Az Európai Néppárt új magyar tagjai ellenzik fegyverek küldését Ukrajnának – címmel a Politico arra utal, hogy csöbörből vödörbe jutott a Manfred Weber vezette frakciószövetség. Magyar Péter elismeri ugyan, hogy Ukrajnának joga van az önvédelemhez, azonban ehhez segítséget továbbra sem ajánl fel.
Az írás arra is felhívja a figyelmet, legalábbis a Politico így fogalmaz, hogy a pártcsaládba való belépés után gyakorlatilag pillanatokon múlott, hogy ezt az álláspontját kifejtse. Tőle idézi az elhangzottakat: „Mi osztjuk a magyar kormány álláspontját, nem fogunk sem csapatokat, sem fegyvert küldeni Ukrajnának”.
Újságíróknak így fogalmazott: önök jól ismerik Magyarország érzékeny helyzetét abban a háborúban. Magyarék felvétele az EPP-be egyben a KDNP-s Hölvényi kilépésével járt, aki a jelenlegi helyzetet úgy írta le, hogy ez az EPP háborús doktrínája. Az írás szerzője felhívja a figyelmet arra, hogy Hölvényi a Fidesz közös listáján indult az újabb mandátumáért. Az EPP vezető alakjai, mint a volt EB-elnöke és a frakcióvezető előzetesen kijelentette: csak az léphet be újonnan, aki teljesíti a feltételt, nevezetesen, hogy támogatja Ukrajnát. Manfred Weber épp emiatt még elutazott Budapestre, hogy meggyőződjék Magyarék hivatalos álláspontjáról, és arról, hogy a feltételnek megfelelnek.
Magyar egyébként azzal magyarázta ezt az álláspontot, hogy szerinte az EPP tökéletesen tisztában van Magyarország rendkívüli helyzetével, már ami az oroszok Ukrajna elleni háborúját illeti. Ezért „…mi minden más formában és eszközzel fogjuk tudni segíteni Ukrajnát. Úgy látszik is, maga a Néppárt valóban így gondolja, mert szóvivője ezt mondta: mindent, amit Magyar Péter mond az Ukrajnában zajló háborúval kapcsolatban, auz felhasználhatja ellene Orbán propagandagépezete. Így aztán világos a számunkra, miért ennyire körültekintő és óvatos a megfogalmazásaiban.
Ízléstelennek minősítette Daniel Freund, a Zöldek német európai parlamenti képviselője Orbán Viktor uniós mottóját, amit a július 1-jével kezdődő féléves soros (sic!) uniós elnökség mérvadó üzenetének szánt: s ami úgy hangzik, „Tegyük Európát ismét naggyá!” Ez az üzenet egyértelmű utalás/idézet Donald Trump 2016-i kampányából, illetve négyéves elnökségének idejéből, s most sem kampányol másképp az ellene indított bűnvádi eljárásban bűnösnek ítélt volt elnök.
Daniel Freund közleménye figyelmeztet: „…Az, hogy Orbán a Trump-szlogennel lép be ebbe a tanácsi elnökségbe, teljesen ízléstelen. A MEGA a lincselést és a demokrácia elleni támadásokat jelenti az USA-ban. Orbán MEGA-variációjának nincs helye az EU élén. A szlogen megmutatja, hogy Orbán hová akarja vezetni az EU-t: autokratikus állapotokba. Az, hogy ő – mint minden idők első autokratája – egyáltalán betöltheti ezt a csúcspozíciót az EU-ban, elfogadhatatlan.”
Az ún. MEGA-mozgalom érdekérvényesítő igazságszolgáltatást jelképez és a demokrácia ellen intézett támadást. Ennek a mozgalomnak Orbán által meghirdetett variációja egyértelműsíti a maga uniós vízióját: azaz a haladjunk előre az autokrata kormányzást erősítve! Elfogadhatatlan a német politikus számára, hogy az Európai Unió első autokratája töltse be ezt a pozíciót. Senki ne tévedjen, mi lesz az elsődleges célja, mégha a diplomácia nyelvén ez kulturáltan hangzik is: a befagyasztott pénzek megszerzése. Félő, hogy visszaél hatalmával – fogalmaz Freund, aki nagy kockázatot lát abban, ahogy az ukrán ügyekben, a migrációs politikában és a jogállami kérdésekben obstrukciós politikát fog vinni Orbán.
Ezzel egyidejűleg petíciót is közzé tett: „ne legyen autokrata az EU soros vezetője” felszólítással, és aláírásokat gyűjtve. A közlemény felsorolja egyébként mindazokat a kifogásokat, amik az uniós források befagyasztásához vezettek: a 7-es cikkelyes eljárás, a jogállami normasértés, az orosz érdekképviselet, a genderpolitika.
Ugyanezzel foglalkozik a Neue Zürcher Zeitung is, és minden jel arra utal, hogy a MEGA-szlogent és a Rubik-kockát, valamint az magyar elnökség féléves programját bemutató Bóka János uniós minisztert jól felkészítették az ezzel kapcsolatos kérdések özönére.
Az írás megjegyzi: technikailag meg lehetett volna oldani, hogy a magyar kormány ne tölthesse be az elnöki pozíciót, de politikailag az időzített bomba lett volna. Brüsszelben abban reménykednek, hogy Orbán most bebizonyítja, hogy voltaképpen ő hidakat épít, ahogy jellemezni szokta Európa számára szokatlan politikáját.