Magyar hadifogoly-emlékművek – Szpaszk, Krasznodar

A kazahsztáni Karagandától negyven kilométerre fekvő Szpaszk település mellett létesítették a második világháború végén a Szovjetunió egyik legnagyobb hadifogolytáborát. 

Finn, lengyel, német, japán és más nemzetiségű katonák mellett magyar honvédek – közlegények és tisztek – ezrei is ebben a lágerban töltötték a rabság éveit, sokan közülük a közös temetőben leltek végső nyugvóhelyet. 

A politikai áldozatok napján, 2000. május 31-én a tábori temetőben felavatták az ott elhantolt magyar hadifogoly-áldozatok emlékművét.  

A csendes megemlékezésen jelen voltak a magyar honvédelmi és külügyi tárca, továbbá az egyházak magas rangú képviselői, valamint a Kazahsztánban élő magyarok kulturális közösségének vezetői. A honvédet ábrázoló, magyar, kazah és orosz feliratú emlékmű lábánál elhelyezték virágaikat a közeli települések kazah tisztségviselői és az emlékezésben osztozó környékbeli civilek is. 

Hasonló, bár szerényebb emlékmű található például a dél-oroszországi Krasznodar központjában, a Raspilevszkaja utca 327. számú háza előtt. A nagyváros önkormányzatához még 2000-ben érkezett meg az orosz Memorial kérése az Észak-Kaukázusban kemény munkára fogott és ott elhunyt hadifoglyok – magyarok, németek, románok – emlékét megőrző térplasztikák felállításáról. 

A helyi lakosság számára egyébként szinte mindegy volt, kikre emlékeztetnek a feliratok, a németek szövetségeseit külön nem tartották számon.

(Maga a „német” szó is a szláv nyelvekben eredetileg némát, nem beszélőt, azaz a helyi nyelvet nem ismerőt, tehát idegent jelentett.)

Ezzel együtt az emlékművek megrongálásáról, pláne meggyalázásáról nincsenek jelentések.

Köszönöm a Hadtörténeti Intézet és Múzeum vezetőjének, dr. Holló József tábornoknak a képek rendelkezésemre bocsátásával nyújtott segítségét, továbbá Flora Vatuljannak, a krasznodari egyetem professzorának a szövegi és képi hozzájárulását. (A szerző)