Lakásvásárlás: visszatér a mega-áfa – óvatosság minden előtt

Jövő január 1-jén újra 27 százalékra emelkedik az új építésű lakások értékesítését terhelő – jelenleg kedvezményes – 5 százalékos áfa.

A december végéig tartó, új lakásokért folyó „véghajrában” meg is jelentek az akciók: a magasabb áfakörbe átcsúszó ingatlanfejlesztés esetén a beruházók egy része engedményt kínál azoknak, akik még az idén hajlandóak nagyobb vételárrészt befizetni.

Négy év után szűnik meg az év végén az újlakás-piacon a kedvezményes, 5 százalékos építési áfa, ami minden bizonnyal látványos változásokkal jár. A megtérülésre figyelő beruházók várhatóan szűkítik a kínálatot, aminek a jelei máris látszanak, illetve lehetőségeikhez képest megpróbálják a vásárlókra áthárítani a változásból fakadó többletterheket. Ily módon a drágulás a teljes piacot érintheti. Azon beruházások esetében, amelyekre 2018. november 1-jéig az építtetők már megkapták a jogerős építési engedélyt, még 2023 végéig kedvezményes áfával számolhatnak, az ő vevőiket mindez a változás (a jelenlegi szabályok szerint) nem érinti.

Budapesten a múlt fél évben már egyre kevesebb új lakás tartozott az 5 százalékos áfakörbe. A 27%-os mega-áfakulccsal sújtott ingatlanok eladói a „véghajrában” akciókkal próbálják elérni, hogy a vásárlók még az idén kifizessék a vételár meghatározó részét – akár 95 százalékát is – mivel előteljesítés esetén a vevőnek csupán 5 százalék áfát kell fizetnie, az építő/beruházó pedig az így értékesített lakásokkal csökkentheti a 27 százalékos áfa-körbe „átcsúszó” állományát. Ekként eladó és vevő egyaránt jól jár: a vásárló akciósan szerezhet lakást, az értékesítőnek pedig nem kell szembesülnie a magasabb áfa árnövelő hatása miatt valószínűleg szűkülő kereslettel.

Célszerű azonban osztani-szorozni: a vevők gyakran nem tudják, hogy a vételár mekkora részére vonatkozik a januártól érvényes áfa-emelés. Ha például a lakás vételára a mostani, 5 százalékos áfával 50 millió forint, és a vevőnek csak az ár fele, 25 millió forint önerő áll a rendelkezésére, amit még az idén meg is fizet az eladónak, akkor a fennmaradó 25 millió forintos összeg egészül ki az áfa növekedés hatásával, ami végeredményben csaknem 5,2 millió forinttal magasabb vételárat eredményez – mondja az OTP Ingatlanpont szakértője, aki arra is figyelmeztet a leendő vásárlókat, hogy az előteljesítéses ajánlat elfogadása előtt győződjenek meg az eladó (beruházó, építési vállalkozó) megbízhatóságáról. Elég  tőkeerős-e a vállalkozás, milyen a finanszírozási háttere, képes-e végigvinni a beruházást.

A szakértő azt javasolja a vevőknek, hogy még akkor se fizessék be a lakás teljes árát az előteljesítéses konstrukcióban, ha ezt anyagi helyzetük megengedi. Érdemes a végelszámolásig tartalékolni pénzt, és csak akkor fizessenek, ha nem találnak hibát a kulcsátadáskor.