A bécsi Albertina Múzeum munkatársai folyamatosan azon is dolgoznak, hogy a látogatók sajátos igényeihez igazítsák kulturális kínálatukat. Mostantól demenciával élőknek is szerveznek tárlatvezetéseket, ahol a résztvevők megélhetik a műalkotásokat. (A nyitó képhez: a bécsi Albertina © Harald Eisenberger.)
Mindenekelőtt arról, hogy az Albertina Múzeum nem csupán a világ legnagyobb és legértékesebb grafikai gyűjteményeinek egyikét mondhatja magáénak, melyben olyan művek kapnak helyet, mint Dürer „Mezei nyúl” grafikája vagy Klimt nőtanulmányai. Új kiállítási gyűjteménye modern mesterműveket mutat be, és ezzel Monet-tól Picassón át Baselitzig rajzol meg egy ívet. A legnagyobb Habsburg lakópalota, az Albertina a Hofburg déli csücskén trónol, Bécs utolsó bástyafalainak egyikén.
„A művészetnek inkluzívnak és lehetőleg minél több ember számára könnyen hozzáférhetőnek kell lennie” – magyarázza Klaus Albrecht Schröder vezérigazgató annak kapcsán, hogy a bécsi Albertina mostantól demenciával élőknek is kínál tárlatvezetéseket. Az egyórás programot enyhe vagy közepesen súlyos demenciával élőknek szánják, és úgy alkották meg, hogy ne terheljék túl a résztvevőket, és lehetőségük legyen a maguk módján, emocionálisan megélni a műalkotásokat.
Az első ilyen tárlatvezetés mához egy hétre, február 20-án lesz és a gyűjtemény alapítója, Albert Kázmér szász-tescheni herceg 18. századi világába kalauzolja el a résztvevőket. A következő program várhatóan tavaszi érzéseket ébreszt – virágillattal és madárcsicsergéssel –, hiszen Claude Monet Kertjéből Pablo Picassóhoz a Cote d’Azurra utaznak a tárlatvezetés résztvevői. Elkísérhetik Chagall-t is a szerelem városába, eltölthetnek egy nyarat a tengernél: Velencétől Isztambulig.
A különleges tárlatvezetésekre online lehet jegyet váltani, a kísérők számára a részvétel ingyenes. A kiállítóház kínál egyébként tárlatvezetést siketeknek és Down-szindrómával élőknek is, valamint online tárlatvezetést vakoknak és gyengénlátóknak.