Győr lesz a házigazdája május 5-én a tizennégy várost és régiót magába foglaló Centrope közép-európai regionális együttműködési szervezet félévente rendezett magas szintű politikai találkozójának. A régiós csúcson Bécs, Eisenstadt/Kismarton, St. Pölten, Pozsony, Nagyszombat, Brno, Sopron és Szombathely polgármestere mellett Alsó-Ausztria, Burgenland, Dél-Morvaország, valamint a pozsonyi és a nagyszombati térség tartományi vezetői kiemelten az osztrák munkaerőpiac májusi megnyitásával keletkező térségi lehetőségek és foglalkoztatáspolitikai feladatok áttekintésével foglalkoznak majd.

Az osztrák lakosság véleményéről, az üzleti szereplők várakozásairól és a hivatalos politika álláspontjáról dr. Michael Haupl, Bécs polgármestere, valamint Hans Niessl, burgenlandi és Erwin Pröll, alsó-ausztriai tartományi főnök számol be a résztvevőknek.

Szokolay Örs, a Centrope hazai irodájának vezetője szerint, mivel az együttműködésben az osztrák régiók és városok mellett Csehország, Szlovákia és Magyarország legdinamikusabban fejlődő térségei vesznek részt, a közös munkaerő-gazdálkodás kidolgozása minden fél érdeke. A Centrope-szövetség szereplői arra törekednek, hogy a területi munkaerő-igényeket lehetőség szerint saját forrásokból elégítsék ki. A szakértők legfontosabb feladata jelenleg az, hogy kidolgozzák a térség sajátosságaira figyelő szakképzés-támogatási rendszert és mielőbb létrehozzák a 6,5 millió lakosú régió közös munkaügyi nyilvántartását. Az osztrák munkaerőpiac megnyitás következményeként ma még a legtöbben csak a kelet-nyugati munkaerőmozgás élénkülésével számolnak, osztrák szakemberek kutatási eredményei azonban az ellenkező irányú folyamat lehetőségét is jelzik.

A győri plenáris ülés másik fontos napirendi pontja a térség gazdasági vonzerejének további erősítése lesz. A politikusok és a meghívott városfejlesztési szakértők együtt tekintik majd át az üzleti szféra régió iránti érdeklődésének felkeltéséhez szükséges közös fejlesztési irányokat.

Az év első felében Magyarország a soros elnöke a 2003-ban alakult, négy ország közös határai mentén kialakított közép-európai régiónak, a Centrope-nak. Az együttműködés legújabb, 2010-ben megkezdett kezdeményezése a Centrope Capacity. Az uniós kassza 4 millió euróval támogatja a Centrope 14 városát és régióját összekapcsoló intézményrendszert kialakítását, továbbá meghatározzák a 2013-tól kezdődő, többségében uniós forrásokból finanszírozott közös fejlesztés irányait. A nemzetek közötti munkamegosztásban az országok egy-egy témakör koordinálását vállalták magukra, így a csehek az emberi erőforrások, az osztrákok a tudásrégió, a szlovákok a kultúra és a turizmus ügyeiért, a magyarok pedig a területi integrációért felelősek. A Centrope magyarországi irodája Győrött működik.