Sokat tettek Európánkért: Berend T. Iván és Csernyánszky Judit

Berend T. Iván akadémikus, gazdaságtörténész, újabban termékeny blogger és Csernyánszky Judit újságíró, szerkesztő, a podcast műfajának egyik meghonosítója és értő művelője kapta az idén az Európánkért-díjat. A Magyar Újságírók Országos Szövetségének kül- és biztonságpolitikai szakosztálya által alapított díjat ma, május 9-én, az Európa-nap alkalmából, bensőséges ünnepségen adták át a szövetség székházában.

M. Lengyel László szakosztályi elnök üdvözlő megnyitóját követően Kertész Zsuzsa (a bal oldali képen), az esemény háziasszonya, ceremóniamestere vette át a szót. Köszöntője után Balázs Péter nagykövetet, volt külügyminisztert és EU-biztost, az Európánkért-díj kuratóriuma elnökét kérte szólásra. Balázs Péter emlékeztetett rá, hogy Magyarország Európai Unióhoz csatlakozásának huszadik évfordulóját ünneplik civil szervezetek, tudományos közösségek és egyes politikai formációk is, miközben a kormány mintha megfeledkezett volna erről a jeles, Magyarország sorsát mindmáig meghatározó, és az emberek szívébe is beíródott dátumról.

Balázs Péter

Csak erősíti hazánk európaiságának kifejezését maga az Európánkért-díj, amelyet ezúttal ötödik alkalommal adnak át. Hangsúlyozta, hogy maga a díj olyan kiemelkedő teljesítményeket kíván elismerni, amelyek segítenek megismertetni a közvéleménnyel az európai eszméket, törekvéseket, folyamatokat, értékeket és együttműködést. 

A volt külügyminiszter és EU-biztos felhívta a figyelmet arra is, hogy éppen egy hónappal vagyunk az európai parlamenti választások előtt, és ezek tétje nem kisebb, mint annak meghatározása, hogy a közös Európa tovább halad-e a fejlődést biztosító, a kihívások elhárítását szolgáló integráció elmélyítésének útján, vagy a nemzetállami önzés kerekedik felül, lassítva a kívánatos folyamatokat.

Acsay Judit, a Berend T. Ivánt ajánló egyik szakosztályi tag laudációját Kertész Zsuzsa olvasta fel. Maga a díjazott mindvégig jelen volt a digitális kapcsolatnak köszönhetően, miközben a laudáló a kínai elnök közlekedése miatti lezárások és közlekedési zavarok miatt volt kénytelen késni az eseményről.

A méltatás lényege: Berend T. Iván (a bal oldali képen) mai munkássága a fantasztikus megújuló képességét mutatja, hogy túl a kilencvenharmadik életévén nemcsak publicisztikákat ír, hanem blogot is vezet, sőt, aktuálpolitikai rezonanciájával, reagálásaival, hazaszólásaival, üzeneteivel nagy érzékenységgel viszi tökélyre ezt a nagyon mai, kimondottan fiatalos műfajt.

Egy konkrét cikket idézve a laudáló rámutatott az EU-tagság és a kiegyezés nyújtotta (végül nagyrészt elmulasztott) lehetőségek párhuzamára.

A szerző ugyanis kimondta: a kiegyezés utáni új gazdasági környezetben boldogulhattak a textiles Golbergerek és Spritzerek, a Tungsramot alapító Egger-fivérek, a gyógyszeres Richter Gedeonok és Ballák, az élelmiszeres Hatvany-Deutschok, a vasas Weiss Manfrédok és így tovább…

És ez Berendnek csupán az egyik olyan írása, amit érdemes tovább gondolni. Mert mindegyiket érdemes. Hiszen aki valódi tanár, az akkor is tanít, ha már nem a katedrán áll, hanem a közt műveli.

Csernyánszky Judit interjút készít Gwendoline Delbos-Corfield francia zöldpárti európai parlamenti képviselővel, a magyar jogállamiságot vizsgáló Sargentini-jelentés frissített változata szerzőjével.

Csernyánszky Judit érdemeit M. Lengyel László, a szakosztály elnöke méltatta a számos ajánló megbízásából. Hangsúlyozta, hogy a Klubrádió „Hetes Stúdió” című magazinműsornak és a  Podcast Klubból nagykorúsodott „Breaking” című podcast szerkesztőjeként is nagy figyelmet szentel az európai híreknek és vonatkozásoknak, az európai integráció elmélyítésének, a Magyarország számára ebből eredő előnyök bemutatásának. Másik oldalról az ezeknek az előnyöknek az érvényesülése ellen önös hatalmi érdekből tevők leleplezése is része a munkásságának. Ötvennél több ilyen tartalmú műsorát mutathatjuk fel csupán az elmúlt évből.

Az interjúalanyok hozzáértő, érzékeny és türelmes ki- és megválogatása a legfőbb erénye, hiszen rajtuk keresztül mutatja be a közönségnek mindazokat a fontos értékeket, amelyek mellett következetesen kiáll, illetve leplezi le elárulóikat.

Az ünnepség kiemelkedő értéke volt Inotai András tudós professzor, a Világgazdasági kutatóintézet volt igazgatója és Berend T. Iván beszélgetése a globalizmusról, az Európai Unió esélyeiről és további fejlődésének a csapdáiról, a mai világgazdaság fejlődésének irányairól és az ezeket érintő veszélyekről. Magáról a díjátadóról elég csupán idézni Berend T. Iván értékelő levelét: „…Nagyszerű, szívmelengető esemény volt. Most, hogy befejeztük, hadd köszönjem meg ismét és ismét…”