Biztonság és önfenntartás – januártól lengyel soros elnökség az EU-ban

(Írta: Zoltan Siposhegyi) Háború Ukrajnában és a Közel-Keleten, belpolitikai válság Német- és Franciaországban, szélsőjobbos előretörés egész Európában – január 1-én rendkívül kritikus helyzetben veszi át hazánktól az EU Tanácsának soros elnökségét Lengyelország. (A nyitó képhez aligha szükségeltetik megjegyzés, kommentár.)

A lengyel diplomaták a héten mutatták be féléves programjukat Brüsszelben. A két jelszó: biztonság és önfenntartás. A jobbközép Donald Tusk vezette lengyel kormánynak nem csak az önvédelem jelenti a biztonságot. A csúcstalálkozókon szó lesz a gazdaság, az információ, az energia és az élelmezés biztosításáról is.

,,A lengyel soros elnökség alatt nagy hangsúlyt fogunk fektetni arra, hogy minden tagállam megtartsa a jogállamiság szabályait és tisztelje a civilszervezetek, egyetemek és bíróságok függetlenségét. Ezenkívül számos törvénytervezetet ki fogunk dolgozni. Reméljük, hogy ebben a fél évben megszületik egy korrupcióellenes, és egy bűncselekmény áldozatait segítő jogszabály. Sőt az unió „gyermekbántalmazási direktívája” kapcsán is nagy előrelépést fogunk elérni, valamint elkezdjük a mesterségesintelligencia-törvény kidolgozását” – sorolta Adam Bodnar, lengyel igazságügyi miniszter.

Varsó Ukrajna kérdésében látszik a leghajthatatlanabbnak. A Tusk-kormány szerint az EU-nak akkor is folytatnia kell Volodimir Zelenszkij elnök erőinek támogatását, ha ez egy vagyonba kerül. Márpedig félő, hogy Donald Trump elnökké avatása után elapadnak az amerikai hadisegélyek, így Európára nagyobb súly nehezedik majd. Ezért fontos az önfenntartás.

Donald Tusk komoly áttöréseket ígér a lengyel soros elnökség idejére

Radoslav Sikorski, lengyel külügyminiszter elmondta: Varsó elhivatott a transzatlanti szövetség erősítése mellett. Olyannyira, hogy már fel is vették a kapcsolatot a januárban hatalomra kerülő washingtoni republikánus adminisztrációval.

„Folytatnunk kell a párbeszédet olyan globális kérdésekben, mint Kína csendes-óceáni terjeszkedése, az energiapolitika vagy a fejlesztések. Az európai intézményekkel karöltve mindent meg fogunk tenni azért, hogy ne alakuljon ki kereskedelmi háború az Egyesült Államok és az EU között” – mondta Sikorski, aki szerint csak nemzetközi összefogással lehet békét teremteni a Közel-Keleten és célba juttatni a humanitárius segélyeket.

Bár júliusig valószínűleg nem lesz  megállapodás, a lengyel elnökség egyik legfőbb feladata, hogy elkezdje a tárgyalásokat az EU 2027 utáni hétéves költségvetéséről. A Bizottság azt szeretné, ha ebben már ki lenne mondva, hogy csak annak jár pénz, aki tiszteletben tartja a jogállami kereteket. Ezzel Ursula von der Leyenék egyértelműen Magyarországnak üzennének.

A volt lengyel kormányfő a jelenlegi igazságügyi minisztert okolja egy határőr halála miatt # Egy lengyel rádió mesterséges intelligenciára cserélte az újságíróit # Lengyelországból toboroz katonákat az ukrán hadsereg