Az Európai Unióba felvett új tagok közül elsőként Szlovénia vezette be a közös fizetőeszközt. Ezt a volt Jugoszlávia legfejlettebb tagállama esetében a többi „újonc” még elfogadta, a következő jelentkező, Szlovákia esetében legalábbis meglepetés visszhangzott a Balti- és a Fekete- tenger között. Különösen a szomszédok figyelték kíváncsian – és irigyen –, hogy miként birkózik meg Pozsony a kihívással. Erről adott előzetes beszámolót szerzőnk is, a Népszabadság 2008. szeptember 19-i számában.
Budapesttől akár ötven kilométerre már most megtapasztalható, milyen lesz szlovák szomszédainknál az ,,eurós világ”. Az unió vezetése az idén hozzájárult, hogy az új tagok közül – az úttörő szlovénok nyomában – 2009-től Szlovákia is bevezesse az európai fizetőeszközt. Az EU hatása Esztergom és Párkány/Štúrovo között schengeni tagságunk óta amúgy is érezhető: egyre inkább a múlt ködébe vesznek a régi kényelmetlenségek, mindenekelőtt a vám- és útlevélvizsgálat.

A párkányi éttermek és üzletek többségében már hetekkel ezelőtt feltüntették az árakat euróban is. Ez augusztus 24-ig csak önkéntes alapon történt, ám azóta kötelező a kettős árkiírás, éspedig az EU által végérvényesen rögzített (1 EUR = 30,126 SKK) kurzuson. A Szlovák Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség ellenőrei korábban nem büntettek, csak figyelmeztették az illetékeseket, augusztus 25-től viszont már „bekeményítettek”.

Igor Barát, az euró bevezetéséért felelős kormánybiztos – nevéhez illően – még barátságos: mint a sajtónak elmondta, az ellenőrzések során eleinte inkább inteni szeretnék az üzletvezetőket, hogy a vásárlókon és saját ügyfeleiken segítenek akkor, ha tiszteletben tartják a kettős ármegjelenítés szabályait. Nadezda Machútová, a fogyasztóvédelmi főfelügyelőség igazgatója szerint viszont az ismételt hibák, visszaélések, rossz kerekítések esetén már következnek a bírságok. A pénzbüntetések mértéke meglehetősen súlyos, elérheti a 30 ezer eurót (904 ezer korona), sőt, kirívó esetben a 60 ezer eurót (1,8 millió korona) is.
Machútová nem elégedett az eddigi ellenőrzések eredményeivel, a felkeresett kereskedelmi egységek csaknem felében hiányosságokat észleltek. Például nem tüntették fel az átváltási árfolyamot, bár a termékek ára euróban és koronában is olvasható volt. Egyes üzletvezetők indokolatlanul drágították euróban a termékek árát, mások az átváltási árfolyamot felkerekítették: 30,126 helyett 30,13-at vettek az átszámítás alapjául. A szlovák parlament most ártörvényt fogadott el, hogy az euró januári bevezetését a kereskedők ne használhassák ki áremelésre.
(„Az újságíró archívumából” rovatunkban közölt írások az Arcanum Adatbázis Kiadó Digitális Tudománytárának gyűjteményében őrzött cikkek felhasználásával készülnek. Köszönet illeti érte az Arcanum ADT-t.)