Ez a legteljesebb és legalaposabb adatbázis a 2006–09 közötti időszak radikális tendenciáiról. Az elemzések szabadon kutathatóvá válnak a jelen és jövő újságírói, kutatói és egyetemistái számára. A nyilvánosság arról is meggyőződhet, miért mondta ki jogerős bírósági ítélet, hogy az egyes politikusok által a napokban felmelegített vádak alaptalanok és valótlanok. A Political Capital hasznos és jó munkát végzett, melyet részben a – 2010 előtti időszakra mutogató – jelenlegi kormány fizetett ki.
Az adatbázisban elsőként egy összefoglaló olvasható, amely bemutatja, milyen gyorsan radikalizálódtak a szélsőjobboldali csoportok Magyarországon 2006-ot követően, és miként vezetett ez a radikalizálódás a 2008-09-i romagyilkosságokhoz.
A növekvő romaellenesség nemzetbiztonsági kockázatainak előrejelzése a Political Capital Nemzetbiztonsági Hivatal számára készített elemzéseiben
– összefoglaló –
2006
2006. december 25.
Decemberben a „cigánybűnözés” ellen indított kampány tekinthető a legveszélyesebb kezdeményezésnek. Rájátszva az amúgy is erős előítéletekre, hosszú távra szóló, jól felépített kampány segítségével, a radikálisok a bűnözés fogalmát kiterjesztik a roma etnikum egészére. Szembeállítják egymással a roma és nem roma lakosságot, és burkoltan önbíráskodásra szólítanak fel. (Havi elemzés – próbaelemzés)
2007
2007. február 25.
Három olyan identitás-mintát találtunk a hónap során, amely veszélyeket rejthet: egyrészt az önmagukat az egész fennálló rendszerrel szemben meghatározó csoportokat, másrészt a hungarista, neonáci eszméket terjesztőket, harmadrészt pedig a cigányokat kollektíven bűnözőnek tituláló, a romákkal szembenálló önmeghatározást. (Havi elemzés)
2007. április 11.
A radikális internetes oldalakon rendszeresen beszámolnak olyan bűncselekményekről, melyeket roma származású elkövetőkhöz kötnek. Ezekkel a hírekkel párhuzamosan számos fórumban olvashatók romaellenes, gyűlölködő hozzászólások, amiknek az alapjául ezek a bűncselekmények szolgálnak. A már rendszeresen visszatérő témával kapcsolatban megfogalmazzák a kormány felelősségét abban, hogy a „cigánybűnözés” ilyen nagymértékűvé vált. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. április 17.
Egy Miskolcon történt, térfigyelő kamerák által rögzített rablás hírére nyitottak új topikokat, illetve élesztettek fel korábbiakat a fórumozók, melyben a hozzászólók a „cigánybűnözésről” cseréltek véleményt, illetve nyíltan cigányságellenes, rasszista véleményeket fogalmaztak meg. Véleményük szerint a hallgatag tűrés és védekezés helyett igazi összefogás kellene a romákkal szemben ahhoz, hogy megkezdődhessen a „féregirtás”. Habár az ilyen durva, ám általános tartalmú kijelentéseken kívül konkrét fenyegetés nem hangzott el, a fórumozók egymásra hárították a felelősséget abban a tekintetben, hogy mindenki a másiktól várja, hogy „bepiszkolja a kezét”, de saját maga nem tesz az ügy érdekében. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. június 4.
A szélsőjobboldali körökben egyre intenzívebb cigányellenesség figyelhető meg.
• A jelenség az olaszliszkai esetet követően volt a legintenzívebb, de aggodalomra ad okot, hogy az indulatok azóta sem csillapodtak. Ez részben a Jobbik cigánybűnözés kampányának köszönhető, mely abból a szempontból biztosan sikeresnek nevezhető,
hogy a több hónap elteltével is meghatározza a radikális közösség napirendjét. A kuruc.info-n külön cigánybűnözés rovat van, ahova naponta kerülnek fel a romák által állítólagosan elkövetett bűncselekményekről szóló hírek. Az oldalra korábban kikerült egy felhívás, melyben minden tíz meggyilkolt romáért zöldkártyát ígértek kínaiaknak. Az esettel még a kisebbségi ombudsman is foglalkozott, véleménye szerint ez kimeríti a közösség elleni izgatás fogalmát.
