Egy évvel ezelőtt a miniszterelnök azzal indokolta a vasárnapi zárva tartást, hogy meg kell védeni a keresztény értékeket, valamint a családot. Ám kezdettől fogva ment a találgatás, hogy az intézkedés újabb fricska a nagy külföldi láncoknak. A svájci lap jelentése kitér arra, hogy a Fidesz sejtette, mit gondol a lakosság a tilalomról, hiszen a párt mostanáig fölöttébb különös eszközökkel akadályozta meg a referendumot. A végén aztán jött a botrány, amikor a Fradi biztonsági embereinek számító verőlegények akadályozták meg, hogy a szocialisták leadhassák a maguk beadványát – tájékoztat a Neue Zürcher Zeitung. Az incidenst szájra tett ujjal még a Fideszen belül is kínosnak és méltatlannak minősítették. Az utóbbi hetek bohózata ártott Orbánnak, így most idejében lép, hogy kivédje a további károkat.
Gyalázat ugyanakkor, hogy a magyar kormány éppen a népakarat kinyilvánítását akadályozza meg, amikor egyébként nem győzi szajkózni, hogy éppen azt képviseli.
A U2 frontembere sürgette az amerikai törvényhozókat, hogy lépjenek fel gyorsan a menekültválság és az erőszakos szélsőség ellen, mert az Európába áramló tömeg az egész földrész egységét fenyegeti – olvasható a New York Times-ban
. Bonót az amerikai szenátus egyik albizottsága hallgatta meg és a zenész azt hangsúlyozta, hogy a külföldnek szánt segélyeket nemzetbiztonsági kérdésként kell felfogni. Ha ugyanis a támogatással a szegénységet és a jobb kormányzást célozzák meg, akkor ez a leghatékonyabb eszköz a szélsőség ellen. Ám jelenleg szerinte úgy áll, hogy olyan létveszélyben van a kontinens, amilyet nem élt át a 40-es évek óta.
Magyarország és Lengyelország pl. jobbra tolódik, a hipernacionalizmus felé, a britek pedig ki akarnak válni. Ez akkora ostobaság – hangsúlyozta a U2 frontembere – hogy Amerika bőven ideges lehet miatta. Arra is figyelmeztetett, hogy ha nem cselekszik most a világ, akkor a számla később csak még magasabb lesz.
A luxemburgi külügyminiszter a Neue Osnabrücker Zeitungnak adott interjújában kijelentette: számára rejtélyes, hogy a volt német kancellár, Helmut Kohl miként fogadhatja vérbeli európaiként Orbán Viktort. Asselborn szerint ha a németek úgy reagáltak volna tavaly augusztusban, mint a magyarok, azaz szögesdróttal és gumibottal, akkor darabokra szakadt volna az unió. A politikus arra figyelmeztet, hogy a szolidaritás oszthatatlan, nem lehet leszalámizni. Igazából egyetlen tagállam sem utasíthatná el, hogy menekülteket fogadjon be a válság sújtotta övezetekből. Az EU-nak meg kell értetnie mindenkivel, hogy kizárólag a közösség szavatolja a nyitott belső határokat, és csakis együttes erővel lehet megoldani az olyan fogas kérdéseket, mint a biztonság. Az összetett európai témákról rendezendő népszavazásokat a luxemburgi diplomácia vezetője csak arra tartja jónak, hogy halálos sebet ejtsenek az unión. Utóbbi azonban nehéz helyzetben van, amikor egyes tagjai kétségbe vonják a közös értékeket.
A Der Standard szokatlan vereségnek nevezi Orbán Viktor számára, hogy az ellenzék és a kormánytábor nagy többségének voksaival az országgyűlés megbuktatta a népszerűtlen vasárnapi zárva tartást. A meglepő visszakozást maga a jobboldali-populista miniszterelnök kezdeményezte. Behúzta a vészféket, hogy megakadályozza a népszavazást, ami sokkal nagyobb zakót eredményezett volna a hatalmára ügyelő politikusnak. Hogy annak idején a tilalom mellett döntött, abban a fő szerepet az játszotta, hogy a szabályozás a nagy nemzetközi bolthálózatok meggyengítését ígérte. Csakhogy a lépés érzékenyebben érintette a mindennapokat, mert a magyarok hozzászoktak a vasárnapi bevásárláshoz. A tömeges elutasítás az egyébként inkább impotens ellenzéknek is feltűnt, csak éppen a Fidesz-szimpatizánsok látszatbeadványokkal sorra megtorpedózták a szocialisták kezdeményezéseit. A végén Kubatov Gáborhoz köthető verőlegények tornyosultak Nyakó István előtt. Hogy Orbán most engedett, azzal bizonyosan elkerülte a fenyegető fiaskót.
(A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!)