Nevelőkampány az online gyűlölködés ellen

„A kampány a fiatalok által az interneten tapasztalt súlyos problémára, a gyűlölködésre (cyberbullying) hívja föl a figyelmet. Az üzenet a gyűlölködés elszenvedőinek, a szemtanúknak, illetve a gyűlölködőknek egyaránt szól – mondta Horváth Vanda, a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat sajtófőnöke az Add Friend kampányról. – Tapasztalataink szerint a szülők nem figyelnek eléggé a virtuális világban zajló eseményekre. Meg vannak győződve arról, hogy az internetezésre használt eszközök kikapcsolásával az összes negatív online tapasztalat is kizárható, és így a gyerekek nem érintettek érzelmileg, ám ez nyilvánvalóan nem igaz. Az online zaklatásnak súlyos, akár egész életre ható lelki következményei lehetnek, és ronthatja az iskolai teljesítményt és a társadalmi kapcsolatokat is. A gyerekeknek nagyon óvatosnak kell lenniük online környezetben, és megfelelően fel kell dolgozniuk az összes negatív érzelmet. A fiatalokban tudatosítani kell, hogy mindenkinek egy emberként kell elutasítania a gyűlölködést, illetve segíteni kell az online zaklatás áldozataivá vált gyerekeket és a környezetükben lévő szülőket, tanárokat és idősebb testvéreket”.

Az Add Friend-kampány központi eleme egy reklámfilm, amelyet mától vetítenek a Disney-csatornán és az interneten is látható. A videó két fiatalról szól, aki egy meghallgatáson vesz részt, és nem tudja, hogy a kettejüknek írt párbeszéd valójában egykori online beszélgetésükön alapul. A videót az addfriend.disney.hu honlap egészíti ki, ahol a gyerekek, a fiatalok és a felnőttek egyaránt hasznos információkat olvashatnak a kampányról, az online gyűlölködés problémaköréről és annak kezelési módjairól.

A kampány részei azok az iskolai előadások, melyeken a gyerekek a többi internet-használóval iránti helyes viselkedésről tanulhatnak. A kampányt verseny is kíséri: arra buzdítják a fiatalokat, hogy írjanak dalszöveget arról, miként kell felelősen viselkedni online környezetben. A fődíjas dalszöveget egy népszerű hazai előadó zenésíti meg. A verseny részletei szintén az Add Friend honlapján olvashatóak.

Az online gyűlölködés egyre több fiatal internet-használót érint. A névtelenség miatt az interneten könnyebben alakul ki zaklatás, mint valós körülmények között. Az Európai Bizottság 2014-i Eurobarometer-kutatása[1] szerint a magyarok több mint fele nem tartja fontosnak, hogy az online zaklatásról beszélgessen a gyermekével. A gyerekek kedvezőtlen online élményei egyre hangsúlyosabban jelennek meg a Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány segélyvonalának hívásai között is: tavaly mintegy 600, az internettel kapcsolatos hívást fogadtak a telefonnál szolgálatot teljesítők. A legjellemzőbb témák az online ismerkedés (közel 200) és a cyberbullying voltak (több mint 100).

A gyűlölködés és az internetes gyűlölködés fogalomkörébe elsősorban azok a kijelentések sorolhatóak, melyek agresszív tartalmúak, de nincs mögöttük indok vagy ideológiai háttér. A szakértők véleménye szerint a gyűlölködés jelensége nem az internet természetéből fakad, hiszen a fiatalok offline környezetben, főleg otthon tanulnak meg kommunikálni.

Az internet-használók nem védtelenek az agresszív, vulgáris és sértő tartalmakkal szemben; az Add Friend kampány mellett számos lehetőség áll a rendelkezésükre, hogy tegyenek az online gyűlölködés ellen. A legtöbb portál lehetőséget kínál a zaklatások közvetlen bejelentésére, vagy a rendszergazdáknak küldött e-mailen keresztül. Az internetes beszélgetések minőségére minden részvevőnek hatása van/lehet. Bizonyos esetekben a gyűlölködő megjegyzések a rendőrségnek is jelenthetőek. A sértő online beírások a Büntető Törvénykönyv szerint bűncselekménynek minősíthetőek (például becsületsértés vagy gyűlöletbeszéd), de sajnos, az ilyen büntetésre még alig van példa.

A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány szakértői a 116-111 éjjel-nappal ingyen hívható telefonszámon állnak az online gyűlölködést átélő vagy egyéb problémával küzdő fiatalok rendelkezésére.

A „Safer Internet Program” (Biztonságosabb Internet-program) az Európai Unió által közvetített értékrenddel összhangban az internet és az új online technológiák használatának tudatosabbá és biztonságosabbá tételét szolgálja, illetve fellép a jogellenes, káros tartalom elleni küzdelemben. A magyarországi konzorcium a gyermekek, szülők, tanárok, döntéshozók stb. felvilágosítását tartja elsődleges feladatának. A konzorcium tagjai: Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (konzorciumvezető, tudatosságnövelő központ), Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány (internet helpline, segélyvonal és online tanácsadás gyerekeknek), Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (a káros, illegális és jogsértő tartalmak bejelentésére szolgáló Biztonságosinternet Hotline üzemeltetője).