Megszűnik a mérgek szivárgása Kiskunhalason?

A Greenpeace üdvözli, hogy végre megkezdődhet a kiskunhalasi elhagyott veszélyeshulladék-telepen tárolt, körülbelül ezer tonnányi veszélyes hulladék elszállítása. (Kép: Járdány Bence / Greenpeace)

A környezetvédő szervezet négy éve rendszeresen méréseket végzett a helyszínen és akciókkal hívta fel a figyelmet a veszélyre, azonnali fellépést követelve. A mostani minisztériumi tájékoztatás alapján a veszélyes anyagokat tároló hordókat elszállítják a területről. A Greenpeace hangsúlyozta: a hulladékok elszállítása mellett fontos, hogy a teljes körű kármentesítés is elkezdődjék, és ne maradjon szennyezés a talajban. 

A Greenpeace-hez eljutott az Innovációs és Technológiai Minisztérium azon tájékoztatása, amely szerint az adóhatóság közbeszerzést ír ki a Kiskunhalas külső részén található elhagyott veszélyeshulladék-telepen lévő hulladék elszállítására. A Greenpeace Magyarország helyi civil szervezetekkel közösen 2016-ban tárta fel, hogy Kiskunhalas külső részén a lakóházaktól 100–150 méterre található ingatlanon [1] nagy műanyag tárolókban és kisebb fémhordókban veszélyes hulladékok (festékek, olajok, oldószerek, savak, vegyszerek) vannak, akár 1000 tonnát meghaladó mennyiségben. A hordók és tárolók egy része megrongálódott, kiszakadt, a Greenpeace mérésekkel bizonyította, hogy belőlük a veszélyes anyagok kijutottak, ezért a civil szervezetek azonnali fellépést követeltek. [2] A Greenpeace saját sikerének tekinti, hogy négy évnyi munka után most végre megkezdődhet a veszélyes anyagok elszállítása, azonban felhívta a figyelmet, hogy környezeti kármentesítésre is szükség van a területen.

„Mivel a sok év tétlenség alatt a káros anyagok kijutottak, feltétlenül szükséges a szennyezett talaj és az esetlegesen szennyezett talajvíz kármentesítése is. A kiskunhalasi szennyezés az adófizetők pénzéből fog megoldódni. A jövőbeni hasonló szennyezések megelőzésére környezeti felelősséget garantáló jogszabályra van szükség, amely a szennyezőkkel fizetteti meg az okozott környezeti kárt. Ezért a szennyezés eltakarítása mellett nagyon fontos, hogy létrejöjjön egy olyan jogszabályi környezet, amely megelőzi újabb illegális hulladék-lerakatok és szennyezések kialakulását például azáltal, hogy pénzügyi garanciát kérnek a hatóságok a hulladékokkal, veszélyes hulladékokkal, veszélyes anyagokkal és kockázatos technológiákkal dolgozó cégektől” – mondta Simon Gergely, a Greenpeace vegyianyag-szakértője.

Hazánkban sok helyütt van (veszélyes) hulladék – nem tegnap óta, hanem már sok-sok év óta, ráadásul karnyújtásnyira a lakóházaktól, legalább 500 köbméternyi. Íme a győri Iszkápa köz és Tűz utca:

A Greenpeace a kiskunhalasi telep példájára is alapozva követeli, hogy minél hamarabb fogadják el a környezeti felelősségről szóló jogszabályi csomagot, amelyet a jövő nemzedékek szószólója, Bándi Gyula mutatott be. [3] A pénzügyi felelősséget garantáló jogszabályi környezet mellett szükség van hatékonyan működő hatóságokra és más jogalkalmazó szervekre is, amelyek meg tudják akadályozni a szennyezéseket, és elébe tudnak menni annak, hogy a károkozók eltűnjenek és kibújjanak a felelősség alól.

[1] Elhagyatott veszélyes hulladékok Kiskunhalas térségében katasztrofális állapotban

[2] Mi történt az elhagyatott veszélyes hulladékkal

[3] A jövő nemzedékek szószólójának jogalkotási kezdeményezése a környezeti felelősség hathatósabb érvényesítésére