Digitális matyóhímzés Mezőkövesden

Matyó Múzeum, Gépmúzeum, Takács István festőművész állandó kiállítása. Csak néhány a látnivalók közül, amelyet a Mezőkövesden időzőnek mindenképpen érdemes megtekintenie. Hamarosan akár virtuálisan is ellátogathatunk Matyóföldre az internet és a kormány új típusú közfoglalkoztatási mintaprogramjának segítségével. A program mintegy negyven, többségében diplomás, pályakezdő fiatal számára teremt munkahelyet Mezőkövesden, a munkához pedig korszerű eszközöket, fénymásolókat, szkennereket, fényképezőgépeket és persze személyi számítógépet.

A digitális közfoglalkoztatási program mintaprogramként az idén országszerte nem egészen kétszáz, jól képzett férfinak és nőnek kínál visszatérést a munka világába. A kezdeményezés jövőre már országos méretűvé bővül, mintegy hatezer, közép- és felsőfokú végzettségű álláskereső foglalkoztatása kezdődik meg. A mezőkövesdihez hasonló körülmények között elsajátított készségek megkönnyítik az elhelyezkedést, a fiataloknak megnyit(hat)ja az egyéni vállalkozás kapuját.

A digitalizálás a múzeumi tárgyak és Mezőkövesddel kapcsolatos értékek átmentését is kínálja abba a térbe, amelyben a mai használatuk történik. A matyó értékek az interneten keresztül eljuthatnak iskolákba, grafikai és formatervezőkhöz, vagy egyszerűen a matyó népművészet iránt érdeklődőkhöz, miután ebben a közegben is bemutathatók, megőrizhetők. Így újra megjelenhetnek a réges-régi minták használati tárgyakon, ruházaton, divatcikkeken és a médiában.

A digitális kultúra a digitális közfoglalkoztatás által szerepet játszhat a hátrányos helyzetű települések és térségek felzárkóztatásában, amelyekben gazdaságfejlesztési kitörési pontok jöhetnek létre. A Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) feladata a digitális közfoglalkoztatási programban az ötlet, azaz a program kidolgozása, és a digitális értékek beépítése itthoni és európai (europeana.eu) informatikai rendszerekbe.

A digitális közfoglalkoztatási mintaprogram ma ünnepi külsőségek között megkezdődött Mezőkövesden.