Magyarország szabad, de nem tisztességes választás előtt

Orbán Viktor alatt Magyarországnak nagy adósságteherrel és korrupcióval kell küzdenie – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitungban Michaela Seiser, a lap bécsi székhellyel működő gazdasági tudósítója. Értékelése szerint az elmúlt évek azt mutatják, hogy Magyarország elvesztette korábbi vezető szerepét a térségben.

A cikk egy olyan nő példáján keresztül térképezi fel a magyarországi életviszonyokat, aki 2008-ban svájci frankban vett fel kölcsönt egy akkor 9 millió forintos lakásra. Az eredetileg 45 ezer forintos havi törlesztő részlet most 80 ezer forint. Arra nem volt elég pénze, hogy a kiszabaduljon a devizahitel-csapdából. Hetvennyolc éves lesz, mire kifizeti a hitelt. Bruttó 260 ezer forintot keres havonta, ebből nettó 173 ezer marad. Elvált, van egy lánya, akinek az apjától havonta kap 90 ezer forintot. Önmagát konzervatívnak tartja, és most a kormányváltásban bízik, Márki-Zay Péter vezetésével.

Civil kezdeményezéssel sikerült több mint 20 ezer önkéntes szavazatszámlálót toborozni Magyarországon, hogy megőrizze a küszöbön álló parlamenti választások sértetlenségét – írja az AP hírügynökség. Az amerikai riporter által megszólaltatott aktivisták egyike elmondta, nem volt rendjén eddig, hogy a több mint 10 ezer szavazóhelyiség jórészéből hiányoztak az ellenzék által delegált ellenőrök, mert ez befolyásolhatja a választások kimenetelét.

Az AP olyan felmérésekről tesz említést, amelyek szerint ez lesz a legszorosabb választási verseny azóta, hogy a Fidesz 2010-ben hatalomra került. Az Egységben Magyarországért pártszövetség szerint olyan politikai, gazdasági, és médiakörnyezetben, olyan választási rendszer keretein belül kell megvívniuk harcukat, amelyik tisztességtelen előnyt biztosít a Fidesz számára. Az AP megszólaltat egy adatelemzőt: szerinte kulcsfontosságú most az átlátható, pontos szavazatszámlálás, mert számos választókerületben akár nagyon kevés szavazaton is múlhat a mandátum sorsa. Az elemző szerint a választás kimenetelét 10-15 billegő kerület döntheti el.

Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet, az EBESZ már 2014-ben „szabadnak, de nem tisztességesnek” jellemezte a választás lebonyolítását, 2018-ban pedig megállapította, hogy az állami és a fideszes pártforrások nagyarányú átfedése aláásta az egyenlő alapon zajló küzdelmet, most teljes értékű megfigyelő missziót küld Magyarországra – 18 megfigyelőjük már egy ideje jelen van az országban, magára a választás napjára pedig további 200 fő érkezik.

Az AP kiemeli, hogy jogszabály-változtatás nyomán most olyan bejelentett lakóhelyen is lehet szavazni, ahol ténylegesen nem lakik az illető, ami az ellenzék szerint voksturizmushoz vezethet. Az EBESZ előzetes jelentése felhívja a figyelmet arra, hogy ezt a változtatást nem előzte meg valódi konzultációs folyamat. Egy kormányzati szóvivő szerint ugyanakkor a választások lebonyolításának magyarországi rendjét az egyik legjobbnak tekintik az Európai Unión belül.

Az Euronews tévécsatorna arról számol be, hogy a média elfogultsága beárnyékolja a magyarországi választási kampányt. Megemlíti, hogy Márki-Zay Péter a köztévében összesen öt percet kapott álláspontja kifejtésére, és hogy ez jól illusztrálja, mennyire nehéz az ellenzéki pártszövetségnek eljuttatnia üzeneteit a választókhoz.

Ismerteti az Euronews a Nemzetközi Sajtóintézet jelentését, amely szerint az állami média kritikátlanul visszhangozza a kormányzati üzeneteket, és a kormányzó párt folyamatos kampányeszközeként működik. Eközben a kormányt azzal is vádolják, hogy jelentős hirdetési összegekkel finanszírozza az őt támogató médiát, azokat pedig, akik nem tartoznak ebbe a körbe, kiéhezteti.

