Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke: „Európa vezetőiként három héttel ezelőtt azért gyűltünk össze, hogy megállapodjunk a szükséges és sürgős lépések konkrét listájáról. A Bizottság eleget tett valamennyi kötelezettségvállalásának. A menekültügyi válság kezelésére több pénzt különítettünk el – költségvetés-módosításunkat mindkét társ-jogalkotó elfogadta. Szakértőket küldtünk Görög- és Olaszországba az uniós fogadóállomások létrehozása és az áthelyezési program működésbe lépése végett, és nyomást gyakoroltunk valamennyi tagállamra abból a célból, hogy megfelelően alkalmazzák az EU közös menekültügyi szabályait. Láttunk konkrét eredményeket, azonban a tagállamoknak még mindig többet kell tenniük. A nagylelkű felajánlásokat odahaza konkrét lépéseknek kell követniük.”
Az operatív intézkedések tekintetében a Bizottság által javasolt uniós fogadóállomásokon alapuló koncepció kezd megvalósulni, az olaszországi Lampedusán teljes mértékben működik a migrációkezelési támogató csoport, Görögországban mostanában kezdi meg működését. Ez lehetővé tette a menedékkérők első áthelyezését, valamint azon irreguláris migránsok visszatérését bonyolító közös repülőjáratok indítását, akiknek nincs joguk az Unió területén tartózkodni. A Bizottság abból a célból is együttműködött a tagállamokkal, hogy a nemzetközi védelemre szoruló személyeknek a harmadik országokból való közvetlen áttelepítését operatívan előkészítsék, és az első szíriai menekülteket már áttelepítették Olaszországba, a Cseh Köztársaságba és Liechtensteinbe, amely Schengenhez társult államként vesz részt a programban.
E programok hatékony működéséhez a tagállamoknak gyorsan kell reagálniuk arra a felkérésre, hogy a nemzeti szakértők működjenek közre az uniós fogadóállomásokon folyó munkában, tájékoztatniuk kell a Bizottságot a befogadási kapacitásukról és meg kell jelölniük a nemzeti kapcsolattartó pontokat, amelyek koordinálják a Görögország és Olaszország vonatkozásában zajló áthelyezéseket, valamint a nemzeti áttelepítési erőfeszítéseket.
A költségvetési támogatás tekintetében a Bizottság már javaslatot tett a 2015. és 2016. évi költségvetés módosítására, 1,7 milliárd euróval bővítve a menekültügyi válság megoldására elkülönített erőforrásokat. Mindez azt jelenti, hogy az idén jövőre a Bizottság összesen 9,2 milliárd eurót fog költeni a menekültügyi válság kezelésére. Az Európai Parlament és a Tanácson belül a tagállamok gyorsított eljárással jóváhagyták a Bizottság 2015-re vonatkozó módosított költségvetését. Ahogy azt szeptember 23-án a tagállamok állam- és kormányfői elismerték, a tagállamoknak biztosítaniuk kell az ezt kiegészítő nemzeti kiadásokat. Több tagállam még mindig nem egészítette ki az UNHCR, az Élelmezési Világprogram és más érintett szervezetek (500 millió EUR), a szíriai válság kezelésére szolgáló uniós regionális alap (500 millió EUR) és az afrikai szükséghelyzeti vagyonkezelői alap (1,8 milliárd EUR) részére előirányzott uniós támogatást.
A tagállamoknak biztosítaniuk kell az uniós jog megfelelő végrehajtását is. A közös európai menekültügyi rendszer alapja a nemzetközi védelemre szoruló személyek megsegítése és azon migránsok visszatérítése, akiknek nincs joguk az EU területén tartózkodni. E szabályokat megfelelően kell alkalmazni. A Bizottság még nem kapott választ arra a 40 figyelmeztető levélre, amelyet szeptember 23-án küldött a tagállamoknak a menekültügyi uniós jogszabályok potenciális vagy tényleges megsértésére vonatkozóan. Ezenkívül e tekintetben már 34 ügy van függőben.
