Maroslelén meglelték az okos eszközök okos használatát

„Az én Maroslelém – a palatáblától a táblagépig” című, szeptember óta tartó iskolai és felnőttoktatási sorozat részeként a Vodafone Magyarország által adományozott, mobil internettel felszerelt harminc Samsung Galaxy Tab2.0 táblagép segítségével az iskolások összesen 30 órán keresztül, az érdeklődő felnőttek pedig 14 órában ismerkedtek a mobilinternetes technológiával, alkalmazásokkal, lehetőségekkel.

A Vodafone, a Délvilág és Maroslele önkormányzata az egyedülálló kezdeményezéssel arra kereste a választ, hogy a mobilinternet miként változtathatja meg egy falu életét, az oktatást, a szabadidő eltöltését.

A település polgármestere, dr. Martonosi György szerint a „Maroslele okos falu” program látványos módon hozzájárul a falu fejlődéséhez, lakói máris és persze a jövőben is jól hasznosíthatják a frissen megszerzett számítógépes és internetes ismereteket.

Ma, amikor a Vodafone szélessávú mobilinternetes hálózata gyakorlatilag az egész országban elérhető – és ez európai viszonylatban is kiemelkedő eredmény –, a szolgáltató és a társadalom számára is csak akkor lehet igazán hasznos, ha a lakosság tud és akar élni a mobilinternet kínálta lehetőségekkel – mondta Marchhart Pál a Vodafone vezérigazgató-helyettese. A mostani kezdeményezés első hónapjaiban bebizonyosodott: a hálózat és a szolgáltatások mellett a kistelepüléseken lakók oktatásába is érdemes befektetni. A tanfolyamon részt vevő gyerekek gyorsan megtanulták a legfontosabb tudnivalókat, ösztönös használóból tudatos felhasználókká léptek elő. Az új ismereteket kiválóan hasznosíthatják tanulmányaik közben, a tájékozódásban, később akár hivatalos ügyek intézésekor is.

Az „okos falu” program részvevői – elsősorban az iskolások – már eddig is használtak okostelefont, de többségében internet-előfizetés nélkül. Volt email-fiókjuk, jelen voltak a legnépszerűbb közösségi oldalon. Mindezt azonban spontán módon használták, nem ismerték a biztonságos beállításokat, az angol nyelvű üzeneteket nem vették figyelembe.

Most, hogy a képzés segítségével eljutottak a „palatáblától a táblagépig”, azt is megtanulták, hogyan kell a személyes adataikat megvédeni és hiteles információk segítségével tájékozódni az interneten. Megismerték a Google Maps és Earth alkalmazásokat, a munkát, tanulást megkönnyítő fordító programot, a teendőiket számon tartó online naptárat, a Wikipediát, Dropbox-fiók hoztak létre, n, használták az Ustream-et, megtanultak QR-kódot „olvasni” és szerkeszteni, megismerték az online rádiózást és televíziózást, a képszerkesztést, és szakértő kíséretében kalandoztak a mobiltelefonos játékok világában is.

A tanulók néhány hétig sajátjukként használhatták a táblagépeket, miáltal „az én gépem, letöltésem, beállításaim stb.” élményt is megtapasztalhatták.

A követésre érdemes kezdeményezésről a résztvevők által közösen szerkesztett Maroslele Okos Falu oldal számolt be folyamatosan. A diákok közreműködésével elkészült a Maroslelét bemutató videó és a település 180 éves oktatási múltját bemutató Wikipedia-oldal is.

Maroslele az Alföld délkeleti részén, a Tisza és a Maros között helyezkedik el, Csongrád megyében. Több mint kétezren lakják, 2011 óta a települést lehajtó köti össze az M43-as autópályával. A lakosság mezőgazdaságból és a környező városok kínálta munkákból él. A község környezetében található termőföldek hazánk legjobb fokhagymatermő területei közé tartoznak. Tavaly adták át legújabb gazdasági beruházását, a tökmagolaj-sajtolásra alkalmas üzemet. Az uniós támogatással készült létesítményben az állami közmunkaprogram révén helyiek dolgoznak. A település iskolájában 170 gyermek tanul. A maroslelei oktatás az idén ünnepli fennállásának 180. évfordulóját.