értékre elkövetett lopás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen. A nyomozás érdekeire tekintettel a rendőrség az eljárásról bővebb tájékoztatást nem ad.”

A Győr-Moson-Sopron Megyei Főügyészség nevében dr. Gál Katalin főügyészségi ügyész, sajtószóvivő közölte:

A Győri Járási Ügyészség legutóbb a svájci hatóságokat kereste meg azzal a céllal, hogy a győri múzeumból eltűnt egyik érmét – mely egy osztrák aukciósházon keresztül került egy svájci férfihoz került – foglalja le, majd küldje meg Magyarországnak. A kért eljárási cselekményt a svájci hatóságok – tájékoztatásuk szerint – nem tudták foganatosítani, mivel a tulajdonos jóhiszeműen, eredeti jogcímmel szerzett tulajdonjogot az érmén, így az tőle nem vehető el. Egyébiránt a tulajdonos maga sem kívánta Magyarország rendelkezésére bocsátani azt, vizsgálat céljából sem.

A szerk. megj.: Az ORFK Kommunikációs Szolgálata éppen két évvel ezelőtt, 2020. január 9-én – lapunk hasonló jellegű érdeklődésére – a múzeumi aranykincslopással kapcsolatosan ezt válaszolta:

„Különösen nagy értékre elkövetett lopás bűntett gyanúja miatt folytat nyomozást ismeretlen tettes ellen. A nyomozás érdekeire tekintettel a rendőrség az eljárásról bővebb tájékoztatást nem ad.”

Bezárult tehát a kör, bár időközben mintha terebélyesedett volna…

Tavaly május 10-én ezt írhatta az Infovilág:

A Győr-Moson-Sopron megyei Főügyészség sajtószóvivője ma arról tájékoztatta az Infovilág Szerkesztőségét, hogy az ügyben van egy gyanúsított, egy fővárosi születésű és lakosú férfi. Ő 40 érme jogellenes külföldre vitelével lett meggyanúsítva, melyből az egyik egy Maiorianus Tremissis érme. A 40-ből a másik 39 ismeretlen helyről való, azt a hatóságok nem keresik, mivel az sem biztos, hogy bárhonnan ellopták őket. (?)

A Maiorianus Tremissis érme, amelyet a győri múzeumból loptak el – 51 másik érmével együtt – egy aukción bukkant fel Ausztriában és egy svájci gyűjtő vette meg. Ezért a nyomozás fő iránya: Ausztria és Svájc. Legutóbb a Győri Járási Ügyészség Svájcba küldött ki jogsegélykérelmet, hogy a vásárlótól információkat szerezzen, és ha megvan az érme, lefoglalja. Az előző jogsegélykérelmek pedig – az aukciók miatt – Ausztriát keresték meg. Az eltűnt 52 érméből egy Hadrianus érme már itthon van.

A hatóság által keresett érmék ókoriak, bizánci veretű arany pénzek. A Maiorianus Tremissis érme Ravennához köthető, 5. századi, becsült értéke 1300 euró.

A kirendelt szakértő szerint a győri múzeumi lopással okozott kár összesen 60 487 000 forint. A legolcsóbb érme is 255 ezer, a legdrágább kis híján 11 millió forintot ér. Ez utóbbi egy Caracalla aureus érme Rómából 202-ből. A hiányzók között van egy Constantinus Magnus érme is 313-ból. Ennek 6 400 000 forint az értéke – tájékoztatta lapunkat Győrből dr. Gál Katalin ügyész, sajtószóvivő.