Tom Cruise: nem Stallone, nem Rambo, nem Rocky, nem csereszabatos 007. Múlhatnak az évek, ő nem öregszik, jó csajokkal gyűri a lepedőt, félmeztelenül fényképezteti magát, nem fáj a térde, gyorsan és szívesen fut, sőt, száguld, mosolyában pedig inkább húszéves „kisfiú”, mint hatvanas aggastyán.
Tom Cruise pályatársai már feladták, versenyzőkből edzők, hősökből politikusok lettek, de ez az ízig-vérig amerikai fickó már legyőzte komplexusait, nem foglalkoztatja, hogy alacsony: behemót ellenfeleket ver a vásznon, civilségét egyenruhákkal palástolja, ha csak teheti. A forgatókönyv-íróknak és lehetetlen küldetéseinek köszönhetően mindig megmenti a világot.
Szóval, itt van a képességeit, illetve lehetőségeit maximálisan kihasználó színész, bizonyára milliók kedvence, egykori sikerfilmje folytatásában, és a néző még azt is gondolhatná, hogy a világ nem változik, de ez nincs így. A Top Gun: Maverick bemutatója háborús időben zajlik, Oroszország és Ukrajna feszül egymásnak, a napi hírek lelőtt repülőkről, mámuskákhoz, azaz édesanyukhoz imádkozó pilótákról szólnak. A mozi nézőjének ez jut az eszébe, miközben a minden kalandot túlélő Tom Cruise bevetését nézi.
A bevezető képek szerint amerikai kiképzőtábor a kaliforniai San Diegóban – a háttér. Valóságos a helyszín, kadétok kockáztatják az életüket, de mindenki tudja, hogy az akció, a történet, az ellenség kitalált, a vér nem valódi, az esetleges halottak a rendező utasítására feltámadnak, és az amerikai mother-mámuskákat csak akkor emlegetik, ha egy dákóval tökön szúrnak valakit.
Nos, ez a film háttere, egy valódi világ rátelepedve az elképzeltre: légicsaták, sorsok, kellene a stáblista, de miért lenne értékesebb, érdekesebb egy operatőr vagy látványtervező neve az orosz vagy ukrán halottak névsoránál?! Az ember, persze, tudja, hogy az igazi háború viszi a pénzt, a filmes pedig hozza: az eredeti, az 1986-ban bemutatott Top Gun 15 millió dolláros költségvetésből készült, és majdnem 400 milliós bevételt realizált. A mostani kiadás tízszerese a réginek, és semmi kétség, nem lesz ráfizetéses.
A történet (mint általában az ilyen s hasonló filmeké) nem bonyolult: egy ellenséges célpont megsemmisítése a feladat, a szerelmi szál sincs túlgondolva, egy régi kapcsolat kel életre, de a fényképezés, a hanghatás már tényleg a 21. század, és ha valaki figyelemmel kísérte Tom Cruise színészi pályafutását, az a közelképekben észrevehet eddig nem látott drámai arcot, valódinak tetsző érzelmet, egy merész színházi rendező fejében még egy Hamlet-szerep is kirajzolódhat.
És hogy ne maradjon kérdés, a címről: a Maverick Tom Cruise neve a filmben, rangja szerint százados. Shakespeare dán királyfia viszont még messze van…
Top Gun: Maverick – amerikai akciófilm, 131 perc. Holnaptól a magyarországi mozikban. Rendezte: Joseph Kosinski. Forgatókönyv: Christopher McQuarrie, Ehren Kruger, Peter Craig, Ashley Miller, Zack Stentz, Eric Warren Singer, Justin Marks. Zene: Lady Gaga, Hans Zimmer, Harold Faltermeyer, Lorne Balfe. – Jó szórakozást!