Telekom: kétmilliónál több gigabites végpont

Hazánkban 2015–19 között 246 000 millió forintot költött a Magyar Telekom a mobil- és vezetékes hálózatainak infrastruktúra-fejlesztésére. Napjainkig jó kétmillió ponton épített gigabites elérést optikai és kábelhálózatán, miáltal a magyarországi otthonok és vállalkozások kétötöde számára kínál ekkora sávszélességet. A szolgáltató célja, hogy az egész országban gigabites hálózati képességet biztosítson. (Nyitó kép: dpa)

A Magyar Telekom gigabites társadalom létrehozása iránti elkötelezettséget mutatja, hogy különösen nagy figyelmet fordít a kis települések lefedésére is. Mostanáig ötezer lakosúnál kisebb 710 településre vezette be a gigabites hálózatot; közülük 340 község lakossága még az ezer főt sem éri el.

Gigabites hálózatát a Telekom kétféle technológiával is fejleszti: a már meglévő kábelhálózatának korszerűsítésével 675 000, az új optikai hálózat fejlesztésével pedig máris 1 357 000 (ebből tavaly 350 000) végponton tette lehetővé a nagy sebességű internetelérést.   

Ezeken a területeken a Telekom ügyfeleinek extra gyors internetet kínál: optikán a 2 Gb/mp kínált elméleti maximum sebességű[1] otthoni internetcsomagot is igénybe vehetik, a megújult kábelhálózaton pedig az 1 Gb/mp kínált elméleti maximum sebességű[2]csomagot is választhatják. Rengeteg tv-csatorna, nagy felbontású kép- és hangminőség, valamint több képernyőn is hozzáférhető filmkölcsönzés vált elérhetővé az új hálózaton. Használható ezentúl az interaktív tévézés számos, már meglévő funkciója, mint például a megállítható és visszanézhető élő adás, a programozható és egy gombnyomással rögzíthető műsorok, a digitális műsorújság, a tévé képernyőjén online alkalmazások. A széles sávú internet kínálta előnyökből a helyi vállalkozások is profitálnak, hiszen az addiginál gyorsabbá, rugalmasabbá válik működésük, javul a versenyképességük.

A munka az idén is hasonló ütemben folytatódik: az első negyedévben már újonnan épített optikai hálózatot adtak át a többi között Budapest VI., VIII., XI. és XIII. kerületében, valamint Bábolnán, Bagodon, Bakon, Debrecenben, Derecskén, Kiskunfélegyházán, Komáromban, Kömlődön, Miskolcon, Nagyigmándon, Pacsán, Pusztavámon, Tácott és Zalaegerszegen.

[1] A NET 2000/1000 díjcsomag esetében a kínált maximális letöltési/feltöltési sebesség 2000/1000 Mb/mp. A garantált letöltési/feltöltési sebesség 300/50 Mb/mp. A maximális letöltési sebesség több eszköz egyidejű használatával érhető el.

[2] A NET 1000/25 díjcsomag esetében a kínált maximális letöltési/feltöltési sebesség 1000/25 Mb/mp. A garantált letöltési/feltöltési sebesség 100/4 Mb/mp.