Vagyonbevallások ideje van, ilyenkor közlik velünk, hogy az elmúlt egy évben miként alakultak választott képviselőink és a kormánytagok életkörülményei. Fontos ez nekünk, választópolgároknak, mert innen tudjuk, miben kell még támogatnunk őket, hogy még a mostaninál is magasabb színvonalon képviselhessenek és kormányozhassanak bennünket. (A nyitó képen: Putyin és Rotenberg a kitüntetéskor; foto: szombat.hu)
Oroszországban más viszonyok uralkodnak, ott önként jelentkezett egy Arkagyij Rotenberg nevű milliárdos, aki közölte a nyilvánossággal, hogy övé az a magyar pénzben mintegy 400 milliárd forintot kóstáló palotakomplexum, amelyről sokan azt gondolják, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök tulajdona.
Nagy kő esett le az orosz emberek szívéről, akik a bejelentésig abban a hitben éltek, hogy egy valódi puritán, a földi hívságoknak fittyet hányó, csak a népéért élő vezető áll országuk élén. Ebbe az idilli képbe rondított bele a jelenleg börtönben ülő Alekszej Navalnij ellenzéki politikus, aki egy azóta rekordnézettségű videóban leplezte le Putyint, bemutatva, hogy milyen fényűző palotája van a Fekete-tenger partján. El is szörnyülködtek az orosz emberek, amiért csalódniuk kellett szeretett vezérükben.
Ám most, hogy Rotenberg polgártárs közölte, nem Putyiné, hanem övé az a palota, ahol csak a vécékefék darabja mintegy negyedmillió forintba kerül, újból helyreállt a világ rendje.
Arkagyij Rotenbergről tudni kell, hogy testvérével, Borisszal együtt milliárdosok Oroszországban. Gázban és áramban utaznak a fivérek, Rotenberget Putyin pénztárcájának is nevezik hazájában, mely elnevezés arra utal, hogy sokak szerint nem az övé, amije van, csak a nevére vette, és valójában Putyiné a vagyon.
Nekünk, magyaroknak nem kell magyarázni, miről van szó. Ismerős ez a történet, hiszen a mi miniszterelnökünk – Putyinhoz hasonlóan – szintén nagyon puritán. Olyannyira, hogy hozzá képest a templom egere egy hivalkodó újgazdagnak számít. Orbán mostani vagyonnyilatkozatából is az derül ki, hogy a miniszterelnöknek nincsenek megtakarításai, ami azért remélhetőleg nem azt jelenti, hogy hónapról hónapra él, és huszadika után kétszer is meg kell gondolnia, hogy mire költ. Gyakorlatilag semmije sincs Orbán Viktornak, csak a ház, ahol lakik, meg egy különös víziója arról, hogyan tehetné még a mostaninál is szebbé és jobbá a magyar emberek életét. Ezenkívül van egy jó barátja, aki valamikor gázszerelő volt, és mára Magyarország leggazdagabb emberévé vált. Mészáros Lőrincről van szó, akit szokás Orbán Viktor strómanjának is nevezni, de a későbbi kellemetlenségek elkerülése végett gyorsan leszögezzük: nem mi nevezzük őt Orbán strómanjának, de úgy tudjuk, hogy vannak olyan emberek, akiknek meggyőződése, hogy a Mészáros nevén lévő vagyon nagy része tulajdonképpen Orbán Viktoré és családjáé.
Mészáros Lőrinc egy ideje nem közszereplő, ami azért jó a számára, mert amióta lemondott polgármesteri beosztásáról, nem köteles beszámolni a vagyoni helyzetéről. De hiába is kérdeznénk, mások (értsd: Orbán Viktor) pénzéről akkor sem nyilatkozhatna, ha közlékenyebb lenne a sajtó képviselőivel. De nem az, sőt, meglehetősen elutasító az őt kérdező sajtómunkásokkal szemben, így mindössze azt tudjuk, hogy jól megy a sora, sorra nyeri a zsíros közbeszerzéseket, és nemrégiben külön-repülőgéppel utazott a magyar hírességek kedvelt kirándulóhelyére, a Maldív-szigetekre.
Arkagyij Rotenberg egyébiránt valamikor együtt dzsúdózott Putyinnal. Innen az ismeretség és a barátság, ami odáig fajult, hogy az orosz elnök tavaly a Munka Hőse kitüntetést adományozta a milliárdosnak. Nálunk, szerencsére nincs ilyen személyi kultusz, Mészáros Lőrinc sosem szerelt együtt gázt Orbán Viktorral, talán ezért sem kapott eddig magas állami kitüntetést.
Persze, még minden lehet: a NER-ről köztudott, hogy példamutatóan gondoskodik a hozzá közelállókról, így biztosak lehetünk benne, hogy ami késik, nem múlik.