Ma már legföljebb az ezüstkorosztály tagjai emlékeznek a győri Baross útnak (bár akkor, fél évszázaddal ezelőtt Lenin út volt a hivatalos neve, a helybéliek mégis a vasminiszter iránti tiszteletből Baross útként emlegették) arra a képére, amelyet áldott emlékű és köztiszteletnek örvendett kollégánk, Nagy József örökített meg. Józsi bácsi (mindenki így ismerte, emlegette) a Magyar Távirati Iroda arany-korosztályához tartozott. (A kép forrása: Arcanum/Kisalföld, 1970. február 1.)
A második világháború előtt Szombathelyről Győrbe elszármazott Nagy József a tudósítóknak ahhoz a generációjához tartozott, akik számára a hír valóban szent, sőt, szentség volt. Érdemes lenne egyszer összegyűjteni és külön kötetben kiadni azt a sok-sok ezer hírt, amelyet ő „követett el” Győr és a valamikor Győr–Sopron megye történéseiről.
A pillanat krónikása volt az örökkévalóság számára. Hangfelvevő készüléket (magnót) sosem használt, jegyzeteit gyorsírással készítette (kíváncsi lennék, van-e napjainkban még olyan újságíró, aki tud gyorsírni?), és kerek, csak a lényeget tartalmazó mondatokat diktált a Magyar Távirati Iroda Győr, Czuczor Gergely utca 5. szám alatti szerkesztőségében, a valamikori Kaszárnya köz, később Schweidel utca sarkán. (Ma papírbolt és kávézó működik a ház földszintjén.)
Jegyzetelt Nagy József – a maga korában Győr újságíró-társadalmának rangidőse – a fényképezőgépével is. Sok ezer felvételéből valamennyit a Kisfaludy Károly/Dr. Kovács Pál megyei könyvtár és részben a megyeszékhelyen élő kisebbik fia és egy harmadik személy őrzi.
Réges-régi, éppen ma 50 esztendős újságpéldány (Kisalföld, 1970. február 1., ára 1 forint). Az első oldal alján két kép Nagy Józseftől, a szövege:
„A győri Hungária-tömb helyén volt a hasonló nevű kávéház, és mellette a belvárosi pártszervezet székháza. Az új épülettömb méltó otthont ad a pártszervezetnek, áruház, étterem és lakások kaptak helyet benne. Első képünk 1966. júliusában, a második 1970. januárjában készült. (Nagy József felvételei)”
Tekintsünk el attól, hogy szép-e vagy sem az egykori, földszintes Hungária kávéház és a mellette állt két, emeletes ház helyén emelt jellegtelen, a 19. század végi Győr városképi hangulatát megtörő épülettömb. Ötven éve áll, megszokta a szem. Ám ami örökre eltűnt, arra emlékezni még lehet. Legalább is a mai ezüstkorosztály egy része minden bizonnyal emlékszik rá.
A bal oldali felvétel bal oldalának első harmadában látható a város valamikori sportboltja. Az oktalan államosítást is túlélt üzlet minden bizonnyal azért maradhatott meg, mert tulajdonosa „a győri Puskás Öcsi”, azaz nemzedékeknek sportörömöt szerző, a fair play-t mindenek előtt előnyben részesítő, a szépen és okosan (ezt valamennyi méltatója kiemeli) focizó Nagy Béla „Zsöle” volt a tulajdonosa. A győri ETO játékosa, Zsöle/Zsöle bácsi ikon, tekintély volt a városban, magas, jóvágású, egyenes tartású, kedves, az emberekre őszinte érdeklődéssel figyelő úr.
Megérdemelte volna, hogy legalább a boltját beillesztette volna a Hungária-tömb tervezője a későbbi, azon a helyen nagy esztétikai gyönyört nem okozó épületbe. Megmaradt volna valamennyi az egykori Győr hangulatából, méltó emléke lehetett volna egy kiváló sportembernek…
Egy győri olvasónk, Vértes Tamás kiegészítette a fentieket: Zsöle bácsi Strausz Jenő kereskedő leányát vette feleségül. Strausz úrról a következőt jegyzi az 1915-i győri címtár: „Strausz Jenő Baross-ut 30. (T. 555.) Divat-, kézmű- és rőföskereskedő”. Nagy Béla Zsöle 1940-ben az após helyére lépett; a címtár szerint: Nagy Béla, férfi és női cipőkereskedő, Baross-út 30. A II. világháborúban végzetes bombatalálat érte a Baross út 30. alatti épületet. Miként a városban sok helyütt, az újjáépítéskor meglehetősen jellegtelen lakóépületet emeltek a Baross út 30. alatt is. Nagy Béla „Zsöle” boltja tehát csak a háború után kapott helyet az eredetitől mintegy 200 méternyire, a győri sétálóutca, a Baross út másik oldalán. Boltjának kezdetben tulajdonosa: 1947-i címtár: „Nagy Béla Zsöle, röfös, divat, cipő, sport. Baross-ut 19.” , majd – eszerint mégis csak államosították? – alkalmazottja lett.
A szerző megj.: Nagy kár, egy hiedelemmel kevesebb lettem.