Munkába álltak az első fogorvosi robotok

Asszisztens, aki sosem fáradt, sosem hibázik és mindig a legjobb formájában van. Ezt ígéri a robottechnológia fogászati alkalmazása, amit az Egyesült Államokban már a klinikai gyakorlatban is alkalmaznak. A fogászati robot lézerpontosan dolgozik, és hetekről napokra rövidítheti a fogászati implantációt követő gyógyulási időt. Már vizsgálják a magyarországi bevezetés lehetőségét.

Az ember által működtetett robotika a fogászati technológia fejlődésének következő nagy mérföldköve, ami már most számos területen alkalmazható az implantációs sebészetben. A mikrorobotok ígéretesek a gyökérkezelésben, az autonóm robottechnológia ötlete pedig a fogászati munkafolyamatok átalakítását ígéri. A robottechnológia abszolút pontosnak látszik, csökkenti vagy kiküszöböli az emberi hibákat, és javítja a betegek várható eredményeit.

Amerikában egyre több helyen áll munkába a fogászatirobot-asszisztens; a fogorvosok és a páciensek részéről egyaránt jók a tapasztalatok. Az FDA (az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer- engedélyeztetési Hivatal) 2016-ban engedélyezte az első és eddig egyetlen robotizált irányítási rendszert a fogászati implantációs eljárásokhoz. A Yomi robot különlegessége, hogy a szoftvert egy robotkarral és fúróval párosítja, így a rendszert pre-operatív tervezésre és műtétre is használhatják az implantációs beavatkozások során.

Magyarországon még nem kezdődött el a fogászati robotok alkalmazása, és információ sem érhető el arról, hogy itthon mikor vezet(het)ik be. Ám már Magyarországon is elkezdték vizsgálni a robottechnológia adaptálhatóságát: az ország egyik nagy fogászati magánintézménye már fel is vette a kapcsolatot a robotot gyártó vállalattal.

A robot digitális megoldással ülteti be az implantátumot, és akár műtét közben is képes az esetleges módosításokat végrehajtani. Ezzel a módszerrel helyettesíthetők az implantátum sebészeti sablonjainak alkalmazásai és korlátai is. Minden eddiginél gyorsabbá és kiszámíthatóbbá teszi a kezeléseket, ráadásul a technológiának köszönhetően a gyógyulási idő is lerövidül. Nem szükséges nagy ínymetszéseket, lebenyeket készíteni, és nem használ varratokat sem.

„Vannak olyan páciensek, akiknek egy fontos esemény miatt sürgősen, akár pár nap alatt szükségük lenne elvesztett foguk pótlására. Mostanáig ez nem volt megoldható, hiszen a fogbeültetés teljes folyamata akár másfél hónapig is eltarthat. A fogászati robot alkalmazásával azonban ez a folyamat napokra rövidült” – magyarázta dr. Kira Toulson, a Baltimore-i Dental Care tulajdonosa a technológia népszerűségét. (90 másodperc alatt 6 implantátumot helyez be az orvos a Yomi robottal) Aranyi Rita a MindentMent Fogászati rendelőhálózat igazgatója szerint, ha ennyire nem rövidül is a kezelési idő, az biztos: a fogászati robot azért is nagyszerű újítás, mert gyorsítja a sebgyógyulást, az eddiginél pontosabb és hatékonyabb műtétekre képes, ami hosszabb távon akár az implantációk árának a csökkenéséhez is vezethet.

Ennek köszönhetően egyre szélesebb tömegek számára válhat elérhetővé a fogászati implantáció, amire nagy szükség is lenne, mert a nagy átlagot tekintve: egy felnőtt magyar állampolgár fogsorából átlagosan 10 fog hiányzik.