Egymás után épülnek a föld alatti iskolák Ukrajnában

Az immár két és fél éve kezdődött ukrajnai orosz invázióban rengeteg iskola vált használhatatlanná, és a frontzónában a harcok miatt sem megoldható a jelenléti oktatás. Erre volna megoldás a föld alatti iskola.

A döntés, hogy a jelenléti oktatást a föld alá költöztetik a keleti és a déli országrészben, ahol harcok folynak, arra utal, hogy az ukrán vezetés nem bízik a háború közeli lezárásában. Márpedig akkor valamiféle megoldást kell találni a front közelében élő gyerekek oktatására, ami az elmenekített, és átmeneti szállásokon élő lakosság életkörülményei miatt sem oldható meg mindenütt online.

Az oktatási miniszterhelyettestől származó információk szerint minden hetedik iskola megrongálódott a harcokban. Több mint 3500 oktatási intézmény szenvedett valamilyen kárt, és csaknem 400 teljesen megsemmisült. De a gyerekek nemcsak ezért nem tudnak iskolába járni, hanem azért, mert a még álló iskolákat is folyamatosan rakétacsapások fenyegetik. Az elmúlt két hónapban kifejezetten erőteljes és folyamatos orosz offenzívában minden napra jut legalább egy olyan rakéta- vagy dróntámadás, amely civil létesítményekben is kárt tesz.

Ivan Fedorov, a Zaporizzsjai Terület kormányzója közölte, hogy tíz föld alatti iskola épül a régióban, öt már folyamatban van, és várhatóan az év végéig meg is nyílik.

Ez a legkézenfekvőbb megoldás

Az első föld alatti iskola építését a dél-ukrajnai Zaporizzsjában kezdték meg, ahol a tervek szerint az ősszel már kezdődhet is a tanítás, mégpedig két műszakban, mert két másik, ám az oroszok által szétrombolt iskola összes diákja oda fog járni. Az 500 tanuló befogadására alkalmas épület mintegy hét méter mélyen lesz a föld alatt.

Eközben egy másik közeli iskolában épül egy sugárvédelmi óvóhely, ami tanteremként is szolgál majd. „A mi iskolánk az egyetlen a környéken, nincs más alternatíva, ahová a gyerekek járhatnának. A szülők nagyon jól reagáltak, de néhányan még gondolkodnak azon, hogy ez jó megoldás-e” – mondta Ljudmjla Zlatova igazgató.

Míg egyes szülők óvatosak, nem nagyon akarják iskolába küldeni a gyerekeiket a háború közepette, mások szerint fontos, hogy a gyerekek legalább ennyit meg tudjanak őrizni korábbi életükből.

„Nagyon boldogok voltunk, és a gyerekek is boldogok voltak, amikor megtudták, hogy újra járhatnak iskolába. Hiányzik nekik az élő kommunikáció. Sokat romlik a látásuk is, mert állandóan a számítógép előtt ülnek” – mondta Ljubov Pashina, egy diák édesanyja.

Az ukrajnai háborús övezetek közül Zaporizzsja különös jelentőségű. Ott található Európa legnagyobb atomerőműve, amelyet az orosz erők röviddel az invázió után elfoglaltak. Azóta is megszállva tartják, és bár 2022 óta nem üzemel, az erőmű körül zajló harcok egész Európában riadalmat keltenek, sokan tartanak súlyos nukleáris katasztrófától.

Zaporizzsja: nukleáris baleset kockázatának növekedésére figyelmeztet a NAÜ

Az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynöksége folyamatosan figyelmeztet az erőmű környékén folyó harcok veszélyességére, és az ügynökség vezetője, Rafael Grossi többször is személyesen tartott terepszemlét a létesítményben, hogy az ügynökség szakértőivel együtt felmérje az ottani helyzetet, ami az orosz megszállás kezdete óta nehezen követhető.

Az online oktatást nem állítják le

A múlt hónapban a Human Rights Watch „Oktatás a megszállás alatt” című jelentésében azt írta, hogy az ukrán nemzeti és helyi oktatási hatóságok civil segítséggel „innovatív lépéseket tettek az oktatásért”. Nemcsak a föld alatti iskolák építésével, hanem az online tanterv kiterjesztésével is el akarnak érni minél több olyan gyereket, aki most nem tud iskolába járni. A jelentés szerint ez az online rendszer most már „tízezer videóleckét tartalmaz, és ezek lefedik a tananyagot az ötödiktől a tizenegyedik osztályig”.

Ez önmagában nagy segítség lenne, de miután az orosz hadsereg folyamatosan lövi az ukrán energetikai ellátórendszert, nagy területeken van rendszeresen hosszabb-rövidebb ideig tartó áramszünet. Emiatt az ukrán elnök újra és újra Ukrajna nyugati szövetségeseihez fordul, és légvédelmi rendszereket kér mondván, hogy ezek nélkül képtelenség megvédeniük az energiahálózatot, márpedig: ha nem sikerül, akkor borzalmas tél elé néznek. Két héttel ezelőtt még Kijevet és a nyugati országrészt is elérte az orosz légitámadás-sorozat, a főváros határában lévő két nagy elosztóközpont helyreállítása még mindig tart.

A Világbank februárban közzétett jelentése az ukrajnai helyreállítás és újjáépítés költségeit 411 000 millió dollárra (378 000 millió euróra) és legalább tíz évre becsülte.

Halálos orosz légicsapások Ukrajnában # Kivonul Csasziv Jar egy részéből az ukrán hadsereg, miközben az orosz erők egyre közelebb érnek # Gyásznapot hirdettek Dnyipróban egy brutális orosz csapássorozat miatt