Remdesivir: sikeres EU-szerződések gyógyszergyárakkal

Az Európai Bizottság közös közbeszerzési szerződést írt alá a Gilead gyógyszeripari vállalattal a Veklury elnevezésű gyógyszer 500 000 kezelésre elegendő terápiás adagjának a beszerzéséről. A keretszerződés az 500 000 kezelési adagon túl további készletek beszerzésére is lehetőséget biztosít. A Veklury az oxigénellátást igénylő Covid-19-betegek kezelésére szolgál, hatóanyaga a remdesivir nevű szer. (A nyitó kép forrása: http://pharmaonline.hu)


A közös közbeszerzésben 36 fél vesz részt: az összes uniós ország, az Egyesült Királyság, az EGT-országok közül Norvégia és Izland, valamint hat tagjelölt és potenciális tagjelölt ország. Ezek az országok mostantól közvetlenül rendelhetnek Vekluryt. A közös közbeszerzési szerződés biztosítani fogja, hogy azok az országok, amelyek be kívánják szerezni a terméket, folyamatosan hozzá tudjanak jutni a gyógyszerhez.
A közös közbeszerzési keretszerződés aláírására azt követően került sor, hogy a Bizottság szerződést kötött a Gilead vállalattal 33 380 Veklury kezelési dózis beszerzése céljából. Ezt a gyógyszermennyiséget az augusztus óta eltelt időszakban már megkapták az uniós országok és az Egyesült Királyság egészségügyi intézményei.

Az Európai Bizottság az idén már élt a közös közbeszerzés lehetőségével, hogy további egyéni védőeszközökhöz, lélegeztetőgépekhez, vírustesztekhez és intenzív terápiás gyógyszerekhez jussanak a közbeszerzésben részt vevő országok. A tagállamok a közös uniós közbeszerzések révén jobb feltételekkel juthatnak hozzá ezekhez a piacon szűkösen rendelkezésre álló termékekhez. / Orvosi felszerelések és védőeszközök közbeszerzése

A Bizottság a harmadik szerződést írta alá koronavírus-oltóanyag beszerzésére

Az Európai Bizottság újabb szerződést kötött abból a célból, hogy potenciálisan hatékony oltóanyaghoz juttassa az uniós tagállamokat. A szerződő fél a Johnson & Johnson csoporthoz tartozó Janssen Pharmaceutica NV gyógyszeripari vállalat. A Janssen által fejlesztett, Covid19 elleni potenciális oltóanyag már a klinikai vizsgálatok III. fázisában tart.
 
Amint bebizonyosodik, hogy az oltóanyag biztonságos és hatékony a koronavírussal szemben, a szerződés értelmében a tagállamok 200 millió adag vakcinát vásárolhatnak meg, és további 200 millió adag oltóanyag beszerzésére is lehetőségük nyílik. Úgy is dönthetnek, hogy az oltóanyag egy részét adományként felajánlják alacsonyabb és közepes jövedelmű országok számára, vagy átirányítják más európai országokba.
A Bizottság már szerződést kötött az AstraZeneca és a Sanofi–GSK gyógyszergyártó vállalatokkal, és sikeres tájékozódó megbeszéléseket tartott a CureVac, a BioNTech-Pfizer és a Moderna cégekkel.

Az oltóanyagokra vonatkozó uniós stratégia

Az Európai Bizottság megkötötte az első megállapodást egy potenciális koronavírus-vakcina beszerzéséről

Koronavírus: a Bizottság újabb megállapodást kötött, hogy biztosítsa a potenciálisan hatékony oltóanyag hozzáférhetőségét

A koronavírus-járvány elleni uniós válaszintézkedések