A török–magyar stratégiai együttműködési tanács ötödik ülését Recep Erdogan és Orbán Viktor közös elnökletével tartják meg Ankarában – írja a török Daily Sabah. A számos magyar és török miniszter részvételével zajló kétnapos tanácskozáson a kapcsolatok további elmélyítése a cél, hisz’ Magyarország stratégiai partner és szövetséges – áll az Ankara által kiadott közleményben. Régiós, NATO- és uniós ügyek szintén napirenden vannak a tanácskozáson, igaz, részleteikre nem tér ki a közlemény.
Kőrösi Csoma Sándor emlékkiállítás nyílt az indiai Dardzsilingben, ahol élete utolsó napjait töltötte 1842-ben az Ázsia-, illetve Tibet-kutató – számol be a jövőre esedékes, de már az idén őt ünneplő események sorozatáról a Frontline Hindu kiadványa. Az Indira Gandhi Művészetek Központjában rendezett kiállítás nemcsak életét mutatja be, de ismertségét és elismerését világszerte, a róla szóló szépirodalmi munkákat kezdve Jókai Mórral, folytatva Áprily Lajossal, az angol Robert Browning róla szóló versével. Ezen túlmenően az ő emlékét ápoló magyar színdarabot adnak elő, bemutatják az életét leíró legfrissebb regényt és Szemző Tibor filmjét.
A cikk szerint az emlékkiállítás a magyarok és indiaiak kapcsolatát mélyíti, miután a fiatalok számára Kőrösi Csoma Sándor sokoldalú tevékenysége máig követendő példa. Egyrészt a nemzeti identitás kérdésében a gyökereket, a származást a nép eredetét keresve, másrészt nyelvtudása, szorgalma és sok mindenre kiterjedő tudásvágya is mintául szolgál a jövő nemzedéke számára.
A Los Angeles-i MXDWN/Movies művészeti portál úgy tudja, hogy Mundruczó Kornél legújabb filmje, az Evolution végül nem jutott be a jövőre esedékes Oscar külföldi filmek kategóriájába. Martin Scorsese világhírű amerikai filmrendező nagyon dicsérte ezt az művet is: Mundruczó és Weber Kata minden filmje valamilyen meglepő újdonsággal keríti hatalmába a nézőket és a szakmabélieket egyaránt, ami másoknak még nem jutott eddig az eszébe. Ezúttal az idő múlását tudja úgy dramatizálni, ahogy felidézzük emlékezetünkben és ahogy el is felejtjük.
Rendszerváltást ígér Márki-Zay Péter, ha legyőzi Orbánt – írja a vele készített beszélgetés alapján a Financial Times. Ennek egyik legfontosabb lépése lesz a választások után, 60 napon belül népszavazás formájában meghirdetendő alkotmánymódosítás, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy Orbán eddigi ellenőrizhetetlen hatalmát megfékezzék.
Hatvan nappal a győzelem után akkor is végig kell vinni ezt a folyamatot a fékek és ellensúlyok visszaállítása végett, még ha azt egyesek alkotmányba ütközőnek tartják is, netán politikai válságot idéznek vele elő. Mert a legfrissebb közvélemény-kutatások egyelőre azt mutatják, hogy kétséges a kétharmados többség megszerzése. Ebben az esetben Áder Jánosék és az alkotmánybíróság mindent megtesznek majd azért, hogy a status quot fenntartsák a maguk eszközeivel. A Salzburgi Egyetem egyik magyar alkotmányjogásza szerint a törvényesség megszegése veszélyes játék, túlságosan nagy kockázattal jár.
Patthelyzet alakulhat ki számos állami szervben, intézményben, erőszakos cselekményekhez is vezethet. Márki-Zay azonban azzal érvel, hogy éppen Orbán az, aki saját alkotmányát is megcáfolta, mivel kizárólagos hatalmat gyakorol, amit eleve tilt az alaptörvény. Ezért nincs legitimitása. A korrupciót sem lehet másképp megállítani és leleplezni sem. Erről is tárgyal Brüsszelben a politikus, az ellenzék kormányfőjelöltje, hisz’ rögtön ott a másik súlyos kérdés: a jogállami normaszegés miatt 7000 millió eurós veszteség érheti hazánkat. Másrészről a törvényességi folyamat megakasztása váratlan helyzet elé állítja Brüsszelt is.
Márki- Zay szerint Orbánra már régóta nem lehet szövetségesként tekinteni. Úgy fogalmazott, hogy egy majdhogynem diktatúrában a szabadság eszméje mindennél fontosabb.