December 1-jén hivatalba lépett az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság. Erre azt követően került sor, hogy az Európai Parlament – a Bizottság elnökének 2024. szeptemberi javaslata alapján – jóváhagyta az új biztosi testületet és annak új megbízatását.
A múlt heti plenáris ülésen tartott beszédében Ursula von der Leyen ismertette az Európai Bizottság 2024–29 közötti időszakra vonatkozó prioritásait és törekvéseit, amelyek alapja az elnök júliusi politikai iránymutatása, és amelyek figyelembe veszik a biztosjelöltek novemberi európai parlamenti meghallgatásainak tanulságait is.
Az új testületnek öt ügyvezető alelnöke van, tagja továbbá az Európai Unió külügyi főképviselője (egyben a Bizottság alelnöke) és 20 további biztos – közöttük a portfólió és a politikai prioritások alapján oszlanak meg a feladatkörök. „Hétfőn összehívom a csapatomat, és munkához látunk” – mondta az elnök a szavazást követő sajtótájékoztatón.
Konzultáció kezdődött a jogállamiságról
Az Európai Bizottság célzott konzultációt kezdett a jogállamisággal kapcsolatos nemzeti/uniós szintű fejleményekről. A testület a 2025. évi jogállamisági jelentés előkészítése részeként várja az észrevételeket.
A konzultációban igazságügyi szervezetek, a civil társadalom képviselői, nem kormányzati szervezetek, nemzetközi szervezetek, uniós ügynökségek és más érdekelt felek vehetnek részt. A kapott információk segíteni fogják a Bizottságot annak értékelésében, hogy miként alakult a jogállamiság a jelentés legutóbbi, 2024. júliusi kiadása óta.
A jogállamisági jelentés központi elemét képezi az EU éves nyomon követési ciklusának, amelynek célja a potenciális kihívások proaktív kezelése és a jogállamisági kérdésekről folytatott párbeszéd előmozdítása mind európai, mind nemzeti szinten.
Az érdekelt felekkel folytatott korábbi hasonló konzultációk értékes horizontális és országspecifikus információkkal szolgáltak. A konzultáció 2025. január 24-ig érhető el online.