(Szerző: Pompéry Judit) Napok óta borzolja a liberális kedélyeket Facebookon néhány egész oldalas politikai reklám, amely eredetileg nyomtatott újságokban jelent meg, és plakátként buszmegállókban is látható. A hirdetéseket az „Alapjogokért Központ” közelebbről nem definiált szervezet(?) jegyzi. (Illusztráció: cultura.hu)
A hirdetéssorozat különböző háborús motívumainak összekötő lózungja: „Igazság, erő, felemelkedés”, alatta „Együtt tesszük naggyá a Kárpát-medencét!” – jellegük egyértelműen uszító. A tartalomról most nem kívánok szólni, azt már ideológiailag, izlésvilágilag, pszichológiailag stb. sokan, sokszor és sok fórumon elemezték – a többi között itt, az Infovilágon is.
Engem az általános felháborodáson túl a dolog jogi és pénzügyi háttere izgat, így körüljártam mindazt, ami az interneten bárki számára szabad szemmel látható.
A fenti szervezet(?) emblémáját a magyar trikolór és egy oszlop fölötti timpanon-sarok alkotják, ami így együtt valamiféle törvényességet sugall. (Jó reklámgrafikusra vall.)
Honlapjuk is van: www.keszuljetek.hu, amin elérhetőségként mindössze egy email-cím és egy budapesti vezetékes telefonszám található, felelős ember, impresszum nincs. Valamint összefüggés sincs az „Alapjogokért Központ” név és a honlapcím között, ami nem feltétel ugyan, de általánosan bevett gyakorlat. Mintha arra viszont lenne szabály, hogy cég, szervezet esetén kötelező az imresszum – épp a felelősség miatt.
Jelen van a „cég” az Instagramon és a Facebook-on. Az Instragram-oldalon található még egy további link, ahol még néhány telefonszám szerepel, valamint összefoglalás a célokról angolul és németül. Továbbá az is, hogy ez egy kutatóközpont lenne mintegy 20 munkatárssal. Feltűnő, hogy nem azonos ez a tartalom a magyar honlappal.
A facebook-oldal információja szerint egy 2013-ban alakult közjogi elemzőintézetről van szó: „Az Alapjogokért Központ a nemzeti identitás és szuverenitás, valamint a keresztény társadalmi hagyományok megőrzését tartja elsőrendű feladatának a 21. század felfokozott, a jog területére is kiható globalizációs és integrációs folyamatai, technológiai változásai közepette.
Az intézet működésének emellett nem titkolt célja, hogy ellenpólust képezzen a napjainkban az élet számos területén túlburjánzó emberi jogi fundamentalizmussal és politikai korrektséggel szemben.”
Ez utóbbi információs bejegyzés 2020. augusztus 19-én született.
A nem titkolt cél mintha a hirdetettnek fordítottja lenne: szembetűnően nem a lakosság, hanem a hatalom érdekeit szolgája és ez kizárja az objektivitást.
A FB-oldal profilképén kilenc üzletember-küllemű személy látható: hét férfi és két nő, mindenféle hivatalos szervezetekre utaló titulusokkal. Az „igazgató” Szánthó Miklós egyben a 2018-ban alapított Közép-európai Sajtó és Média Alapítvány (ez be van jegyezve) elnöke és a kuratórium elnöke is. A KESMA[i][1] tulajdonában van egy sor jobb- és szélsőjobboldali média. Szánthó a Pesti Srácokban és az Origón publikál, nyilatkozik rendszeresen.
A honlapon a „videók” gomb alatt megszámlálhatatlan belinkelt riport található (2020 januárjáig visszamenőleg legalább 160 – itt abbahagytam a számolást), jórészt a fotón szereplő központ-tagok tévényilatkozatai. Vagyis a „központ”, illetve emberei rendkívül aktívak.
A Facebook-oldalt 2020. szeptember 6-ig 25 708 ember lájkolta, valamint 27 190 követője volt. Megállapítható, hogy a fanclub már sokkal hosszabb ideje ismeri, semmint a kritikusok felfigyeltek és felháborodtak volna rá/rajta.
Semmi utalást nem találtam arra, hogy mi a jogi formája ennek a „központnak”: ez egy cég (kft., rt., egyéni vállalkozás?) vagy közhasznú társaság, esetleg egyesület, vagyis bármilyen bejegyzett szervezet lenne. A kérdésfelvetésnek annyiban van köze a (ha minősíteném: mélyen elítélendő) tartalomhoz, amennyiben nehéz eljárni valaki/valami ellen, ha az jogilag nem létezik. És ezzel el is értünk egy rendszerreleváns jelenséghez: valakik ködös forrásból finanszíroznak egy országos, hangulatkeltő és súlyosan káros kampányt, de csak sejteni lehet, hogy honnan fúj a szél.
Visszaköszön nekem egy mintegy 10 évvel ezelőtti berlini esemény. A filozófusperek és az első médiatörvény idején egy német kulturális rendezvénysorozat meghívott vendégeként kerekasztal-beszélgetésben szerepelt Heller Ágnes és Tamás Gáspár Miklós. Szemtanúja voltam, hogy ott filmkamerával megjelent a királyi magyar tévé és Csillag Ádám. A rendezvény alatt egy Bernauban élő fiatal másodgenerációs magyar CDU-tag városi képviselő német színekben támadólag hozzászólt, a magyar tv-nek nyilatkozott, ahol csak tudott, ellenpropagandát folytatott a két magyar prominens filozófussal szemben és egy sosemvolt szervezet nevében a Reichstag közelében tüntetést szervezett ellenük.
Vicces – egyben bosszantó – volt látni, amint az állami csatorna erre az önmagában magyar szempontból jelentéktelen eseményre költséget nem kímélve komoly stábbal kivonult, csakis a Heller/TGM-kritikával foglalkozott és a rendezvény mellett eltörpülő minitüntetést mint jelentős ellenállást filmezte. Hogy mennyire eltörpült, az Csillag Ádám felvételein volt látható: alig 13 embert tudott a fiatal képviselő mozgósítani. Bizonyítani persze nem tudom, de vélelmezhető, hogy úgy a srácot, mint az egész politikai akciót Budapestről irányították és finanszírozták. Ez az orbáni 2/3 elején volt.
Időközben rátaláltam egy eredetileg 2015-ből származó és tegnap frissített Átlátszó-írásra, ami ugyanezeket a kérdéseket boncolja nálam professzionálisabban:
Így működik a gépezet.
FACIT: A kétharmados többség 11. esztendejére beért a propagandamunka és rendkívül eredményesen elhiteti a lakosság jó részével, hogy
- külföldről irányított nemzetellenes erők tartják megszállva a magyarországi élet minden szegmensét,
- ami ellen komoly erőbevetéssel
- harcolni kell
Továbbá:
- Az indoktrinált tömegnek nem tűnik fel az az ellentmondás, ami egy 11 éve egyre inkább autoriter módon regnáló hatalom és az annak felségterületén garázdálkodó állítólagos megszállás között húzódik.
- Nem érzékeli, hogy mesterségesen gerjesztett tömeghisztéria áldozata
- Valóban kész a „honvédő” harcra[ii]
Ez van.
[i] https://hu.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6z%C3%A9p-Eur%C3%B3pai_Sajt%C3%B3_%C3%A9s_M%C3%A9dia_Alap%C3%ADtv%C3%A1ny
[ii] Csak a „békeharc” kifejezést nem aktivizálták még