(Írta: Lendvai Ildikó) Minden lehetőség legrosszabbika jött be, ezt látjuk. Az országnak is. Marad a nemzetközi elszigeteltség, a költségvetés összeomlott, nő az elvándorlási kedv. A bajokat takarandó, a kormánynak új és újabb bűnbakokat kell majd kijelölnie, amivel tovább mérgerzi a közerkölcsöt és közbeszédet.
De lehet rosszabb is, ha az ellenzék „lássuk, uramisten, mire megyünk ketten”-alapon szétveri a táborát. Lesz majd dolga saját magával is, de most elsősorban a választóival van. Akik soha még ilyen csalódottak nem voltak, hiszen hihetőnek látszott a változás. Akik – civilek, nem hivatásos politikusok – még soha ennyit nem tettek: pultoknál fagyoskodtak, aláírást gyűjtöttek, nyomtattak, hajnaltól hajnalig ültek a szavazatszedő bizottságokban.
Nem maradhatnak a keserűséggel magukra!
Őket árulja el, aki most nem hozzájuk szól, hanem elkezdi a szokásos belső játszmát az egymásra mutogatással: Márki-Zay a felelős, Gyurcsány a hibás, a Jobbik tehet róla. Orbán éppen ezt várja. Nem jó jel, hogy a hat párt nem állt ki együtt, de ha érzelmileg nem voltak készek rá, akkor jobb, hogy nem tették.
Persze, kell majd elemezni az okokat és felelősségeket, a pénzosztás, a háború, a propaganda hatását, de az első komoly szónak a választóhoz és a tendőkről kell szólnia. El kell mondani:
1. Egyáltalán nem biztos, hogy ez a ciklus is négy évig tart. A Fidesznek kedvező külső körülmények máig tartottak: most még erkölcstelen hasznot húzott a háborúból. De vége a nemzetközi pénzbőségnek, az államkasszát kiürítették, az eladósodás és az infláció minden képzeletet felülmúl. Orbán vasárnap délelőtt még a „marad-e a rezsicsökkenés” kérdésre sem mert igennel felelni. Úgy kell készülni: lehet, hogy már 1-2 év múlva új megmérettetés jön.
2. A Fidesznek sem képessége, sem szándéka nincs konszolidációra. Soha nem is volt. Neki fog támadni a maradék független médiának, az önkormányzatoknak, Iványiéknak, a sztrájkoló pedagógusoknak. Leghamarább az ő védelmüket kell megszerveznünk jogsegélyszolgálattal, adakozással, gyűjtőakciókkal, civil ellenállással, az egyenként lekaszálásra ítélt „szabad városok” végre-valahára összehozott szoros koalíciójával.
3. Ha valamikor, hát most aztán bebizonyosodott a fideszes propaganda ereje. Ha erre nincs ellenszerünk, sosem győzünk. Egyedül az ellenzéki önkormányzatok közössége hozhat össze országos ellensúlyt. Szakemberek dönthetik el, hogy ez hírügynökség, internetes tévé, újság, a „Nyomtass te is!” teljes körű kiterjesztése vagy más.
4. Nem tudom, hogyan alakul át az ellenzéki pártstruktúra (így nyilván nem maradhat), a pártok majd kiizzadják. De azt tudom, hogy új harcmodorra, módszertani „rendszerváltásra” is szükség van, az eddigieknél sokkal kívülebb a NER-en. Nagyon komolyan meg kell gondolni, érdemes-e a fideszes kétharmadnál beülni a parlamentbe. Lehet, hogy az a jobb, ha a negyedfasiszták egyedül üldögélnek ott a teljesen fasisztákkal. De ha beül az ellenzék, ha nem, a politika lényege már nem a parlamentben zajlik, hanem a polgári engedetlenség és az alternatív média formáinak megszervezésében.
Ott, ahol éppen sztrájkolnak, kikakoltatnak, munkahelyről elbocsátanak, hírt hamisítanak, elhallgattatnak.