Sőt, nagyon szomorú. Ezt David B. Corntein nyilatkozta az RTL Klubnak. Azért nagyon szomorú a nagykövet, mert minden erőfeszítése ellenére nem tudta megakadályozni, hogy a CEU elköltözzön Budapestről. Volt egy érdekes mondat ebben az interjúban, jó lenne tudni, hogyan kell érteni. David B. Cornstein azt mondta, hogy Orbán Viktor nem is fogadta őt személyesen, csak a meghatalmazottaival tárgyalt. A miniszterelnök tudja, hogy mi a véleményem, tette hozzá magyarázatként az amerikai nagykövet. (A nyitó képen: Orbán–Cornstein-találkozó; foto: US Embassy)
Jó lenne tudni, hogy Orbán mikor nem fogadta David B, Cornsteint. Most, az utóbbi hetekben, amikor a CEU magyarországi állapota válságosra fordult, vagy egyáltalán nem is találkozott még a miniszterelnökkel.
„Azt hiszem, hogy a kormány is hibás, és az egyetemnek is jobban kellett volna törekednie a megállapodásra. Nem fogom azt mondani, hogy most vége a két ország kapcsolatának. Megyünk előre, folytatjuk az együttműködést más területeken”. Ezt is Cornstein nagykövet úr mondta, ami magyar fordításban azt is jelenti, hogy nincs nagy baj, vannak más területek, ott lehet folytatni az együttműködést. Például azokon a területeken, ahol minden nagyon szép és minden nagyon jó.
Merthogy, nem számítva a CEU ügyét, ilyenek is vannak. Legalábbis David B. Cornstein úr szerint, aki még augusztus végén azt nyilatkozta a Szombat zsidó politikai és kulturális folyóiratnak, hogy Magyarországon csupa boldog és elégedett emberrel találkozott. Szerinte az országban vallás-, szólás- és sajtószabadság van, ha bármelyik sérülne, akkor ő biztosan felszólalna ez ellen. Mint mondta, eddigi tapasztalataival rendkívül elégedett, pedig sok emberrel találkozott, de senki sem panaszkodott. A NGO-vezetők (a nem kormányzati szervezeteket, azaz, a civileket kell érteni ez alatt) nem panaszkodtak arra, hogy zaklatná őket a hatalom, és a vallási, valamint világi vezetők sem mondták neki, hogy „ez vagy az rossz, szörnyű, kérem, lépjen közbe, segítsen”.
David B. Cornstein szerint még a rabbik is jól érzik magukat, legalábbis abban az értelemben, hogy egyik rabbi sem mondta neki, hogy „itt rémes dolgok vannak, itt olyan antiszemitizmus van, hogy szörnyű”.
Mielőtt azt gondolnánk, hogy David B. Cornstein amerikai nagykövet csupa krónikus hazudozóval találkozott, és a velük folytatott beszélgetésekből vonta le ezeket a következtetéseket, gondoljuk végig, hogy David B. Cornstein miként juthatott az általa említett megállapításokra.
Lehet, hogy egyszerűen csak rosszul kérdezett. A rabbiktól például azt kérdezte, hogy az elmúlt években hány zsinagógát gyújtottak fel és hány zsidó származású magyart deportáltak Magyarországról idegenrendészeti eljárás keretében. Erre mondhatták neki a magkérdezett rabbik, hogy egyet sem, vagyis, eszük ágában sem volt azt válaszolni, hogy „itt rémes dolgok vannak, itt olyan antiszemitizmus van, hogy szörnyű”.
Az NGO vezetőktől pedig feltehetőleg azt kérdezhette a magyarországi helyzettel elégedett amerikai nagykövet, hogy elmúlt néhány évben hány civil szervezet vezetőjét börtönözték be, hányat lőttek le a nyílt utcán, otthonában, vagy a hivatalában. Miután a válasz nyilván nemleges volt, egyértelmű, hogy David B. Cornstein nem azt a választ kapta, hogy „ez vagy az rossz, szörnyű, kérem, lépjen közbe, segítsen.”
David B. Cornstein az üzleti élet vezetőivel is egyeztetett, és állítása szerint közülük senki nem panaszkodott korrupcióra. Ez is nagyon életszerű, feltéve, hogy az amerikai nagykövet azt kérdezte a vele találkozó gazdasági vezérektől: készül-e a közeli jövőben tönkremenni, esetleg öngyilkosságot elkövetni, vagy, teszem azt, felrobbantani a saját gyárát, amiért Magyarországon eddig soha nem látott méreteket öltött a korrupció?
Nyilván erre is nemleges válasz érkezett, amiből David B. Cornstein helyében mi is azt a következtetést vonnánk le, hogy Magyarországon nincs korrupció, különben az üzleti élet vezetői tele lennének az ezzel kapcsolatos panaszokkal.
David B,. Cornstein minden jel szerint jó nagykövete Donald Trump amerikai elnöknek. Nem biztos, hogy más amerikai elnöknek is jó nagykövete lenne, sőt, feltételezhető, hogy más amerikai elnök regnálása esetén nem is lehetne nagykövet.
Azért még David B, Cornsteinnek is van hová fejlődnie. A magyarországi viszonyokról áradozó augusztusi nyilatkozatában ugyanis kritikusan szólt az orosz függőségről, valamint megemlítette azt is, hogy a magyar kormánynak alá kellene írnia a megállapodást a CEU-ról, mert az nem az USA, hanem Magyarország érdeke.
Vagyis, David B. Ciornstein szerint a CEU-t elüldöző magyar kormány nem Magyarország érdekeit képviseli.