Orbán szigorú bírálatokat kapott külföldről az oroszbarát politikáért, a korrupciós ügyekért, a média korlátozásáért, és azért, hogy meghirdette az illiberális állam megteremtését. Majd mindezek után igen kemény álláspontra helyezkedett a bevándorlás kapcsán. Tóth Csaba a Republikon Intézettől úgy gondolja, hogy a tárgyalások rendkívül fontosak voltak a házigazda számára, mert segítségükkel most inkább visszajut a fő áramlatba az európai politikában.
Elemzők azt latolgatják egyébként, hogy a társadalmi juttatások kérdésében kompromisszum lenne, ha ezeket nem négy évre, hanem csak rövidebb időre vonnák meg az unióból érkező munkavállalók számára. Ám egy magyar kormányszóvivő jelezte, hogy ez a téma tegnap sem szerepelt a napirenden. A lap úgy tudja, hogy csaknem 80 ezer magyar dolgozik a szigetországban. A kivándoroltak által hazaküldött pénz 2014-ben a GDP 3,4%-át tette ki, ami az egyik legmagasabb arány az EU-n belül.
A Die Welt német konzervatív lap úgy látja, hogy a bajor keresztényszociálisok Merkel külpolitikai ellenfeleinek udvarolnak. A CSU legkésőbb a menekültválság óta saját diplomáciai játszmába kezdett, amely a jelek szerint gyakran irányul Berlin ellen. Ehhez kihasználja erős kelet-európai kapcsolatait. Ebbe a sorba illeszkedik bele Cameron e heti látogatása is, ideértve, hogy a bajor párt az uniós vendégmunkások esetében egyetért a szociális juttatások átmeneti megvonásával.
Sokat elárul, hogy a brit vendég Bajorországból Budapestre utazott tovább, miután Orbán Viktor a merkeli politika egyik legélesebb bírálójának számít. A CSU egyfolytában kitart a magyar vezető mellett, már a nyáron dicsérte, hogy megépült a kerítés. A német kormány ezzel szemben csak akkor keresi a magyar miniszterelnök társaságát, ha nincs más választása, a bajorok viszont minden lehetséges alkalommal udvarolnak neki.
A kapcsolatot elsősorban a volt tartományi miniszterelnök, Stoiber tartja vele. Ugyanő a jövő hónap elején elkíséri utódját, Seehofert Moszkvába, ami politikailag szintén kényes út lesz. A zöldek frakcióvezetője úgy nyilatkozott, hogy Seehofer láthatóan fütyül az európai egységre, de reménytelenül túlértékeli saját magát.
A kelet-európai vezetők – Orbánnal az élen – az uniót teszik felelőssé a kudarcokért és a stagnálásért – olvasható a Der Spiegelben. Brüsszelben új Moszkvát látnak, és harcra hívnak a liberális Európa ellen. Számukra a „liberális” az egyik legrosszabb szitokszó, a politikai korrektség az ő szemükben az istentelen baloldaliak és a melegek alattomos fegyverét jelenti. Azt hirdetik, hogy vissza kell térni a keresztény gyökerekhez, a nemzeti, patriarchális hagyományokhoz. A terrorakciókért a migrációt teszik felelőssé. Szerintük a menekültválságot a pénzügyi spekulánsok, illetve a liberális polgárjogi aktivisták, embercsempészek és muzulmán szélsőségesek koalíciójának összeesküvése gerjeszti. Ennek célja az, hogy megsemmisítse az európai nemzeteket. És az EU-ellenesség sikert hoz, lásd a választásokat és a felméréseket. Sok politikus szabályszerűen unióellenes.Kilépni persze addig nem akarnak, amíg szükség van a brüsszeli támogatásokra.
Orbán Viktornak tetszik, hogy Európa bűnbakjának számít. Azt szokta mondai, hogy ők nem a fő áram derék fiataljai, és hogy politikájuk nem is illeszkedik a sodorvonalba. Hogy a rendszerellenesség ennyire eredményes, azt az elemzés arra vezeti vissza, hogy minden gazdasági eredmény dacára Keleten nagy a szegénység, miközben posztkommunista politikusok és üzletemberek korrupt klikkjei jócskán meggazdagodtak. Márpedig ez lejáratta a rendszerváltást és a demokráciát sokak szemében. Jóformán senki sem aknázza ki ezt az ellenérzést olyan ügyesen, mint a magyar kormányfő, jóllehet, pártja nem kevés korrupciós botrányt produkált. Orbán sokszor valós gondokat ragad meg, csak éppen demagóg, nacionalista, antiliberális, vagy kifejezetten antiszociális válaszokat ad. A modell nem sokkal ezelőttig idehaza hozott neki csodálókat, de a politikus a menekültválságot kihasználva jóformán teljes egységfrontot kovácsolt a régióban az EU ellen. Jelenleg azon van, hogy újabb kelet-európai szövetséget hozzon össze, fosszák meg jogköre nagy részétől az uniót és írják be az alapszerződésekbe a nemzetek Európáját.
Orbán persze realista, és időnként felidézi, hogy egy mindössze 10 milliós ország vezetője, meg hogy nem akarja magának a nagy európai reformátor szerepét. Csakhogy menekültügyben többször is miatta bénult meg a közös politika. Kaczynski magyar mintára építi át országát, és Szlovákiában is hasonló fenyeget. Ez több, mint amit Orbán jó ideje remélhetett. De megérezte, hogy a menekülthullámmal elérkezett a rendszer elleni felkelés pillanata. Nemrégiben már a liberális Európa ellen hívott fel.
A magyar és a lengyel kormány történelmi esélyt lát arra, hogy Nagy-Britanniával együtt reformokra kényszerítse az unió nyugati felét, azaz keresztülvigye a kevesebb Európát, és hogy visszatérjenek a nemzetállamokhoz – vélekedik a Die Presse. Hogy Orbán és Kaczynski miről tárgyalt két napja, azt a budapesti külügyminisztériumban nem közölték, csak annyit árultak el, hogy fontos döntések készülnek. Tény viszont, hogy az új varsói vezetés lóhalálában szeretné magyar mintára átalakítani az államot. Közben úgy tűnik föl, hogy az EU kész nehéztüzérséget felvonultatni a lengyel külön út ellen, nehogy tovaterjedjen az orbáni modell. Viszont a másik oldalon a magyarok és a lengyelek ugyanennyire elszántak, hogy más országokkal együtt megnyerjék a hatalmi harcot.
Budapesti kormánykörökben azt hangoztatják, hogy az uniót értékközösségből inkább gazdasági érdekközösséggé kell visszaváltoztatni. Ehhez szükséges a V4-ek szoros együttműködése, valamint Románia és a balti köztársaságok támogatása. Együtt már van súlyuk a meggyengült Nyugattal szemben. Ebbe a tematikába beleillik két olyan kérdés, amiről Orbán és Cameron tanácskozott: ti. hogy a nemzeti parlamentek vétójogok kapjanak bizonyos közösségi döntések ellen, illetve hogy ne legyen kötelező bevezetni az eurót. Az új tagok az EU történetében először válnak hatalmi tényezővé. A nagy fővárosokban mérlegelni kell, hogy erővel lépnek fel ellenük, vagy tudomásul veszik az igényeket.
A mai teljes nemzetközi sajtószemle itt olvasható, tessék kattintani!