A jelenség azért aggasztó különösen, mert a magyar társadalom jelentős része valóban cigányellenes, ám korábban ezt nyilvánosan nem vállalta fel egyetlen szervezet sem. A Jobbik akciója ezt változtatta meg, mintegy bátran vállalhatóvá téve a rasszizmust. Ráadásul a párt a cigánybűnözés kampányával sokáig rendszeres szereplője volt a híreknek, így egyfajta védjegyévé vált a cigányellenesség a szervezetnek. (Heti elemzés a szélsőséges politikai tendenciákról)
2007. június 6.
…Ezen kívül több más témában is aktivizálódni látszanak a radikálisok. Különösen veszélyesnek ítéljük meg azt, hogy a hozzászólások alapján több fórumozó is lőfegyverek beszerzését tervezi, sőt, van olyan hozzászóló, akivel kapcsolatban gyanítható, hogy már rendelkezik éles lőfegyverrel. […] többen arra buzdítják a hozzászólókat, hogy váltsanak ki ilyen eszközöket, emellett pedig egyéb ütő-, szúró és vágószerszámok használatát is javasolják elsősorban a romákkal szembeni önvédelem és erőszak céljából. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. június 13.
Ennek ellenére a hozzászólások alapján arra következtetünk, hogy vannak olyan radikálisok, akik „provokáció esetén” fel vannak készülve egy esetleges összecsapásra mind a romákkal, mind a rendőrséggel szemben. Többen „mészárlást” és „leszámolást” is emlegettek a helyi cigánysággal kapcsolatban. Habár szervezett erőszakos fellépésre utaló jeleket nem találtunk, fentebbiekből arra következtetünk, hogy a radikálisok csupán a megfelelő ürügyre várnak a rendbontáshoz. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. augusztus 7.
Július 29-én az egyre aktívabb Magyar Önvédelmi Mozgalom „Első lépés a magyargyűlölet ellen” néven meghirdette, hogy 2007. augusztus 23-án a Kecskeméten emlékezik az 1996. augusztus 23-án „cigányok által brutálisan agyonvert, 16 évet élt Kiss Norbertre.” A felhívás szövege jelzi, hogy a „cigánybűnözés” fogalma egyre általánosabbá válik a radikális nyilvánosságban. (Heti elemzés a szélsőséges politikai tendenciákról)
2007. augusztus 22.
A cigánybűnözés állandóan visszatérő téma a radikális jobboldali fórumokon. A fórumozók a Kuruc.info hasonló című rovatában megjelenő hírek idézése mellett általában saját tapasztalataikat, történeteiket osztják meg egymással durva, rasszista kijelentések kíséretében. A hozzászólók úgy vélik, hogy a cigánybűnözést jelentős részben a rendőrség, a média és a kormány generálja azzal, hogy zöld utat ad a bűnelkövetőknek. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. augusztus 29.
Több fórumon is szóba került az a – többek között a Kuruc.info-n is megjelent – hír, hogy egy
erdélyi település magyar lakossága összecsapott a helyi romákkal, és az erőszak megfékezésére a
hatóságok beavatkozására volt szükség. […] A hozzászólók – akik az elmúlt hetek hasonló
bulgáriai és szlovákiai eseteiről is megemlékeztek – szerint előbb-utóbb itthon is hasonló
„háborúskodásba” fog torkollani a magyar-cigány ellentét. (Radikális online fórum és blog
elemzés)
2007. augusztus 30.
A Magyar Gárda megalakulása nem egyedi jelenség a térségben. A Jobbikhoz kötődő szervezet
alapítói ugyan nem, de egyes szélsőjobboldali orgánumok követendő mintaként hivatkoznak
Bolgár Nemzeti Gárdára, amelynek létrehozását 2007. augusztus 19-én jelentette be a
szélsőjobboldali Bolgár Nemzeti Unió. (A Magyar Gárda darabokra törheti a nagy pártok
stratégiáját)
2007. szeptember 3.
(…) az utóbbi időben határozottan jelenlévő cigányellenesség miatt helyi szinten etnikai
konfliktusok alakulhatnak ki, akárcsak Romániában, vagy Bulgáriában. A különböző gárdák
léte és tevékenysége tehát a cigány-magyar ellentéthez kapcsolódva jelenti a legnagyobb
kockázatot, mivel egyes településeken elmérgesítheti az amúgy is konfliktusos helyzetet.
(Elemzés)
2007. szeptember 19.
