Győr 750 éves: az öreg hölgy már nem festi magát?

Ha nem lenne annyi éhező, elképesztően rossz körülmények között élő gyerek, fiatal és idős állampolgártársam ebben az országban, akkor mindenképpen hozzálátnék, hogy a győri ügyvédek javára gyűjtést kezdeményezzek.

Megérdemlik, szegény győri ügyvédek (akik most, e sorokat olvasván, feltehetően azon törik a fejüket, hogy miként indítsanak ellenem keresetet), hiszen e képről (amelyet bár évekkel ezelőtt,. 2019-ben készített a Google) és a valóságról ma is lerí: nincs pénzük arra, hogy a kamarájukat befogadó épületnek legalább a frontját rendbe tetessék.

Őszintén írom: ha valaha is ilyen elképesztően leromlott küllemű házban kellene jogi tanácsot kérnem, inkább jogi tanács nélkül maradnék, de be nem nyitnék, mégha az ügyvédi kamara ott rendezte is be a maga rezidenciáját.

Nevezetes épülettömbök között magaslik a Győr, Szent István út (volt az már Vilmos császár út, Sztálin út, Tanácsköztársaság útja is): 8. alatti kétemeletes sarokpalota: mögötte s mellette a valamikori alma materem, a Révai Miklós Gimnázium, tőle jobbra átellenben a járásbíróság és ügyészség, a törvénykezés szépen kicsinosított háza.

Az ügyvédpalota viszont… Jobb rá sem nézni, mert a lágy szívű polgár elpityeredik, és összeszorul a szíve: micsoda szegénység uralkodik a győri ügyvédek körében!

Volt már e sorok írójának hasonló észrevétele a helyi ügyvédség egy másik jellegzetes épülete okán, tán jó száz méterrel keletebbre, ugyanezen az úton. A 10-es számú épület (ugyancsak sarokpalota, és minő véletlen: kapuja mellett egy sor ügyvéd táblája!) nem egyszer szerepelt már az Infovilágban. A Lelakott sugárút című írásunkban a többi között ez olvasható:

„…hatalmas saroképület. Évtizedek óta elsősorban ügyvédek irodái működnek benne, a kopott kapu két oldalán a cégtáblák is bizonyítják, meg a minősíthetetlen állapotú csengőtábla is. Derék- (más épületeken ember-) magasságban mállik a házról a vakolat – láthatóan legalább évtized, vagy még régebb óta. (Ez a jelenség egyébként Győr számos épületén föllelhető.)

Győr parádésnak aligha mondható főútján bizonnyal „szegény” ügyvédek bérlik a Szt. István út 10. számú ház egy részét, nem telik nekik arra, hogy néhány százezer forintból rendbe tetessék portájukat. Hivatásuk és a hozzájuk betérők (szerénységem aligha nyitna be egy olyan ügyvédhez, amelyik ilyen házban fogadja pácienseit) igazán többet érdemelnének…Miként Győr is.”

Aztán – láss csodát! – nem azonnal, tavaly viszont igen: rendbe tették a Szt. István út 10. számú épületnek a főútra néző frontját. (Nem többet, csak a főúti frontot, és eltakarították mellőle a legalább évtized óta üresen tátongó újságospavilont is.) A saroképület park felőli oldalának rendbe tételére azonban már feltehetően nem jutott pénz, pusztán egy táblácskára futotta: vigyázz, gyalogos, omlik a fal!

Itt tartunk az Úrnak 2021. esztendeje elején. És ott, hogy egy tapodtat sem haladt előre e valamikor parádés út (elvégre Zechmeister Károly, a Győrt naggyá tevő polgármester egykori hivatala, a városháza is ott áll) többi ikonikus épületének a felújítása. Melyek azok? Szt. István út 51. (az egykor volt pénzügyőrpalota – a fenti képen!, az akár 20. századi műemlékké nyilvánítható „hatemeletes lakóház”, a Sztálin-barokk első, győri remeke: a 104 lakásos épületet 1952–54 között emelték… És az 1966-i átadása óta csúnyán „elhasználódott” 41–45. alatti látványos-hullámos lakóház, meg a mellette álló egykori „OTP-ház”…

Ne felejtsük: Győr az idén 750 esztendős város! És azt se, hogy épületállománya nem csupán (helyenként nagyon rossz állapotú) műemlékekből áll.

Holott Győr többet, sokkal többet érdemelne. A fürdőkomplexumra (Mészáros és csatolt egységei) szánt sok-sok milliárdból rendbe lehetett volna tenni a város meglehetősen megkopott arculatát. – Mi a véleménye, Polgármester Úr?

Ezt is érdemes elolvasni:

Győr többet érdemel(ne) – Lelakott sugárút (2018. 11. 06.)