„Ázsia Csernobilja” – így emlegetik a Szovjetunió közép-ázsiai utódállamaiban azt a környezeti katasztrófát, amely nem átgondolt emberi beavatkozás nyomán a Kaszpi-tenger „öccsénél” kialakult. Az okokról és a fejleményekről írt szerzőnk a Népszabadság 2008. október 9-i számában.
Valaha a Föld negyedik legnagyobb beltengere volt az Aral-tó, amelynek 67 ezer négyzetkilométeres felülete a múlt század hatvanas éveitől drámai zsugorodásnak indult – „köszönhetően” a Szovjetunióban akkortájt divatos természetátalakító elképzelések megvalósulásának. A tavat tápláló két nagy folyót, a Szir-Darját és az Amu-Darját öntözőcsatornákban a gyapotföldekre vezették, így az egykori vízhozam töredéke jutott el csupán a tóba. Emiatt nemcsak a vízfelület csökkent a negyedére, de a telek hosszabbak és hidegebbek, a nyarak pedig forróbbak és aszályosabbak lettek. Mindez a szelek által széthordott sós porral és homokkal együtt tömeges megbetegedéseket okozott a lakosság körében.
Az Aralon most Kazahsztán és Üzbegisztán osztozik. Ám míg a déli felén, az Amu-Darja torkolatvidékén az űrfelvételek gyakorlatilag sivatagi tájat mutatnak, addig a kazah részen javult a helyzet. 2001-ben 85 millió dolláros világbanki hitelből 12 kilométeres gátat építettek – ezzel megállt az északi meder kiszáradása, sőt a Kok-Aral-gát 2005-i elkészülte óta az itteni víztömeg még gyarapodott is.

Az Aral az űrből? 1989-ben és 2014-ben; lesújtó, szívet facsaról látvány.
A siker láttán a Világbank újabb, 126 millió dolláros hitelt szavazott meg egy második gát megépítésére, ami ugyancsak kazah területen, egy szigetet – és a rajta található természetvédelmi területet – kapcsolna össze a szárazfölddel. A minderről beszámoló www.ferghana.ru üzbegisztáni szerkesztésű honlap ugyanakkor keserűen teszi hozzá, hogy az Aral-tó déli, üzbég oldalán folytatódik a vízfelület fogyása.
(„Az újságíró archívumából” rovatunkban közölt írások az Arcanum Adatbázis Kiadó Digitális Tudománytárának gyűjteményében őrzött cikkek felhasználásával készülnek. Köszönet illeti érte az Arcanum ADT-t.)