A Magyar Önvédelmi Mozgalom augusztus 23-án, Kecskeméten megtartott cigánybűnözés ellenes tüntetésén elhangzott beszédek videóját hozta nyilvánosságra a Kuruc.info, melyben a Magyar Nemzeti Front szónoka kijelentette, hogy a cigányok elleni önvédelemhez kiképzőket keresnek. A szónok szerint a mozgalom „baráti köre” utcai harcra is fel akar készülni a „bűnöző cigányok”, és a „viperával felfegyverzett” rendőrök ellen, ennek érdekében a Magyar Nemzeti Front várja volt katonatisztek, illetve rendőrtisztek jelentkezését is a „baráti kör” fegyveres kiképzésére az utcai önvédelem céljából. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. szeptember 26.
Aggasztó jelenség, hogy a tavalyi olaszliszkai esemény évfordulójának közeledtével újra előtérbe került a radikális fórumokban az utóbbi időben elsikkadt „cigánybűnözés” témája, amelynek a Bombagyár blog a jelek szerint egyébként is szélesebb teret kíván adni. A fórumozók hasonlóan korábbi véleményükhöz továbbra is az erőszakos „válaszcsapásokban” látják a romák „megfékezésének” egyetlen lehetőségét, többen a faji háború lehetőségét emlegették. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. október 17.
A fórumokban hosszabb szünet után a múlt héten újra felbukkanó cigánybűnözés témakörével ezúttal két téma kapcsán foglalkoztak a hozzászólók. Egyrészt szót ejtettek az olaszliszkai megemlékezésekről, […] másrészt pedig az erdőtelki Könnyű család „megvédelmezése” kapcsán. Mindkét megmozdulást sikeresnek értékelték a radikálisok, a fórumokban hozzászólók egyöntetűen osztották azt a véleményt, hogy az „elharapózó cigányterrort” a jövőben csak az ilyen demonstratív felvonulásokkal akadályozhatják meg. Véleményünk szerint az ilyen felvonulások – amennyiben a radikálisok sikerként könyvelik el azokat – egyre gyakoribbá válhatnak a közeljövőben, elsősorban annak köszönhetően, hogy a radikális oldalon láthatóan van egy kisebb létszámú csoport, amelyik mozgósítható ilyen célból, és amelyet a „cigánybűnözésről” beszámoló szélsőséges portálok felhívásai képesek is aktivizálni. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. október 26.
Több radikális portál – elsősorban a Kuruc.info – is üdvözölte a fonyi incidenst, melynek során természetvédelmi őrök agyonlőttek egy roma nemzetiségű fatolvajt. Ennek hatására többen a „cigánybűnözés” megfékezésének eszközét láthatják az erőszakban. (Havi elemzés)
2007. november 12.
Következményeit tekintve egyértelműen a Magyar Gárda és a Nemzeti Őrsereg rendezvénye volt a jelentősebb, annak kapcsán ugyanis több fórumban is az iránti reményüket fejezték ki a hozzászólók, hogy a hasonló akciók folytatódni fognak a jövőben a „fertőzött” területeken, és ha szükség van rá, akár hatékonyabban, erőszakosabb formában is hajlandóak majd képviselni a „magyarság” érdekeit ezen szervezetek. Ebből arra következtethetünk, hogy a jövőben több ilyen jellegű, a romák megfélemlítését célzó felvonulásra is sor kerülhet majd. Ezt mintegy alátámasztandó a Magyar Önvédelmi Mozgalom már meg is hirdetett december 14-ére Kerepesre egy hasonló jellegű fáklyás felvonulást, amely saját megfogalmazásuk szerint a település „cigányok által veszélyeztetett közbiztonságának” helyreállításáért történik majd. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2007. december 3.
A szélsőjobboldali nyilvánosságot – a fentiekhez hasonló okokból – jellemzi a rendőrségi hírek iránti felfokozott érdeklődés is. Itt a rendőrségi híreket szinte kivétel nélkül mint a „cigánybűnözés” precedenseit tárgyalják, ezzel szándékosan és indokolatlanul bűnözőként állítva be a hazai kisebbséget. Külön kérdést jelent ebben a vonatkozásban a Tánczos-ügy. Tánczos Gáborra a radikális antiszemiták nagyobbik része ártatlanként tekint, és gyilkosságot – melyben Tánczost bűnösnek találták – egyértelműen a zsidó közösség számlájára írják, és az ügyben a klasszikus, a középkori Európában elterjedt vérvádat fogalmazzák újra, nyilvánvaló mitológiateremtési szándékkal. (Heti elemzés a szélsőséges politikai tendenciákról)
2007. december 21.
