Nem bánta meg Věra Jourová bizottsági alelnök azt, hogy a múlt héten beteg demokráciának nevezte Orbán Viktor rendszerét. Az Euronews brüsszeli riporterének a cseh politikus azt mondta, elismeri, hogy Orbán Viktor megnyerte a választásokat. De szerinte egyenlő kampányolási esélyek, szólásszabadság és jól működő média kell ahhoz, hogy szabad és tisztességes választásokat tartsanak Magyarországon.
Az Európai Bizottsági jogállamisági jelentésének brüsszeli bemutatója után adott interjút Zsíros Sándornak, az Euronews riporterének Věra Jourová értékekért és átláthatóságért felelős alelnök. A teljes interjú pénteken kerül majd adásba, most a Magyarországra vonatkozó fontosabb részeket közöljük.
„A héten Orbán Viktor miniszterelnök lemondásra szólította fel önt, miután egy interjúban beteg demokráciának nevezte a rendszerét. Megbánta ezeket a szavakat?”
Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke:
„Nem, nem bántam meg. Amit mondtam, megmondtam. Talán több százszor is elmondtam már, hogy súlyos aggályaink vannak a magyarországi állapotokat illetően. Akkor más szavakat használtam, de ugyanarról a súlyos aggodalomról beszéltem. Talán félre is értették a szavaimat, mert amennyire emlékszem, a fő üzenetem abban az interjúban az volt, hogy a polgároké, a magyar embereké kell, hogy legyen az utolsó szó. Nagyon is tiszteletben tartom a magyarokat és a választásukat. Elismerem, hogy Orbán Viktor miniszterelnök megnyerte a választásokat. Csak annyit mondtam, hogy az összes tagállamban, így Magyarországon is meg kell vizsgálni azt, hogy meglegyenek a szabad és tisztességes választás feltételei. „
- Vera Jourová bizottsági alelnök leváltását kéri Orbán Viktor
- Von der Leyen teljes bizalmát élvezi Jourová
Euronews:
„És Ön szerint lehet még szabad és tisztességes választást tartani Magyarországon?”
Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke:
„Ehhez több feltételnek kell teljesülnie. Először is, egyenlő feltételekre és átláthatóságra van szükség a kampányban. például a kampány finanszírozásában. Aztán szólásszabadságra és jól működő médiára van szükség. És jól kell működnie az igazságügyi felügyeletnek is, hiszen előfordulhat bármelyik országban az, hogy megkérdőjelezik a választási eredményt. Ilyenkor eljön a bíróságok döntésének ideje. Ha ezek a feltételek megvannak, szabad és tisztességes választásról beszélünk.”
Euronews:
„És a jövőben hogyan dolgozik majd együtt a magyar kormánnyal? Hiszen megszakítják Önnel a kapcsolatot.”
Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke:
„Készen állok a párbeszédre az összes tagállammal és más partnerekkel is.”
Euronews:
„A költségvetési tárgyalások közepén vagyunk. Tényleg a pénzek megvonása az egyetlen módszer, hogy meggyőzzék a tagállamokat az értékek védelméről?”
Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke:
„Természetesen nem. Több intézkedést és lépést is fel kell sorakoztatni. Ugyanakkor azt hiszem, ez nagyon súlyos figyelmeztetés lehet azon tagállamok számára, amelyek folytatják a jogállamiság megsértését. A pénzek feltételekhez kötése azt jelenti, hogy a nettó befizető tagállamok polgárai több biztosítékokat akarnak. De nem szabad feladnunk a párbeszédet a tagállamokkal. És egyszerűen be kell vallanunk magunknak, hogy a múltban naivak voltunk. Azt hittük, a jogállamisági elvek mindörökké ott lesznek és ez gond nélkül működik majd, hogy ez egyfajta örökmozgóként működik majd. Azt hittük, hogy az alapvető jogokat mindig mindenhol tiszteletben tartják majd. Hogy a kisebbségeket mindenhol védeni fogják majd. Világos, hogy növelni kell a nyomást ezeken a tagállamokon azért, hogy tudatában legyenek a klub szabályaival.”
- Orbán: aki nem tiszteli a jogállamiságot, lépjen ki az EU-ból!
- A magyar kormány is aláírta a jogállamiságért és sajtószabadságért aggódók nyilatkozatát
- Navracsics: olaj lesz a tűzre a Bizottság jogállamisági jelentése
- Nekiment az ügyészségnek és a KESMA-nak a jogállami jelentés
Euronews:
„De nem naiv dolog azt gondolni, hogy ezek az országok végül elfogadják a költségvetési feltételrendszert? Hiszen vétójoguk van.”
Věra Jourová, az Európai Bizottság alelnöke:
„Folynak a tárgyalások. És nem szeretném feladni ezt a célt. És nem is szeretném megkérdőjelezni ennek a javaslatnak a fontosságát.”