A Bizottság Görögországgal is intenzíven együttműködik: a Bizottság Strukturálisreform-támogató Szolgálata főigazgatójának vezetésével a helyszínen dolgozó kijelölt csoport révén biztosítja Görögország fogadási kapacitásának növelését és azt, hogy teljesüljenek a feltételek a dublini eljárás keretében történő, Görögországba irányuló átadások visszaállításához, amit az Európai Tanács 2015 végéig javasolni fog. Ezen felül a Bizottság jelenleg véglegesíti véleményét a német, osztrák és szlovén határon történő határellenőrzés ideiglenes visszaállításának arányosságáról és szükségességéről. A Bizottság továbbra is szorosan nyomon követi a helyzetet és meggyőződése, hogy a megállapodás szerinti kiemelt intézkedések végrehajtása lehetővé teszi a következő hónapokban a schengeni rendszer normális működéséhez való visszatérést.
A külső dimenzió kulcsfontosságú az EU-ba irányuló jelenlegi migrációs és menekülthullámok okainak kezeléséhez. A további finanszírozás és a diplomáciai törekvések a megoldás egy részét képezik. Az uniós diplomácia az ENSZ által vezetett folyamatokat támogatva, aktívan keresi a líbiai és szíriai válság politikai megoldását. Ezen felül a migránscsempészet-ellenes uniós cselekvési terv végrehajtása is folyamatban van, az afrikai partnerekkel pedig zajlanak az előkészületek a november 11–12-én megrendezendő, a migrációval foglalkozó La Valletta-i csúcstalálkozó sikeres lezárása végett.
A visszafogadási egyezményekről szóló tárgyalások, illetve a már meglévő egyezmények (például Pakisztánnal) fokozottabb végrehajtása segíti a visszatérések hatékonyságának erősítését. Törökország és a Nyugat-Balkán kulcsfontosságú partnerek. A migrációval kapcsolatos részletes cselekvési terv – amelyet Juncker elnök október 5-én nyújtott át Erdoğan elnöknek – számos olyan konkrét intézkedést tartalmaz, amelyben együtt kell működnünk. A Bizottság jelenleg is párbeszédet folytat a török hatóságokkal a cselekvési terv véglegesítése végett.
Ezen túlmenően a Földközi-tenger keleti térségében és a Nyugat-Balkánon húzódó útvonalról szóló magas szintű konferencián nemrégiben elfogadott nyilatkozat előkészíti a terepet a közvetlen szomszédságunkban található partnereinkkel folytatott fokozott együttműködéshez.
Az Európai Bizottság által 2015 májusában előterjesztett európai migrációs stratégia megállapította, hogy a migrációkezelés átfogó megközelítésére van szükség. Azóta több intézkedés történt – ideértve két szükséghelyzeti program elfogadását, amelynek értelmében 160 ezer, egyértelműen nemzetközi védelemre szoruló személyt helyeztek át a leginkább érintett tagállamokból más uniós tagállamokba, és elfogadták a Bizottság visszatérésekre vonatkozó cselekvési tervét.
Szeptember 23-án az Európai Bizottság előterjesztette azon kiemelt intézkedések csomagját, amelyeket a következő hat hónapban kell meghozni az európai migrációs stratégia végrehajtása céljából. Mindez egyaránt magában foglalta a jelenlegi helyzet stabilizálására irányuló rövid távú fellépéseket és az olyan szilárd rendszer létrehozására irányuló hosszú távú intézkedéseket is, amely kiállja az idő próbáját.
A kiemelt intézkedések listája meghatározta a következők tekintetében azonnal szükséges kulcsfontosságú intézkedéseket: I. operatív intézkedések; II. költségvetési támogatás és III. az uniós jog végrehajtása. A listát az állam-, illetve kormányfők 2015. szeptember 23-i nem hivatalos találkozóján hagyták jóvá.
Feljegyzés – kérdések és válaszok a sürgősségi áthelyezésről.
A hatékony visszatérési politika felé.
Az európai menekültáthelyezési rendszer.
Az uniós fogadóállomásokon alapuló koncepció.