Ma hatályba lépett a negyedik pénzmosási irányelv, amely megszilárdítja a meglévő szabályokat és az eddiginél hatékonyabbá teszi a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása elleni küzdelmet, valamint az adókikerülés megelőzése végett növeli az átláthatóságot.
A tagállamoknak máig, azaz 2017. június 26-ig kellett bejelenteniük a negyedik pénzmosási irányelv nemzeti jogba átültetését. Az irányelv hatályba lépésekor már előrehaladott szakaszban járnak az Európai Parlament és a Tanács között az irányelvet tovább erősítő különleges intézkedésekről szóló párbeszédek.
A Bizottság ma közzéteszi azt a jelentést is, amely támogatja a tagállami hatóságokat, hogy a gyakorlatban jobban tudják kezelni a pénzmosással kapcsolatok kockázatokat. Ahogy azt az új irányelv előírja, a Bizottság értékelte, hogy a különböző ágazatok és pénzügyi termékek esetében mekkora a pénzmosás és a terrorizmus finanszírozása előfordulásának kockázata. A ma közzétett jelentés azonosítja a leginkább kockázatnak kitett területeket és a bűnözők által az illegális források tisztára mosására leggyakrabban használt technikákat.
A meglévő szabályok megerősítése
A negyedik pénzmosási irányelv az alábbi módosítások révén erősíti meg a meglévő szabályokat:
- a bankok, jogászok és könyvelők kockázatértékelési kötelezettségeinek megerősítése;
- a vállalatok tényleges tulajdonlására vonatkozó egyértelmű átláthatósági követelmények megállapítása;
- az egyes tagállamok pénzügyi információs egységei közötti együttműködés és információcsere segítése;
- koherens politika kialakítása az olyan harmadik országok irányában, amelyek nem rendelkeznek megfelelő szabályokkal a pénzmosás és terrorizmus finanszírozása ellen;
- az illetékes hatóságok szankcionálási hatásköreinek megerősítése.
A Bizottság továbbra is figyelemmel kíséri a pénzmosással, illetve a terrorizmus finanszírozásával kapcsolatos kockázatok alakulását, és legkésőbb 2019 júniusáig, majd azt követően kétévente közzé teszi e kockázatok friss elemzését. (A teljes közlemény itt olvasható.)
A negyedik pénzmosási irányelv
A pénzátutalásokról szóló rendelet
A szupranacionális kockázatértékelési jelentés
A pénzügyi információs egységekről szóló munkadokumentum
Hatályba léptek a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokat megkönnyítő új szabályok
Az Európai Unió egész területén ma léptek hatályba a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárások új szabályai. A Bizottság 2012-ben tett javaslata alapján az uniós jogalkotók 2015-ben fogadták el ezeket a szabályokat. Céljuk, hogy segítsék a követelésbehajtást a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokban.
E szabályok a tagállamközi követelésbehajtásra vonatkozó kollektív eljárások eredményességének és hatékonyságának biztosításával megkönnyítik a vállalkozások számára a szerkezetátalakítást, a hitelezők számára pedig pénzük visszaszerzését.
A rendelet a határon átnyúló fizetésképtelenségi eljárásokban előforduló eltérő nemzeti szabályokból adódó összeütközések feloldására helyezi a hangsúlyt, és az EU egész területén biztosítja a fizetésképtelenséggel kapcsolatos ítéletek elismerését. Így a jogbiztonság megszilárdítása révén támogatást nyújtanak a vállalkozásoknak és a beruházásoknak, valamint megakadályozzák a „csődturizmus” kialakulását. (A teljes közlemény itt olvasható.)
Rendelet a fizetésképtelenségi eljárásról
Ajánlás az üzleti kudarc és a fizetésképtelenség új megközelítéséről