Akárhogyan melegszik is a Föld légköre, és bőrünkön érezzük a klímaváltozást, tél (egyelőre) még van a mi vidékünkön. Olyan, amilyen, fűteni mégis csak kell. Az pedig a mai (és a holnapi!) energiaárak mellett egyáltalán nem mindegy, mennyit költünk a fűtésre. Ez a nyár már megmutatta: ellenkezője, a hűtés is elengedhetetlenné válik városaink aszfaltdzsungelében, és falja is a pénzünket.
Okosan, gazdaságosan fűteni számos apró trükk segítségével azért nem lehetetlen. A KSH tavalyi felmérése szerint Magyarországon rossz állapotban van az ingatlanállomány: a 4,5 millió ingatlanból 2,8 millió családi ház, ráadásul 2,2 millió szigeteletlen, a gyenge és rossz energiahatékonyságú kategóriába tartozik. Igaz: az új ingatlanok rendre megkapják a „korszerű” energiabesorolást, de ez még mindig csak elenyésző része a teljes állománynak.
A nyílászárók szigetelése sokat segít. Hasznos, ha mindenekelőtt az ajtók, ablakok szigetelését javítjuk meg, vagy ha régi típusú az ajtó, ablak, akkor nagyon egyszerűen felszerelhető öntapadó habszalagot is használhatunk. Ezt a nyílászáró letörlésével együtt legföljebb 5 perc alatt fel tudjuk rakni, tartós, hatékony megoldás. Beltérben ráadásul gyakorlatilag hangtalanná teszi az ajtók nyitását, csukását.
A huzatfogó párna is a több a semminél. Viszonylag olcsó, és az ablakba rakva megakadályozható vele, hogy a rosszul szigetelt ablakon keresztül feleslegesen cserélődjék a levegő. Ha nem akarunk erre költeni, egy összecsavart törülköző vagy pokróc is megteszi.
Egyes helyiségek fűtése is legyen célszerűen átgondolt. Kényelmi szempontból érdemes lehet a nappalit kicsit melegebbre, a hálót pedig kevésbé befűteni, de általános szabály, hogy nagyjából egyenlően működjék mindenhol a fűtés. Ha van otthonunkban olyan helyiség, amelyet nem használunk, ott érdemes csökkenteni a fűtést, ajtaját pedig csukva tartani.
Fölösleges túlfűteni otthonunk helyiségeit, ugyanis minden fokonként látványosan nőnek a költségek is, miután egyetlen fokkal nagyobb meleg 5-8%-kal emeli a számla végösszegét.
Jó ötlet a hőtükör-fólia. A radiátor mögé egyszerűen beszerelhető hőtükör-fólia sokat segíthet. A radiátor hőjét a helyiség felé tereli és nem hagyja, hogy a fal lehűtse a már felmelegített levegőt. A radiátor mögé egyszerűen csak be kell csúsztatni, ha pedig nedvesedésre hajlamos a falrész, érdemes a fólia és a fal között 1 cm-es rést hagyni.
A függöny és a radiátor kapcsolata sem mindegy. A radiátorokat javarészt az ablakok alá szerelik, az ablak előtt pedig sok helyütt függöny lóg. Ügyeljünk arra, hogy ne függönyözzük el a radiátort, mert a meleg levegő az ablak és a függöny között megszorul, ekként sok energiát elpazarolhatunk. Ha nem ér rá a függöny a radiátorra, hanem felette lóg, akkor is célszerű érdemes a függöny alját az ablakkerethez illeszteni.
Ha már függöny: télire érdemes vastag textilfüggönyt választani, ami segít bent tartani a meleget. Az ablaktáblák közötti levegő szigetelőként viselkedik. Vastag függönnyel az ablak és a függöny között hasonló szigetelőréteg alakítható ki.
Mennyire legyen meleg? Pont annyira, hogy jól érezzük magunkat. Ha rétegesen öltözünk, 19-20 fokban nem veszítünk komfortérzetünkből. Tőlünk nyugatabbra, ahol a legtöbb embernek nem okoz problémát a rezsi kifizetése – átlagosan 17-19 fok között tartják a lakás hőmérsékletét. Itthon viszont 22 fokon – mert nekünk kisgatyában az igazi.
Célszerű minél előbb ellenőriztetni a fűtésrendszert, hogy nincs-e valahol szivárgás; és persze légteleníteni a radiátorokat. Ha ugyanis hallható a fűtés, akkor levegő van a fűtőtestekben, a csőrendszerben, ami csökkenti a fűtés teljesítményét, sőt, működésképtelenné teheti. A légtelenítéshez mindössze egy edény (akár lábas) meg egy csavarhúzó kell – szakértelem aligha, bárki csinálhatja.
Szellőztetni viszont mindig kell! Az egyik legnagyobb hiba, amit elkövethetünk, ha télen folyamatosan szellőztetünk, ugyanis így folyamatosan fűteni kell. Helyette napi 2-3 alkalommal 5-10 percre tárjunk ki minden ajtót és ablakot, engedjük, hogy az elhasznált levegő kicserélődjék, majd fűtsük vissza a teret.
Télen is kell mosni. A teregetés pedig elkerülhetetlen. Igen, télen nehezebben száradnak a ruhák, de ez nem indokolja, hogy a radiátorra teregessünk. Ezzel a módszerrel jócskán csökken a fűtőtestek hatékonysága.
Mindig tartsuk a lakás hőmérsékletét egyenletesen. Ha nem vagyunk otthon, nem érdemes teljesen lekapcsolni a fűtést, csak kicsit visszafoghatjuk a teljesítményét.
Hely hiányában természetesen nem mindenhol megoldható, de ne rakjuk bútorokat a fűtőtestek elé. Ezzel ugyanis a radiátorok előtt megszorul a levegő, valamint sok hőt vesz fel feleslegesen a bútordarab.
Ha működik a fűtés, általában száraz az otthon levegője. Csakhogy minél nagyobb a levegő páratartalma, annál jobban érezhető a hőmérséklet-különbség. Száraz lakásokban érdemes párásítani, ezzel is növelve a komfortérzetünket.