Többségében jónak értékelik jelenlegi üzleti helyzetüket a Német–Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara tagvállalatai és más külföldi vállalatok 2019 őszén, a kilátásokat illetően azonban a tavaszi felmérés eredményeihez képest érezhetően romlott a hangulat.
A foglalkoztatási és a beruházási hajlandóság is érezhetően lankadt, a pozitív és a negatív válaszok még mindig csekély mértékű pozitív egyenleget mutatnak, ami lassuló, de továbbra is bővülő gazdasági aktivitásra utal. Nemzetközi összehasonlításban a hazai irányzatok igen hasonlóak mind a németországi, mind a világ más országaiban működő német vállalatok értékeléseihez.
A Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara szeptember-októberben gyorsfelmérés formájában elemezte tagvállalatai és más külföldi vállalatok véleményét a gazdaság és a saját üzletmenet alakulásáról. Eszerint 2019 őszén üzleti helyzetüket meglehetősen kedvezőnek látják a megkérdezettek, a középtávú kilátások azonban jóval visszafogottabbak, mint a tavaszi felmérésben. Mind a nemzetgazdaságra, mind a saját üzletre vonatkozóan csökkent a javulásra számító vállalatvezetők aránya, miközben a romló környezettel számolóké nőtt. Ennek hatására a pozitív és a negatív válaszok egyenlege negatív tartományba fordult, amire 2014, illetve 2012 óta nem volt példa.
Sávos András, a DUIHK elnöke szerint „ezek a vélemények
azonban nem gazdasági visszaesést jeleznek, hanem egy igen magas növekedési
ütem lassulását. Ezt alátámasztja, hogy a felmérés szerint mind a foglalkoztatási,
mind a beruházási terveknél a pozitív és a negatív válaszok még mindig – bár
csekély mértékű – pozitív egyenleget mutatnak” – mondta az elnök.
A munkaerőhiány a felmérés szerint nem enyhült az utóbbi egy évben: A megkérdezettek 18 százaléka észlelt ugyan javulást, ugyanakkor mintegy 30 százalékuk szerint rosszabbodott a szakképzett munkaerő kínálata. A megkérdezettek 60 százaléka kockázati tényezőnek nevezte a szakemberhiányt az üzleti fejlődésre nézve. A DUIHK tapasztalatai alapján ez csak ritkán okoz ugyan fennakadásokat a termelési és szállítási folyamatokban, de hatására középtávon erősödni fognak a hatékonyságnövelő intézkedések (és beruházások), és magas marad a bérnyomás.
A tavasszal a DUIHK felmérésében még a munkaköltségek 9 százalékos emelkedésével számoltak a német vállalatok 2019-re, ezt az ütemet a friss felmérésben csekély mértékben, 10 százalékra módosították. Jövőre azonban csökkenő bérnyomásra számítanak, jelenleg 7 százalékkal kalkulálnak.
A ma nyilvánosságra hozott felmérésben a feldolgozóipari vállalatok többnyire az átlagosnál kevésbé derűlátó véleménnyel voltak a gazdasági és üzleti kilátások tekintetében. Ez főleg azzal magyarázható, hogy a gazdaságot jelenleg fenyegető kockázatok elsősorban a világpiaci bizonytalanságokból erednek, ezek viszont a feldolgozóipari, számottevő exporthányaddal rendelkező termelőket jobban sújtják, mint pl. a belföldi piacra összpontosító kereskedelmi vagy szolgáltató vállalatokat.
A mostani magyarországi felmérés eredményei alapvetően egybecsengenek a német külkereskedelmi kamarai hálózat több mint 50 országban, mintegy 3700 vállalat részvételével végzett felmérésével, amelyet a napokban mutattak be.
Az „AHK World Business Outlook” szerint a közép-kelet-európai térség más országaiban is számítanak a gazdasági lendület lassulására, ez különösen szembetűnő Szlovákia esetében; Csehországban is többen tartanak a gazdaság lassulásától, mint pl. Magyarországon.
A teljes tanulmány ingyenesen innen letölthető.