Diktátorlátogatás karácsony előtt

Havasi Bertalan, Orbán Viktor sajtófőnöke megerősítette, hogy Recep Tayyip Erdogan még karácsony előtt Budapestre látogat. A török elnök a Stratégiai Együttműködési Tanács ülésére érkezik, ám a vizitnek egy másik apropója is van, mégpedig az, hogy a magyar–török diplomáciai kapcsolatok felvételének 100. évfordulója alkalmából december 18-án kezdődik az egy éven át tartó magyar-török kulturális évad. (A nyitó képhez: „Szemembe nézz, szívembe látsz!”)

Erdogan legutóbbi budapesti látogatása nem volt eseménytelen: testőrei bántalmaztak és megpróbáltak elhurcolni egy magyar férfit, aki középső mutatóujjával csúnyát mutatott a török elnöknek.

Október végén Erdogan a török parlamentben arról beszélt, hogy a Hamász nem terrorszervezet, hanem felszabadító csoport. Olyan „mudzsáhidek”, akik földjük és népük védelmében vívják harcukat. (Az arab „mudzsáhid” kifejezés az iszlámban a dzsihádban részt vevő harcost, a hit harcosát jelenti – a szerk. megj.). A török elnök november közepén ismét támogatásáról biztosította a Hamasz Izrael elleni háborúját, Izraelt terrorállamnak nevezte, egyúttal kijelentette, hogy a Hamász nem terrorszervezet, hanem egy politikai párt, amelyet a palesztinok választottak meg. Feltehetően ez is szóba kerül majd Orbán Viktor és „a magyar nép nagy török barátjának” megbeszélésén. Az eszmecserének ez a része azért is érdekes lesz, mert a magyar parlament október végén elfogadott határozatában elítélte a Hamasz Izrael elleni terrortámadását, és elismerte Izrael jogát az önvédelemre.

A helyzetet tetézi, hogy az idén februárban Szijjártó Péter a török külügyminiszterrel közös sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy született egy kezdeményezés, amelynek lényege, hogy Recep Tayyip Erdoğan török elnök kapja meg a Nobel-békedíjat. A jelölést a Türk Államok Szervezetének Bölcsek Tanácsa nyújthatja majd be – ebben a szervezetben Magyarország megfigyelői státusszal rendelkezik. A bejelentés – ami szerint valakik Nobel-békedíjra jelölték a török diktátort – önmagában is szürreális, ám az, hogy Magyarország külügyminisztere mindezt megállta nevetés nélkül, már tragikomikusnak mondható. Akkor még nem volt szó a Hamasz Izrael elleni terrortámadásáról, így aztán – az előterjesztők szerint – a török elnök azzal szolgált rá a magas elismerésre, hogy „az Ukrajnában zajló háború során az egyetlen sikeres közvetítési kísérlet Törökország elnökének nevéhez fűződik.”

Azóta persze tudjuk, hogy mennyire voltak „sikeresek” Erdogan erőfeszítései: Ukrajnában folytatódik az orosz agresszió és egyelőre nem látható a háború vége.

Erdogannal persze nem az a legnagyobb baj, hogy sikertelenül lobbizott a Putyin által „különleges hadműveletnek” nevezett háború befejezéséért. Ennél jóval problémásabb, ami bizonyra elkerülte az őt Nobel-békedíjra jelölő türkök figyelmét, hogy hősünk, miután 2014 augusztusában megnyerte az ország történetének első közvetlen elnökválasztását, az ellene szervezett és elbukott katonai lázadás után nagyarányú tisztogatást hajtott végre a hadseregben. Leváltottak 2700 bírót, letartóztattak több mint 6000 katonát és rendőrt, elbocsátottak és/vagy őrizetbe vettek több tízezer tanárt. Bónuszként felszámoltak 1200 egyesületet, betiltottak 19 szakszervezetet, bezárattak 15 egyetemet és 35 orvosi intézményt.

Akinek ennyi kevés a török „demokráciából”, az megnyugodhat: Erdogan nem érte be ennyivel, és pár napon belül a török médiában is megkezdődött a tisztogatás: 131 médiumot (televíziókat, rádiókat, nyomtatott sajtótermékeket, kiadókat, hírügynökségeket) zártak be.

A török „szuverenitás védelme” az elnök politikai ellenfeleire is kiterjedt, a hatóságok letartóztatták a kurd Népi Demokratikus Párt több parlamenti képviselőjét és több kurdisztáni település polgármesterét.

Apróság, de a családbarát magyar kormány szimpátiája miatt fontos lehet, hogy Erdogan egy alkalommal a nyilvánosság előtt kijelentette: akár gyermekeket is hajlandó felhasználni és feláldozni a kurdok ellen folytatott háborúban.

Három héten belül tehát megint Budapestre jön Orbán és a Fidesz kedvelt diktátora, akinek a látogatása egyfajta megelőlegezett karácsonyi ajándék lesz a fővárosiaknak. Lezárt utcák, lehegesztett csatornafedelek, amelyek miatt majd annyira sem lesz könnyű közlekedni, mint a szürke, Erdogan-mentes hétköznapokon.