Titok, idegenség – Lagerfeld fantasztikus élete

Látszólag nincs hálásabb téma könyvet írni egy világhírű divattervezőről, hiszen a rajongói körre, mint vásárlórétegre bízvást számíthat a szerző. Legalábbis, nyugaton. Mert Karl Lagerfeld-kosztümöt viselni, mondjuk, a pesti Rákóczi úton ma is a sci-fi világába tartozik, de hát a divatguruk, a kifutók, a csontsovány manökenek is mindig az álmok, az irrealitás világába tartoztak. (Lagerfeld a spirituális fiával; foto: Starity)

Ennek ellenére a Laurent Allen-Caron által írt „A titokzatos Lagerfeld” című könyv mégis bizonyára sok olvasót arra késztet, hogy leemelje a polcokról a Kossuth Kiadó által gondozott kötetet.

Fantasztikus életút, gazdagság már a gyermekkortól kezdve, elszántság, ambíció, keménység, extravagancia és mérhetetlen hiúság – mintha csak ez lenne a receptje egy irigylésre méltó karriernek. Németnek lenni a II. világháború Franciaországában egyébként is merész vállalkozásnak számított, de Karl előtt semmi nem volt lehetetlen. Ezt az elszántságot és keménységet az anyai példa szolgáltatta számára. Későbbi éveiben pedig minden volt, csak nem német, amennyiben a nemzeti jellemzések és közhelyek szintjén mozgunk.

Lagerfeld hamar kialakított egy sajátos öltözködési stílust, mondhatnánk álarcot vagy éppen jelmezt viselt, amelyről azonnal felismerhető volt. Rájött, hogy ez az egyik legfontosabb marketingeszköz: ne

csak a ruhái legyenek egyediek és stílusosak, de ő maga is, miáltal közben nemzetközi márkává válik. Világhírű divatházaknak dolgozott, a Fendi-nek, a Chloé-nak és a Chanel-nek. Riválisa és egy időben jó pajtása volt Yves Saint Laurent, ugyanazon évtizedek korszakos zsenije.

Magánéletét mintha színpadra írták volna, és erről ő maga is gondoskodott. A Keresd a nőt! helyett Keresd a férfit! jelszóval ­­­– a szerelem is közbe lépett.

Érdekes megfogalmazás: „Maga volt az emberré lett ördög, Garbo fejével”. Ehhez hasonló jellemzések is napvilágot láttak róla, de ez csak növelte hírnevét.

Franciaországban a divat nem tréfa dolog, Yves Saint Laurent-et a temetésén például a köztársasági elnök és a felesége búcsúztatta. Ő nem ilyen búcsúztatásra vágyott. „Olyan akarok lenni, mint egy látomás. Felbukkanok és eltűnök” – nyilatkozta többször. Nos, igen, ez jellemző rá. A misztikus ködöt, a luxust kereste mindig. Meg is kapta. Ettől még nem lett boldogabb.

A kötet szerzője Laurent Allen-Caron, aki az „Egy nap, egy sors” című francia tévéműsor számára Karl Lagerfeldről készített, 12 részes „Lenni és látszani” című dokumentumfilm-sorozat ötletgazdája és rendezője. A riportokban Lagerfeld barátai ismerősei és munkatársai meséltek a divattervező pályafutásáról. A magyar kiadás értő fordítása Hotya Hajnalka munkája