Lapvélemény: a Viktátor koronavírus-puccsa

Kiürítteti a magyar kormány a kórházakat a koronavírus-betegek számára – olvashatjuk az osztrák közszolgálati televízió, az ORF híroldalán, amelyben magyar médiaforrásra hivatkozva írják meg, hogy az ágykapacitások háromötödét kellett felszabadítaniuk a kórházaknak.

A főorvosokat arra kérték, hogy bocsássák el még felépülésük előtt az intézetükben ápolt betegeket, ami persze megdöbbentette rokonaikat. Idézi az osztrák tévé Müller Cecília országos tisztifőorvost is, aki közölte: krónikus betegségben szenvedő, illetve a segítségre szoruló betegeket is mostantól a családjuknak kell ápolni. Elemzők és orvosok azonban kétlik, hogy a közeli jövőben szükség lenne ennyi ágyra. Jó ideje szerencsére alacsony a fertőzöttek és a halálozások száma is.

Az AFP tudósítását a bangladeshi Daily Star is átvette, amelyben a 14 iráni állampolgár kiutasításától számol be – hazánkból. Ebből egyértelműen kiderül, hogy politikai indíttatású a kitoloncolás, minden bizonnyal a Trump-barát magyar kormány igazodási kényszerének következménye. Magyar jogvédő szervezet koncepciós pernek tekinti az ügyet. Nem beszélve arról, hogy március 3-a óta a magyar hatóságok nem adnak ki iráni vízumot sem, miután Orbán Viktor facebook-oldalán videóüzenetben jelentette be, hogy hazánkban az első két koronavírus-fertőzést iráni egyetemistákon mutatták ki. A Magyar Helsinki bizottság a 9 éve hazánkban élő iráni gyógyszerész esetén keresztül mutatja be: abszurdak az Orbán-kormány vádjai. Az iráni külügyi szóvivő úgy fogalmazott, őszintén sajnálja a történteket.

A magyar kormány szóvivője nem reagált az AFP megkeresésére. A cikk mindenesetre megjegyzi, hogy a Trump-éra előtt az Orbán-kormány kifejezetten kereste a gazdasági és kereskedelmi együttműködés lehetőségiet, például az atomiparban, s emellett 2015–18 között megduplázódott, így 2000 fölé emelkedett a hazánkban tanuló iráni diákok száma.

A liberális amerikai Vox-portál részletes hátteret adva elemzi azt a helyzetet, amit a szerző, Zack Beauchamp egyszerűen koronavírus-puccsnak nevez, s ennek főszereplőjét pedig diktátornak. A történteket a demokráciákra veszélyt jelentő eseményként értékeli, ami az Egyesült Államokat is fenyegeti a koronavírus miatti helyzet okán.

Persze az elején leszögezi, hogy Magyarország évek óta nem tekinthető demokráciának, de Orbán mind ez ideig legalább igyekezett annak a látszatát fenntartani. Most már erről sincs szó. Politikai ellenfeleit vette célkeresztbe, akiktől elvette a pénzügyi támogatás egy részét és a vírus elleni ösztönző csomagba rakta. És a hirdetési veszteségre hivatkozva a még vegetáló, kisszámú független média egy termékének 50%-át azonnal felvásárolta Vaszily Miklóst előretolva.

Tulajdonképpen most csak kimutatta a foga fehérét a rendszer, ami már régóta az, ami. És senki ne higgye, hogy létezik illiberális demokrácia. Ez csak egy fikció. S az ellenzéknek esélye sincs az alkotmánybíróságon bármit is elérni. Kim Lane Scheppelet is megkérdezték, aki úgy fogalmazott, lényegesen megváltozott a rendszer, és már fügefalevél sincs, ami esetleg eddig eltakarta a diktatúrát.

A National Reviewban pedig megjelent egy cikk John O’Sullivan tollából, aki védelmébe vette Orbán rendszerét. Sullivan a kormány által közvetve alapított Danube Institute vezetője Budapesten.

Orbán Viktor nem tudja még rendeleti kormányzással sem kiirtani a vírust, és az is biztos, hogy az egészségügy sorvasztása és a forint leértékelése menthetetlenül visszaüt majd rá – véli az amerikai Foreign Policy folyóirat, amely szintén úgy fogalmaz, most már leplezetlenül Viktátor-diktátor a rendszer. Még Angela Merkelt is megtévesztette, olyan kiválóan, arcátlanul leplezte a kormány az autoriter rendszert, amiben az ellenzék eleve nem tud győzni – írja Garvan Walshe. A szerző szerint igazából semmi szüksége sem volt Orbánnak a határozatlan ideig szóló rendeleti kormányzásra, hacsak nem a választások miatt, amikor majd senki sem állhat az útjába. A cikk, miután sorra veszi a tehetetlen uniós intézményeket és a lengyel vétó miatt ellehetetlenített 7-es cikkelyt, illetve a döntésképtelen Európai Néppártot, amely legutóbb 13 aláíróval el akarta ítélni Orbánékat, de olyannyira diplomatikus lett a levél, hogy Magyarország nevét le sem írták benne. S így a

markába röhögve még az Orbán-kormány is aláírta – naná, hogy kiáll a demokratikus értékek mellett! Szóval ezek után már csak az a kérdés: vajon meddig hagyják, hogy Orbán kigúnyolja uniós vezető kollégáit?