Az Európai Bizottság ma jelentést tett közzé, amelyben áttekinti, miként támogathatók a gazdasági növekedés, illetve a jólét tekintetében lemaradó régiók uniós források segítségével.
A jelentés megvizsgálja, hogy mi segíti és mi akadályozza e térségek versenyképességét, és azok miért nem érték még el az EU esetében elvárt szintű gazdasági növekedést és jövedelmet. Ennél is fontosabb, hogy a jelentés azonosítja a szóban forgó régiók beruházási igényeit – konkrétan a humán tőke, az innováció, az intézmények minősége, a hozzáférhetőség javítása tekintetében –, valamint az EU kohéziós politikája révén rendelkezésre álló eszközöket, amelyek segíthetik e régiókat a jövőben. Corina Crețu, a regionális politikáért felelős uniós biztos kijelentette, hogy „a kohéziós politikának a fejlesztést akadályozó minden problémára van válasza”.
A Bizottság alaposan tanulmányozta nyolc tagállam 47 régióját, és besorolta azokat „csekély növekedésű régiókként” – ahol a bruttó hazai termék az uniós átlag legfeljebb 90%-a, azonban huzamosabb ideje semmilyen gazdasági növekedés nem tapasztalható – vagy „alacsony jövedelmű régiókként” – ahol az egy személyre jutó GDP növekszik, de továbbra is az uniós átlag fele alatt van.
A csekély növekedésű régiók főként Dél-Európában találhatók; négy magyarországi régió, Dél-Dunántúl, Észak-Magyarország, Észak-Alföld és Dél-Alföld az „alacsony jövedelmű régiók” kategóriájába tartozik. A 47 vizsgált régióban 83 millió lakos, vagyis az EU lakosságának hatoda él. (A teljes közlemény itt olvasható.)
A versenyképesség előmozdítása az érintett régiókban
Tavaly ismét rekordot döntött az EU által nyújtott hivatalos fejlesztési támogatás
Az előzetes adatok szerint az Európai Unió és tagállamai 2016-ban is a világ legnagyobb fejlesztési donorjának számítottak. A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerint az uniós intézmények és a tagállamok által együttesen nyújtott hivatalos fejlesztési támogatás 2016-ban 75,5 milliárd euróra (a 2015-i támogatáshoz képest 11%-kal) emelkedett, vagyis már négy éve minden eddigi rekordot megdöntve folyamatosan tart a növekedés. Az EU által együttesen nyújtott hivatalos fejlesztési támogatás a 2016. évi uniós bruttó nemzeti jövedelem 0,51%-ának felel meg (szemben a 2015. évi 0,47%-kal).
Magyarország 2016-ban 141 millió eurót fordított fejlesztési támogatásra, ez a bruttó nemzeti jövedelem 0,13%-ának felel meg. (A teljes angol nyelvű közlemény itt olvasható.)
A 2016. évi hivatalos fejlesztési támogatásra vonatkozó előzetes adatok
A 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlesztési célok elérése