A növénytermesztés javította a hazai mezőgazdaság idei eredményét

Az előzetes adatok alapján 2013-ban a növénytermesztés kibocsátásának volumene 22%-kal emelkedett a 2012. évihez képest. Mintegy harmadával nőtt a kibocsátás szerkezetében meghatározó gabonafélék mennyisége, a búza és a kukoricatermés is kedvezőbben alakult a tavalyihoz mérten. Az ipari növények kibocsátása11, atakarmánynövényeké10, akertészeti termékeké pedig 9%-kal bővült. Utóbbi termékcsoport esetében emelkedett, az előbbiekében viszont mérséklődött az ár.

A burgonya mennyiségének csökkenését számottevő drágulás kísérte. A gyümölcstermés hatodával emelkedett 2013-ban, ami árcsökkenéssel járt a termékcsoporton belül.

Az élő állatok kibocsátása 3, az állati termékeké 2%-kal mérséklődött, így az állattenyésztés teljes termelési volumene 3%-kal visszaesett az előző évhez képest. Egyik főbb állatfaj esetében sem érte el a 2012-ben megfigyelt szintet, az állati termékek közül a tejé visszaesett, a tojásé pedig szinten maradt.

Az első adatok alapján a mezőgazdasági ágazat (szolgáltatásokkal és másodlagos tevékenységekkel együtt számolt) kibocsátásának értéke folyó alapáron 4%-kal volt magasabb, mint tavaly. A hazai agrárium teljesítménye így 2011 óta folyamatosan javul. A volumen 12%-os bővülése csaknem 7%-os árcsökkenéssel járt. A növénytermesztésben 12%-kal mérséklődött, az állattenyésztésben ezzel szemben 3%-kal emelkedett a termelőiár-színvonal.

A folyó termelő felhasználás mennyisége és árindexe az előző évi szintet kissé meghaladta. Az eddig rendelkezésre álló információk alapján a ráfordítások közül vetőmagok és a növényvédő szerek ára emelkedett, az energia, a műtrágya és talajjavító szerek ára viszont mérséklődött 2012. évihez képest. Ez utóbbiak felhasználása bővült a legjobban.

A bruttó hozzáadott érték előző évi áron 30, folyó áron 6%-kal emelkedett. A mezőgazdaság munkaerő-felhasználása 2013-ben az előzetes információk szerint 1%-kal elmaradt az előző évitől.

A „Mezőgazdasági számlarendszer, 2014 – első előzetes adatok” című gyorstájékoztató: a termelési tényezők jövedelme 6%-kal, a vállalkozói jövedelem pedig 10%-kal magasabb volt, mint a 2012. évi. Így a termelési tényezők munkaerőegységre jutó reáljövedelme („A” mutató) 4%-kal emelkedett.

Mezőgazdasági számlák rendszere, volumen- és árindexek, 2013 [előző év=100%]