(…) létrejött egy olyan, a politikától teljesen független, rendszerellenes aktivistákból álló szűk kör, amelynek tagjai céljaik elérésének érdekében a legszélsőségesebb eszközök igénybevételétől, és a politikai erőszaktól sem riadnak vissza. Amennyiben ez a tendencia folytatódik, az ilyen eseményeket kiemelt helyen kezeli a média, és ennek hatására újabb aktivisták csatlakozhatnak az ilyen csoportokhoz. (Havi elemzés)
2007. december 27.
A hét másik népszerű témája a radikális fórumozók körében a Magyar Gárda esetleges betiltása volt. A hozzászólók ugyan továbbra sem szimpatizálnak egyöntetűen a Gárdával és annak tevékenységével, a szervezet népszerűsége érezhetően nőtt a szélsőségesek körében az elmúlt hetekben, köszönhetően cigánybűnözés-ellenes demonstrációinak, így betiltásának lehetősége is nagy felháborodást váltott ki a hozzászólók körében. Összességében megállapíthatjuk, hogy bár a Gárdával nem feltétlenül szimpatizálnak a hozzászólók, a szervezet, és vele karöltve a kampányszerűen hangoztatott cigánybűnözés-ellenesség óriási támogatással bír a radikálisok körében. (Radikális online fórum és blog elemzés)
2008. január 14.
A múlt héten két, a szélsőjobb által kihasználható hír keltette fel a közvélemény érdeklődését: a Blaha Lujza téri bűnelkövető, és a VIII. kerületi incidens kiemelt helyen szerepel a szélsőjobboldali orgánumok retorikájában. Ez egyrészről tovább fokozza az amúgy is eldurvult, romaellenes hangulatot, másrészről pedig elképzelhető, hogy a nyilvánosságban megoldatlanként tálalt eset egyes militánsabb szélsőjobboldali aktivistákat önbíráskodó cselekedetekre sarkall. (Elemzés)
2008. január 23.
A radikális fórumok vezető témája továbbra is a cigánybűnözés volt, amit elsősorban a Blaha Lujza téri késeléses eset kapcsán tárgyaltak a hozzászólók. A hírt, amely szerint „Mauglit” visszaszállították Romániába, a radikálisok egyértelműen a saját kezdeményezéseik sikereként értékelték. Evidenciaként kezelték ugyanis, hogy a hatóságok azért gyorsították meg az ügymenetet, mert a radikálisok erőszakos jellegű fellépést sürgettek egymás között a kiskorú elkövető ellen. Az üggyel kapcsolatos fejleményeket továbbra is figyelemmel kísérik a fórumokban, és Gábor visszatérése esetére máris szervezkedés jelei figyelhetők meg. (Radikális közéleti csoportok attitűdjei az interneten)
2008
2008. január 30.
A MÖM törekvéseinek akadálya lehet, hogy a radikális jobboldali fórumokon a legnagyobb félkatonai szervezet, a Magyar Gárda megítélése továbbra sem egyértelmű, sokak szerint a szervezet inkább csak kerékkötője, mintsem generálója a nemzeti ellenállásnak. Ugyanakkor sokan tekintenek úgy a Gárdára, mint az egyetlen olyan szervezetre, amely képes lehet megfékezni a cigánybűnözést, és megvédelmezni a magyarokat az őket ért politikai vagy fizikai támadásoktól. (Radikális közéleti csoportok attitűdjei az interneten)
2008. február 4.
Az egyes megyei gárdaszervezetek is meglehetős önállóságot mutatnak, ami nehézzé teszi a párt a számára a szervezet feletti kontroll megtartását, és csak idő kérdésévé tesz egy tettlegességig fajuló incidenst a romákkal szemben. (Elemzés)
2008. február 13.
A fórumozók szerint egyre inkább elharapózó „cigánybűnözés” szolgáltatta a hét legtöbb hozzászólást kiváltó témáját az egyik hungarista fórumon. A hozzászólók főleg a különböző önvédelmi fegyverek hatékonyságáról beszélgettek, elsősorban a legálisan is beszerezhető gázpisztolyokról, illetve késekről, boxerekről. A hozzászólásokból kiderült, hogy a fórumozók többsége használ, vagy legalábbis tart magánál valamilyen önvédelmi eszközt, leginkább viperát, boxert vagy gázpisztolyt. Az egyik fórumozó azt állította, hogy sok nemzetiszocialista, hungarista beállítottságú ember dolgozik fegyveres biztonsági őrként, tehát a mozgalmuknak gyakorlatilag vannak fegyveres tagjai is. (Radikális közéleti csoportok attitűdjei az interneten)
2008. március 5.
