(Forrás: dpa) Az SPD szerint a vámok kiterjesztése az egyik módja annak, hogy megfékezzék a kínai olcsó áruk importjának áradatát. (A nyitó képhez: a Shein logója látható egy okostelefonon, vele együtt a kínai online kiskereskedő honlapját is megnyitották a laptopon. Kép: Monika Skolimowska/dpa)
„Az olyan kínai fapados beszállítók, mint a Temu és a Shein csak a német piacot naponta 400 ezer környezetkárosító és olykor egészségtelen termékkel árasztják el” – mondta Alexander Bartz, a Bundestag SPD-frakciójának kereskedelmi szakértője a Bild am Sonntagnak adott interjújában. A fogyasztókat jobban meg kell védeni a mérgező gyermekjátékoktól vagy az elektronikai termékek égő elemeitől.
Bartz javasolta annak a speciális szabálynak a megszüntetését, amely szerint a 150 eurónál kisebb értékű áruk behozatalakor nem kell vámot fizetni. Ez a mentesség 2028-ig maradna érvényben. Az SPD-s politikus felszólította az Európai Bizottságot, hogy a 150 eurónál kisebb értékű árukra vonatkozó vámok bevezetését hozza előre 2025-re. Ezzel az adócsalásoknak is elejét vennék. Az olcsó beszállítók gyakran egyenként szállították termékeiket, hogy elkerüljék a kiviteli vámokat. „Ez a feltételezett adócsalás több milliárd eurós kárt okoz Európában” – mondta Bartz. A hazai kereskedelmi vállalatokat is meg kell védeni a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatoktól.
A kínai Shein és Temu bevásárlóportálokat nemrégiben fogyasztóvédelmi szervezetek figyelmeztették, és ezt követően beszüntetési nyilatkozatokat írtak alá. Közéjük tartoztak a megtévesztő kedvezményszintek és a manipulatív konstrukciók, mint például a rendelési folyamat közben megjelenő üzenetek: „Siess! Több, mint 126 embernek van ez a termék a kosarában”.
Mindkét szolgáltató ígéretet tett arra, hogy a jövőben tartózkodik az ilyen magatartástól, és megváltoztatja németországi honlapját.
A kiskereskedelmi szakértők szerint azonban ez nem oldja meg a tisztességtelen verseny problémáit. A Temu és a Shein esetében ugyanazoknak a biztonsági és fenntarthatósági előírásoknak kellene érvényesülniük, mint az EU-n belül más szolgáltatók esetében – mondta Kai Hudetz, a kölni székhelyű IFH kiskereskedelmi kutatóintézet ügyvezető igazgatója.
A német kiskereskedelmi szövetség (HDE) szerint a próbavásárlások és a Szövetségi Hálózati Ügynökség adatai azt mutatják, hogy az ezeken a platformokon vásárolt termékek nagy része nem felel meg a termékbiztonságra és a helyi előírásokra vonatkozó előírásoknak.