A turisztikai ipar Oscar-díját nyerte el nemrég az InterContinental Budapest: 150 országból 200 ezernél több vendég szavazott, így érte el az egyik legkedveltebb budapesti szálloda e rangos elismerést.

A régi Fórumhoz, a mai Interhez, ahogy a pestiek nevezik, a cikkírónak személyes emlékei fűződnek. Magam is ott voltam a megnyitón, amikor még Forumnak hívták az ultramodern épületet. Korombeli, fiatal szakemberek irányították a szállodát, a vezérigazgatói poszton Niklai Ákossal, aki évtizedek óta a szállodaszakma vitathatatlan tekintélye. Legendák dolgoztak itt minden részlegen, a portától az étteremfőnökökig, olyanok, akikről később díjakat neveztek el.

Ezen a helyen már majd 100 éve is szálloda üzemelt, méghozzá patinás nevű. A pesti Duna-parton 1910–13 között épült meg a 120 lakosztályos, ötemeletes, Grand Hotel Ritz, amely a kor minden luxusával el volt látva, és még tetőterasszal, illetve télikerttel is büszkélkedett. Híres vendégei között volt Rabindranath Tagore, Sir Livingstone és a későbbi III. Edward angol uralkodó.

A II. világháború idején, az ostrom hónapjai alatt is nyitva tartott, alagsorában lehetett étkezni, amikor a felsőbb szinteken már kilőtték az ablakokat. Végül bombatalálatot kapott, és az akkori szemtanúk szerint napokig égett. A helyére épült a Forum Szálló, a mai Intercontinental. Az épületet az Ybl-díjas Finta József tervezte, akinek ez a projekt hozta meg első nagy szakmai sikerét. Ő álmodta meg a nosztalgikus emlékeket idéző Bécsi Kávéház berendezését is, amely a 2000-es évekig nagy sikerrel üzemelt az épület falain belül. Ma is sokan emlékeznek az ottani nagyon trendinek számító randevú- vagy üzleti-tárgyalás-helyszínre…

A szálloda újkori történetének fontos fejezete, hogy 1997-től már InterContinental Budapestként várja a vendégeket. Hírességeknek sosem volt híján a ház: számos politikus, zenész, színész, sportoló szállt meg itt, a többi közt George Bush, Gábor Zsazsa, a dalai láma, Helmut Schmidt német kancellár, Colin Powell, Andrew Lloyd Webber vagy Michael Schumacher.

Az InterContinental Hotels & Resorts annak idején azért jött létre, mint a többi nagy amerikai lánc, hogy az USA állampolgárai mindenütt otthon érezzék magukat a világon. Ma közel 200 szállodája üzemel 60 ezernél több vendégszobával. Jelenleg mintegy 50-60 szállodája épül világszerte – és természetesen nemcsak az amerikaiak, hanem a világ minden országából érkezők fogadására.

A mai pesti ház természetesen lépést tart a szállodadivattal, mert ilyen is van: most például a teraszon biokertet üzemeltetnek, ami világszerte divatos.