Összefogtak a kormány ellen a fideszes városok és az ellenzéki települések vezetői

(Szerző: helyben.hu) A maga nemében szenzációnak számít, hogy fideszes önkormányzatok vezetői az ellenzéki polgármesterekkel karöltve azt kérik az Orbán kormánytól: a járvány miatt elvont milliárdos bevételeiket az állam jövőre kompenzálja. Ha ez nem történik meg, akkor feladataikat a helyhatóságok csak nehezen tudják ellátni, s fejlesztés híján a települések belátható időn belül tönkremennek. (A nyitó képen: dr. Csőzik László polgármester.)

Érd polgármestere, Csőzik László szerint a választók – elsősorban a nagyvárosokban élők – tisztán látják: az önkormányzatok ellehetetlenítése a Fidesz politikai érdeke, s ezért a jövő évi szavazáson a kormánypártokat meg is büntetik majd.

– Fideszes városvezetők és ellenzéki polgármesterek együtt szólították fel a kormányt, hogy jövőre kompenzálja az önkormányzatok bevételkiesését. Volt már ilyen?

– Tudtommal még soha – szögezi le Csőzik László. – Ellenzéki javaslatot ellenvetés nélkül a Fidesz még nem támogatott az MJVSZ-ben, azaz a Megyei Jogú Városok Szövetségében. Ezúttal azonban szinte vita nélkül elfogadták a felvetést.

– Talán meg is lepődött, amikor ellenszavazat nélkül a javaslata mögé álltak…

– Gondolhatja! Társaimnak, azaz az ellenzéki vezetésű Pécs, Hódmezővásárhely, Szeged, Szombathely polgármesterének felvetettem: szó nélkül nem mehetünk el amellett, hogy jövőre a kormány újra meg akar fosztani minket legfőbb bevételi forrásunktól, az iparűzési adótól, amely a települések fejlesztését szolgálja. Nagy meglepetésemre a javaslat simán átment, miután vázoltuk a programot, melyet Péterffy Attila MJVSZ társelnök, pécsi polgármester koordinálásával dolgoztunk ki. Végül szövetségünk vezetősége, tehát a 23 polgármester, többségében fideszes (!) is kiállt mellette. Ezek után több, mint 2,5 millió városlakó képviseletében – ez nagyon nagy erő – felkérjük a kormányt, hogy a járvány miatt hozott központi intézkedések nyomán kieső bevételeinket jövőre teljes egészében kompenzálja. Különben nem tudjuk fejleszteni a városainkat. Érden, például, nem tudjuk folytatni az aszfaltozásokat, a járdaépítéseket, nem lesz pénzünk a zöldterületek fejlesztésére sem.

– Persze, az tudható, hogy az önkormányzatok jövő évi gazdálkodását a kormány a „beépített aknáival” már eddig is igyekezett ellehetetleníteni. Mégis reménykednek?

– Az említett intézkedések minden magyar önkormányzatot sújtanak. Ezért kértünk kompenzációt a bevétel-kiesésekre. Súlyosan érint ugyanis bennünket, hogy a városok iparűzési bevételeinek tekintélyes része kiesik a költségvetésből a kis- és közepes vállalkozóknak adott adófelezés miatt. Mindezt tetézi, hogy amióta megnyertük a választást, Érdnek nem ítélik oda azt az egykor minden esztendőben megkapott 700 millió forint működési támogatást, ami szükséges a városunk működtetéséhez. A kieső iparűzési adóbevételek miatt pedig csak részleges, 62%-os kompenzációt kaptunk. Szombathely, Tatabánya egy fillért sem!

– Az Orbán-kormány „jó szokásának” megfelelően az ellenzéki önkormányzatokat bünteti, pedig négy hónap múlva itt a választás, amikor a szavazataival minden városlakó visszaadhatja a kölcsönt. Érzik ezt az emberek?

– Természetesen, hisz’ készülnek arra, hogy mint Ludas Matyi Döbrögi uraságnak: háromszor adják vissza a kölcsönt. A választók nem felejtik el azt a politikai pofátlanságot, hogy a kormány tavaly karácsonykor csak a fideszes városvezetőknek adott egyenként 1380 millió forintot – lényegében szabad felhasználásra. Ez a summa nekünk, ellenzéki városvezetőknek – s persze Érd, Hódmezővásárhely, Szeged, Szombathely stb. lakosságának is borzasztón hiányzott. Mi, ellenzékiek ebből egy fityinget sem kaptunk, ezt a leplezetlen diszkriminációt a szavazóink nem felejtik el.

