Diszkriminált a Debreceni Egyetem, amikor kitiltotta oldaláról a Putyint bíráló hallgatóját

Elmarasztalta az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH) a Debreceni Egyetemet, mert politikai véleménye miatt diszkriminálta diákját, aki Putyin ellen az egyetem Facebook-oldalán tiltakozott. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2017 októberében kezdeményezett eljárást az EBH előtt Barna Eszter ügyében, aki Putyin díszpolgári címe miatt írta ki az egyetem oldalára, hogy ő ehhez „nem adja a nevét”, majd kitiltották az oldalról. (Illusztráció: bigstockphoto)

A TASZ azzal érvelt, hogy a kommentelő kitiltása megsértette  az egyenlő bánásmódhoz való jogát. Barna Eszter, a Debreceni Egyetem hallgatója a politikai véleményét fogalmazta meg egy állami intézmény által mindenki számára nyílt csatornán. Az eljárásban kiderült, hogy az egyetem egyedileg tiltotta ki az oldaláról. Az egyetemnek kellett volna bebizonyítania, hogy nem a politikai véleménye miatt vonta meg Barna Eszter hozzászólási jogát. A Debreceni Egyetem nem is cáfolta, hogy a politikai vélemények megfogalmazását korlátozta a Facebook oldalán, ezt azonban nem tartotta diszkriminációnak.

A TASZ ügyfelének hozzászólási jogát a kritikus megjegyzés közzététele után vonta meg az egyetem, miközben olyanok, akik nem fogalmaztak meg ilyen véleményt, máig szabadon kommentelhetnek az oldalon.

A vonatkozó szabályozás szerint az egyetem eljárása csak akkor lett volna jogszerű, ha felmutat valamilyen ésszerű indokot a kitiltásra. Mivel ilyet nem tudott megnevezni az intézmény, az EBH megállapította, hogy Barna Esztert a politikai véleménye miatt hozta másokhoz képest hátrányos helyzetbe a Debreceni Egyetem, ami jogellenes megkülönböztetésnek, diszkriminációnak minősül. Az eljárásban Barna Esztert Nehéz-Posony Kata, a TASZ ügyvédje képviselte.  

„Az állami intézmények nem kötelesek olyan oldalakat üzemeltetni, ahol a használók szabadon kommentelhetnek. Ha azonban megnyitják a hozzászólás lehetőségét, nem diszkriminálhatnak politikai vélemény alapján, az olyan hozzászólásokat is el kell tűrniük, amivel ők maguk egyébként nem értenek egyet. Csak a vélemények pártatlan, diszkrimináció-mentes közlése vezethet el a demokratikus párbeszédig.” – mondta Szabó Attila, a TASZ Politikai Szabadságjogok Programjának munkatársa.