Középpontban a mesterséges intelligencia – Acer-sajtótájékoztató a berlini IFA-n

(Berlini tudósítónk, Pompéry Judit jelentése) Népes, legalább száz, mindenekelőtt szakújságíró volt kíváncsi a berlini IFA (Internationale Funkausstellung), Berlin és Németország egyik legrégebbi ipari kiállításának – elvégre 1924–39 között évente, 1950-től 2005-ig minden második, azóta ismét évente, szeptember elején megrendezésre kerülő, ma is a hagyományos nevét viselő Nemzetközi Rádiókiállításnak – a konferenciatermében megtartott sajtótájékoztatóján. (A nyitó képen: az Acer pillekönnyű, mindentudó laptopja.)

A sajtókonferencia főszereplője Jason Chen, a hazánkban is évtizedek óta jelen lévő Acer tajvani számítástechnikai világcég igazgatótanácsának elnöke volt. Az egész esemény a mesterséges intelligencia (MI) legszélesebb körű felhasználásáról szólt. Ebben a színpadra kért tíz vendég – részben az Acer fejlesztő mérnökei és a partnercégek szakmai képviselői – segítették az esemény házigazdáját.

A konszern nagy hangsúlyt fektet az adatbiztonságra, erről szólt rögtön az első felkért szakértő, egy hölgy előadása. Ki-ki a maga szakterületén részletesen szólt az Acer nemzetközi együttműködéséről, amely olyan partnerek a társai, mint a Microsoft, a Google, az Intel, az Nvdia, az Amadana. A témák a hardverfejlesztés, chipgyártás, szoftveralkalmazás, kereskedelmi hálózat. az együttműködés legfrissebb eredményei – valamennyien (ez így szokás) a legmagasabb fokú elismeréssel számoltak be a kétségkívül nagyszerű eredményekről.

Eközben bemutatták a legújabb, hatalmas adattárolási kapacitású termékeket. Az egyik, egy kilósnál könnyebb, a játékokra tervezett laptop teljes kapacitással is 9 fokkal alacsonyabb hőmérsékleten üzemel nemzetközi vetélytársainál, akkuja pedig 48 órás állandó használatot garantál.

Az Acer nemzetközi sajtóeseményén a legtöbb figyelmet és idő a játékoknak szentelték. A cég francia fejlesztőmérnöknője – ezt a nem szakértől tudósító írja! – mindenféle technikai csalafintaságokat mutatott be: a lényeg, hogy szebb színekkel, gyorsabb, pontosabb… Sőt, a legújabb laptopon integrált joystick is van. Engedtessék meg a tudósítónak a megjegyzés: még sosem ültem le azért a számítógépen elé, hogy játsszam. Elolvastam viszont a tavalyi Német Könyvdíjat elnyert Tonio Schachingernek az „Echtzeitalter” című, nemzetközi versenyt nyert gimnazista játékosról szóló regényét, amiben hosszú fejezeteken keresztül ecseteli a szerző az adott játék nagyszerűségét és bonyolultságát…

Az Acer világcég időközben felfedezte, hogy termékeinek használói, sőt, a játékosok fele nő, ezért számukra különösen szép, nőies kivitelű laptop-sorozatot kreáltak – jelentette be büszkén a feljebb a játékgépek felelőse, a francia mérnök asszony.

Miként említtetett már: jóformán minden a mesterséges intelligencia körül forgott a berlini IFA első között megrendezett Acer-sajtóeseményén, a mindennapi használathoz „idomítva” az MI-t. A jelszó: „A cél nem világújdonság, hanem az eddigi kényelmesebben, gyorsabban, effektívebben” – jelentette ki a Google képviselője.

Miként szokásos, a nemzetközi szemle valamennyi rendezvényének korántsem titkolt célja a vállalati reklám. A lelkesen színpadra szólított szereplők által bemutatott minden egyes terméket, megoldást a sajtótájékoztató házigazdája, Jason Chan egyenként és kivétel nélkül „óriási”, „nagyszerű”, „briliáns”, és hasonló jelzőkkel minősítette.

Az már a jövő titka, hogy mindez mennyire válik be a mindennapi életben, és végül mennyire lesznek lelkesek az Acer termékeinek és megoldásainak használói, azt majd a gyakorlat dönti el. Mindazonáltal – jó néhány évtizedes tapasztalat – a gyakorlat nem szokta megcsalni a tajvani szakemberek vitathatatlanul zseniális elképzeléseit és kézzel fogható eredményeit.