Orbán Trump barátjához repül – és vissza is jön

Orbán Viktor Donald Trumpot látogatja meg a jövő héten floridai otthonában – értesült a The New York Times. A lap nacionalista politikusnak nevezi a jelenlegi magyar kormányfőt, aki agresszív kampányt folytatott a migrációs politikáját hirdetve, és ő az is, aki szerint „a Nyugat saját magával is háborúban van”. Orbán régóta baráti kapcsolatot ápol Trumppal, és szoros kapcsolatban áll az amerikai populista konzervatív szervezetekkel. (A nyitó kép, alighanem, mindent elmond a két személy kapcsolatáról…)

Alekszandr Lukasenka belorusz elnök gratulált Sulyok Tamásnak köztársasági elnökké történt kivenezése alkalmából – olvasható a belorusz állami hírügynökség, a BelTa honlapján. Minszk az egyenjogú partnerség és kölcsönös tisztelet alapján érdekelt a kapcsolatépítésben Budapesttel – adta közre Lukasenka a közleményében (megjegyzendő: Budapest itt természetesen nem a fővárosi vezetést jelenti, hanem a kormány központi székhelyét). Nem mellesleg nemcsak Sulyoknak kívánt jó egészséget és sikereket; a magyar népet barátinak nevezte, virágzást és jólétet kívánt neki.

Magyarország elsőként írta alá a kínai „egy övezet – egy út” kezdeményezést, és mind több jel utal arra, hogy az utolsó lesz, ami az eredetileg sok ezer milliárd eurós programban marad – adja közre helyzetértékelését a washingtoni Demokrácia Alapítvány közgazdasági és pénzügyi elemzőcsoportjának vezetője, Elaine Dezenski, amit a Yahoo Finance hírszolgáltatása is átvett. Olaszország kilépésével egyre több európai ország aggódik, látva az egyre zsugoródó programot, miután Peking is küszködik a rendszert sakkban tartó korrupcióval, miközben az eladósodás leküzdhetetlennek látszik.

Ennél azonban még súlyosabb, amit kezdenek felismerni, hogy ezzel együtt egy autokratikus szövetség is kezd/kezdett kiépülni Kína megfigyelő hálózatával és elnyomó politikájával. A Belgrád–Budapest vasútvonal befejezését 2025-re ígérték ugyan, azonban évszázadok kellenek, hogy kifizetődjék a beruházás. Hasonlók az állapotok az dél-amerikai Ecuadorban, az afrikai Kongóban és Zambiában a hasonló, infrastrukturális beruházások esetében. A programban érintett 90 ország közül 54-nek sikerült eladni a kínai kémprogramot az „egy övezet, egy út” részeként. Az EU- és NATO-tag Magyarország az utóbbi tíz évben egyre mélyebbre süllyed az autoriter rendszerek mélységébe: ezért is lett kiváló célpont Kína számára. Ráadásul Orbán Viktor még nevén is nevezte a folyamatot, „illiberális államot” épít. A két állam nemrég fűzte az eddiginél is szorosabbra a kapcsolatát az új biztonsági megállapodással.

Ezeket a fejleményeket a washingtoni elemzés összekapcsolja az Orbán-kormány folytonos obstrukciójával mind az Európai Unióban, mind a NATO-ban, ami viszont egyre világosabb összefüggésben van az Ukrajnával szembeni ellenséges magatartásával.

Magyarország mind szorosabb együttműködése Kínával és Oroszországgal egzisztenciális veszély mindkét szövetségi rendszer, az Európai Unió és a NATO számára. Ráadásul Kína nálunk teremti meg elektromosautó-gyártó bázisát is, s úgy hírlik – írja az elemzés – Kína vegyianyag-gyártó központját is hazánkban akarja létrehozni. Az így előállított olcsó kínai termékek Európa szubvenciós piacát is átalakítják (miközben a gyártók akár véglegesen tönkretehetik az ország természeti környezetét és vele együtt a lakosság egészségét – a szerk. megj.)

Oroszország nem veszély azon országok számára, amik veszélyesek Oroszországra; ezért Orbán Viktor aggálya, ami szerint nem szeretne közös határt Oroszországgal (hangzott el a minap a V4-ek találkozóján) – alaptalan. Ezt tette közzé az orosz TASZSZ hírügynökség a Kreml szóvivőjének, Dmitrij Peszkovnak üzeneteként, hozzátéve: „sok mindenben nem értünk egyet Orbán úrral”.  

Az Amerika Hangja orosz nyelvű, Golosz Ameriki adásában a V4-ek találkozójáról szerdán megjelent összefoglalóban azt emelték ki, hogy kettészakadt a V-négyes, miután Robert Fico szlovák kormányfő Orbán mellé állva bejelentette, ő sem hajlandó fegyvereket küldeni Ukrajnának. A tudósítás megjegyzi, hogy a populista, baloldali Fico tulajdonképpen az orosz szöveget visszhangozza, ami a háború indokát Ukrajna „nácitlanításában” határozta meg. Donald Tusk viszont leszögezte: Putyin háborús bűnös, akivel nem lehet béketárgyalást kezdeményezni, miként ezt Orbán és Fico elképzeli.

Az ukrán Evropejszakaja Pravda értesülése szerint a hazája NATO-tagságát szentesítő magyar törvényi beleegyezés utáni napon a svéd külügyminiszter már Washingtonba akart utazni, hogy letétbe helyezze a dokumentumokat és ezzel minden akadály elháruljon a tagfelvétel elől. Csakhogy a magyar kormány még nem adta át Stockholmnak az erre vonatkozó hivatalos iratokat. Az Evropejszakaja Pravda cikklének címe: Magyarország újabb akadályt állított a svéd NATO tagság elé.

A hivatalos magyar indoklás úgy hangzik, az új államfő beiktatására és az utána esedékes aláírására várnak, amire március 5-én kerül sor. Orbánék tehát – okot találva, hogy mégis csak övék legyen az utolsó szó – továbbra is blokkolják a Svédország–NATO kapcsolat véglegesítését.