– A kormány még magyarázatot sem adott az egyértelmű diszkriminációra, most viszont némi szolidaritást mutattak a Fidesz polgármesterei, hogy az ellenzéki kompenzációs javaslata mögé álltak. Ön is így értékeli?

– Igen. Ha a kormány nem kompenzálja a járvány miatt bekövetkezett pénzelvonást, akkor az ország nagyvárosai elvesztik bevételeik jórészét. Bajban lesz a vidék, leáll a fejlődés, nem épül semmi, mert kiesik az iparűzési meg a gépjárműadó, amit addig helyben, az önkormányzatok költhettek el. Ez utóbbi évi 250–300 milliós tétel, ami egy Érd nagyságú városnak tetemes összeg. „Központosították” a reklámadót, az idegenforgalmi adót, meg a helyi iparűzési adó felét is elvitték, amit jövőre sem kapnak vissza az önkormányzatok. Ennek pedig az a következménye, hogy a magyar vidék, a vidéki városok nem fejlődnek, legfeljebb takaréklángon ég minden.

– Érdről külön is szólni kell, mert sajátossága, hogy esetében beszüntették az évi 700 milliós, 10 éven át folyósított kormányzati működési támogatást is.

– Ha nem kapnak kompenzációt, akkor az energiaár-robbanás, tehát az áram, a földgáz drasztikus drágulása miatt veszélybe kerül a települések világítása, a közintézmények fűtése. Vagy mégsem?

– Nyilván az energiaáraknak a drámai növekedését az önkormányzatok képtelenek kitermelni. Emiatt is szükség van állami kompenzációra, mert a következmények súlyos problémát okozhatnak. Most az áramot „egyetemes szolgáltatásban” vásároljuk, de még így is drámai az áremelkedés, amit biztosan nem tudunk kigazdálkodni.

– Ezenkívül azt sem tudjuk, miből fizessük majd ki a minimálbéremelés következtében megemelkedett általános fizetési növekményt sem. Csak Érden ez legalább 100 millió forint. Állítható, hogy minden nagyvárosban hasonló mértékű kiadásnövekedést okoz.

– Sorolhatnám még, hiszen a közétkeztetésre adott állami normatíva sem fedezi az élelmiszerárak emelkedését. Ehhez is hozzá kell tenni mintegy 100 milliót; a miénknél nagyobb város esetén még többet.

– Nagy a pénzhiány, nagy a baj. Ráadásul az előző, a fideszes vezetés által meghirdetett közbeszerzésről kiderült, hogy az egész egy családi kartell, s ezt az Európai Unió (is) kiszúrta. Csakhogy az érte kiszabott 70 milliós büntetés is bennünket terhel.

– Még szerencse, hogy amióta polgármester vagyok, azóta Érd vonzó a fiatalok számára: ötezer vállalkozás költözött a városba, amivel 13 ezerre nőtt a vállalkozások száma, miáltal látványosan nőtt adóbevétel. Valójában a hozzánk költöző fiatal vállalkozók adójából kezdtünk el Érden aszfaltozni, járdát építeni – fejleszteni.

– Gondolja, hogy miután az önkormányzatok pénzügyi büntetését az ellenzék mellett a fideszes városvezetők is felfüggesztenék, nagyobb az esély a pénzügyi támogatások növelésére? Vagy a kormány lesöpri az egészet?

– Nyilván ez egyfajta bátorságpróba lesz, hogy ismét csak a fideszes városokat támogatják-e, az ellenzéknek pedig újra csak filléreket juttatnak. Ennek a részlehajló kompenzációnak a politikai hatása azonban már kiszámíthatatlan; érzésem szerint nem is az ellenzéket, hanem a kormányt sújtja. A tájékozott közvélemény számára ugyanis világos: nem az ellenzéki önkormányzatok gazdálkodnak rosszul, hanem a kormányzat politikai alapon diszkriminál, ezzel a választókat akarja büntetni.

– Ennek a durva – Érd esetében 2500 milliós – elvonásnak a szavazatokban mérhető veszélyét már a Fidesz is érzékeli. Ezért aztán nem zárom ki, hogy a teljes megigényelt kompenzációt mégis csak megkapják az önkormányzatok. A Fidesz ugyanis mindig „méri” a közvéleményt, s az nyilvánvaló, hogy miután az ellenzék megerősödve került ki az előválasztásból, ez már érzékeny veszély Orbán Viktor hatalmára. Négy hónap múlva az is kiderül, hogy túléli-e.