Nagy felháborodást váltott ki a fórumokon a Magyar Gárda tagtoborzójának romák általi megzavarása, amit a fórumozók összemostak a Nemzeti Őrsereg rendezvényével szembeni hasonló fellépéssel. A hozzászólók szerint a megoldás csak az lehet, ha felveszik a kesztyűt, és nem lesznek hajlandók alávetni magukat a megfélemlítésnek. Ehhez véleményük szerint a helyi szintű konfliktusokat kell elsősorban „rendezni”, amihez az volna szükséges, hogy a magyarok összefogva demonstráljanak erőt a cigánysággal szemben. Ezek a kijelentések véleményünk szerint a helyi szintű magyar-roma összetűzések kiéleződését is előre vetíthetik. (Radikális közéleti csoportok attitűdjei az interneten)
2008. március 26.
Az elmúlt hét legnagyobb visszhangot kiváltó témája kizárólag a Bombagyár oldalához kötődik, itt jelent meg ugyanis az két írás, amelyek a cigánybűnözés megoldását, illetve tüneteit taglalták, és amelyekre nagy számban reagáltak az oldal felhasználói, kifejezetten rasszista gyűlölködéssel, több ízben is a romák teljes kiirtásának szükségességét hangsúlyozva. Abban minden hozzászóló egyetértett, hogy „normális” megoldása nem létezik a problémának, és csak az erőszakos önvédelem lehet célravezető. Ezek a beszélgetések beleillenek tehát abba az elmúlt időszakban több ízben is levont következtetésbe, amely szerint egyre valószínűbbnek tűnik, hogy a magyar–roma konfliktus helyi erőszakos összecsapásokba torkollhat. (Radikális közéleti csoportok attitűdjei az interneten)
2008. november 3-án meggyilkolják az első roma áldozatot. 2009. augusztus 21-én elfogják a hat halálos áldozatot követelő támadássorozattal gyanúsított négy férfit, akiről kiderült, hogy kapcsolatban állt szélsőjobboldali szervezetekkel és fegyvereit illegálisan tartotta.
Az első halálos áldozatot követelő, romák elleni támadás 2008. november 3-án történt Nagycsécsen. Ma már tudjuk, hogy a bűncselekményeket az azt megelőző években felerősödő etnikai feszültségek alapozták meg. A veszélyre a Political Capital 2006 végétől folyamatosan felhívta a figyelmet a Nemzetbiztonsági Hivatal számára készített elemzéseiben.
Ø 2006-ban a Political Capital volt az egyetlen elemzőintézet Kelet-Közép-Európában, amely az újjászerveződő szélsőjobboldallal kapcsolatban megállapította: politikai stratégiáját a romaellenességre építi majd. Akkoriban a legtöbb elemző még a szélsőjobboldal antiszemitizmusával volt elfoglalva.
Ø 2007-ben a Political Capital nyilvánosan is elsőként hívta fel a figyelmet a Magyar Gárda és a régióban működő egyéb, szélsőjobboldali gárdák tevékenységében fellelhető hasonlóságokra. Külön kiemeltük a Bolgár Gárda és a Magyar Gárda közötti feltűnő azonosságokat.
Ø A Political Capital elemzéseiből kiderül, hogy a magyar szélsőjobboldali csoportok radikalizálódása rendkívül gyorsan ment végbe.
Ø Az elemzések megmutatják, miként jelent meg a „cigánybűnözés” fogalma és vált kampányeszközzé, mikor jelent meg az erőszakos önbíráskodás, mint elfogadható eszköz a radikális körökben, és hogyan buzdították egymást a szélsőségesek fegyverek, és egyéb támadó eszközök beszerzésére.
A mellékelt kivonat az NBH részére készített sok ezer oldalt kitevő elemzéseinkből idéz időrendi sorrendben az első romagyilkosságig – messze a teljesség igénye nélkül. Felhívjuk a figyelmet, hogy az idézetek forrásául szolgáló iratok 2006–08-ban keletkeztek. A bennne foglalt megállapítások ma már köztudottak, ám akkoriban ezek a közvélemény számára még ismeretlenek voltak, kizárólag a radikális csoportok internetes fórumait, blogjait folyamatosan követő, elemző kutatók számára váltak egyre nyilvánvalóbbakká.
A dokumentumok letölthetők Political Capital honlapjáról.