Orbán dollármilliókat költ amerikai lobbizásra – fizetik a magyarok

Dollármilliókat, azaz sokszor négyszázmillió forintokat költ rendszeresen az adófizetők pénzéből Orbán a saját hatalmi ambícióinak lobbistájakánt az Egyesült Államokban, így agytrösztökre, kutatóintézetek közti kapcsolatépítésre is – számolt be most a CNN részletesen a minap Budapesten tartott amerikai CPAC-konferenciáról, ahová sok republikánust ideutaztattak. 

Ugyanazok a témák ismétlődtek itt, mint általában az amerikai republikánus párt konferenciáin, csak éppen 4000 mérfölddel távolabb. Különösen hangzatos a „lecsapoljuk a korrupció mocsarát”, amit Trump a 2016-i kampányában is használt már. Az egyik résztvevő olyan pólót viselt, amelyen Trump és Orbán látható a következő felirattal: „A világ megmentői”. Egyébként a CNN-t sem engedték be a budapesti rendezvényre, de munkatársait legalább megtisztelték egy válasszal: Akkor látjuk önöket szívesen a jövőben, ha sokkal kevésbé lesznek woke-pártiak. Gladden Pappin, aki Dallasból költözött Budapestre, hogy a Magyar Külügyi Intézet vezetője legyen (hát nem elképesztő?!), a CNN-nek elmondta, hogy Trump 2020-i veresége után kezdtek el Orbán titka után kutatni, mert állítólag: amit Orbán megígér, azt teljesíti is – fogalmazott a magyar külpolitikának is irányt mutató amerikai. Az amerikai igazságügyi minisztériumtól kikért adatok alapján a CNN úgy látja, hogy csak a kongresszusi lobbizásra legkevesebb 4,4 millió dollárt (több mint másfél milliárd forint) költött a magyar kormány 2010 óta. Ezeket könyvelték. És a többi? A CNN felkutatta, hogy papírok nélkül – legalábbis ennek nyoma nincs – fizeti Christopher Rufot, aki a kritikus fajelmélet elleni teória iskolai oktatásában érdekelt.

A washingtoni Heritage Foundation, amelyik Trump 2. elnökségének programját fogalmazza, és már ki is adott 900 oldalas (!) projektismertetőt, szintén partnerségre lépett a magyar kormánnyal, ami magyar adófizetői pénzekkel gazdagítja ezt az alapot. Továbbá: kutatócsoportokkal, agytrösztökkel is együtt dolgozik, amiknek munkatársai rendszeresen hazánkba utaznak.

Kim Lane Scheppele, a Princeton Egyetem szociológusa, a magyar ügyek kiváló szakértője ennek kapcsán úgy nyilatkozott a CCN-nek, hogy Magyarország amolyan világítótorony, amely utat mutat, milyen is lenne az, ha trumpisták uralnák a világot.

Az egykori fideszes Szelényi Zsuzsa arról beszélt, hogy demokráciában a politikai erők tisztességes versenye biztosított. Nos, nálunk aligha.

A kínai elnök május 5-től esedékes európai körútjának célja, hogy megossza riválisait, és kialakítsa az általa elképzelt új világrendet – írja a CEPA, a lengyelek által alapított washingtoni politikatudományi kutatóközpont. Első útja az Elysée palotába vezet Emmanuel Macronhoz, akinek tanácsadójával a háttérben egyeztet a kínai külügyminiszter, s harmadik szereplőként megjelent – a feszültségeket enyhítendő – Jake Sullivan, az amerikai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója. Utána megy Hszi Csin-ping Szerbiába, Orbán barátjával találkozni, majd hazánkba érkezik. Az elemzés felhívja a figyelmet arra, hogy a Kínai Kommunista Párt soron következő kongresszusa júliusban lesz, ahol a kínai gazdasági fejlődés irányát szabják meg. Ennek előkészítéseként értelmezhető az európai vizit. A kínai elnök nemrég Pekingben fogadta német kancellárt, ám nem hozott áttörést kettejük találkozója. Olaf Scholz arra kérte a kínai elnököt, ne támogassa a továbbiakban Oroszországot az Ukrajna elleni háborújában. de ezek inkább csak amolyan formalitások lehettek. A The Wall Street Journal viszont Hszi Pin-csing győzelmeként értelmezte, hogy Scholz visszavesz a kínai befektetésesek vizsgálatának hevéből.

Persze az európaiak lassan annak tudatára is ébrednek, hogy Kína az orosz–ukrán konfliktusban cinkelt lapokkal játszik. Antony Blinken amerikai külügyminiszter legutóbbi vizitjekor jelezte kínai kollégájának, hogy hazája ne szállítson fegyvereket Oroszországnak. Azonban Kína kettős célú, fegyvergyártásra alkalmas termékeket exportál az oroszoknak, amivel segíti a háború folytatását. Az elmúlt időszakban másfélszeresére nőtt az oroszok kínai fegyverbehozatala.