Egy nemzetközi tudósokból álló csapat formabontó eszközökkel dolgozik azon, hogy megmentse a Nagy-korallzátonyt – a Föld leggazdagabb fajú életközösségét, amely több mint 2000 km hosszan terül el, összesen 34,4 millió hektáron. Mérete még az űrből is látszódik, de fontossága még ennél is kiemelkedőbb: a korallzátonyoktól a tengeri élőlények fele függ, és ezek az élőlények állítják elő bolygónk oxigénállományának felét. A múlt két évtizedben a zátony fele elpusztult, de a tettre kész tudósok talán még megmenthetik az ott élő több mint 9000 fajt a végzettől. Munkájukat rögzítette egy dokumentumfilm, amely A Nagy-korallzátony világa címmel január 8-án, vasárnap délután fél 6-tól tekinthető meg a Viasat Nature tv-csatornán.
A zöld teknősök populációja az utóbbi időben vált veszélyeztetetté: a világméretű felmelegedés következtében utódaik az elmúlt két évtizedben teljesen „elnőiesedtek”, azaz több mint 99%-uk (!) nőstényként jött világra, ami nagyban megnehezíti a reprodukciót. Emellett a Nagy-korallzátony zöld teknősei azért is veszélybe kerültek, mert az egyik frekventált fészekrakó helyük, a Raine-sziget elkezdett süllyedni. Megmentéséért a jeles ausztrál tengerbiológus, Richard Fitzpatrick által vezetett csapat mesterségesen, a partvonal feltöltésével és kiszélesítésével próbálja kiemelni a szigetet a tengerből. Ha sikerrel jár, az egész világ számára követendő példát állít.
Több mint ezermillió ember élelmezése függ a zátonyoktól, nélkülük a világ tengeri és part menti élővilágának felét kihalás fenyegetné. A problémát részben itt is a felmelegedés okozza, és egy ragadozófaj is pusztítja a korallállományt. A töviskoronás tengericsillag egy hatalmas, korallal táplálkozó húsevő állat. Már megpróbálták megtizedelni az állományt, ám ez az élőlény regenerálódásra képes – olyannyira, hogy egy kis megmaradt darabból egy egészen új tengeri csillag nőhet. Így lett végül több belőle. Állománya jelenleg is hatalmas, és minden egyes példány nagy étvággyal pusztítja a korallt. Egy új technológiai találmány talán véget vethet rombolásának: a RangerBot víz alatti drón 99%-os biztonsággal azonosítja be a töviskoronás tengericsillagot, amit aztán egy robotkar a végén lévő tűvel, egy csak neki kifejlesztett halálos méreggel injekcióz be.

A dokumentumfilm szemlélteti Richard Fitzpatrick csapatának munkáját, és azokat a hipermodern technológiákat is, amik talán megmenthetik a világ egyik legfontosabb élőhelyét és a világörökség részét.