Az európai tévécsatorna által megszólaltatott választási szakértő felhívja a figyelmet: sokan annyira sérülékeny helyzetben vannak, hogy ha meg akarnak maradni a közmunkaprogramban vagy valamilyen helyi juttatást szeretnének kapni, akkor ahhoz megfelelően kell szavazniuk – már nem is kell őket megfélemlíteni, az idők során megtörték őket. A szakértő szerint az EBESZ megfigyelő missziója nem lesz képes megakadályozni az esetleges választási csalást, de jobban dokumentálhatja azt, mint korábban, és ezzel remélhetőleg lesz némi elrettentő hatása, még a legkisebb településeken is, ha tudni lehet azt, hogy bármikor betoppanhatnak az ellenőrök.

A pálya lejtését alátámasztó érvek közt az Euronews megemlíti a választókerületi határoknak a Fidesz számára kedvező módon történt átrajzolását, valamint azt, hogy a hagyományosan Orbán Viktort támogató határon túli magyarok számára könnyebb, míg a távolabbi külföldön élő, inkább az ellenzék melletti magyaroknak nehezebb a voksolás. 

Lengyel vélemény: Orbán hajbókolása gusztustalan Putyin előtt

Orbán politikája miatt csengettek a V4-eknek – az orosz kapcsolat volt a casus belli – Vegyesek az előrejelzések, hogy ki nyer vasárnap

Süddeutsche Zeitung Orbán Viktor elszigetelődött a V4-en belül, és bár még senki sem ismerte el nyilvánosan, de alighanem itt a vég a közép-európai összefogás számára, miután a cseh és a lengyel védelmi miniszter nem volt hajlandó részt venni az e heti budapesti fórumon, tiltakozásul Magyarország oroszbarátsága ellen. Jól látható, hogy immár megszűntek a közös érdekek, ugyanakkor túl nagyok az ellentétek.

A lengyelek gusztustalannak minősítették Orbán hajbókolását az orosz vezető előtt. A csehek és a szlovákok rossz szájízzel nézték a másik kettőnél a demokrácia felszámolását és a kisebbségek elleni uszítást. Végül az ukrajnai orosz invázió betette a kaput. Budapest a kampányban változatlanul célpontnak tekinti ugyan az EU-t, ezzel szemben a lengyelek új szerephez jutnak a földrészen, és ez, legalábbis átmenetileg, még a jogállami vitát is felülírja. A visegrádi csoporton belül pedig immár 3:1 az arány – Ukrajna javára.

Deutsche Welle Dalos György egyetért Kövér Lászlóval abban, hogy Magyarország hideg polgárháborúba bonyolódott, de ez egyenes következménye a rendszer eszmerendszerének. Ebből ered, hogy immár agresszív szakaszba jutott a megosztottság, de annyira, hogy szóba sem állnak egymással a kormánypárti, illetve ellenzéki képviselők.

A Berlinben élő történész-író onnan eredezteti a gondokat, hogy Orbán akarja megszabni, ki a magyar. Mindenképpen az, aki őt támogatja. Ám hogy aki nem magyar, az micsoda, nos, ott már szóhoz jut a nacionalizmus és a rasszizmus, mert a végén sokszor az van, hogy az illető zsidó, cigány vagy ellenséges ügynök. A polarizálódást elősegítette, hogy a rendszerváltás nem hozta meg a várt jólétet.

Dalos szerint akárki győz is vasárnap, igazából az lesz hosszú távon a nyertes, aki képes visszaállítani a társadalmi közmegegyezést. Ám ő nem lát ilyen erőt a horizonton.

Profil Az ellenzék szerint: ha most nem sikerül megállítani Orbánt, akkor beteljesül a nagy mű: a félig tekintélyelvű állam átmegy önkényuralomba. De a választás kimenetele az EU számára sem mindegy, hiszen Putyinnak messze a magyar miniszterelnök a legjobb barátja Európában.

A kormányfő terveit azonban megzavarta a háború, kénytelen volt beadni a derekát, még ha csak félszívvel is. Mindenesetre megszavazta a büntető intézkedéseket. Ezzel együtt még soha nem volt ennyire pária. De lehet, hogy így is ő nyer. Bár érezni, hogy a közhangulatot nagyban befolyásolja az orosz–ukrán fegyveres konfliktus. Márpedig ez döntő lehet négy nap múlva. Amúgy az állam nemigen veszi ki részét a menekültek ellátásából.

Frankfurter Allgemeine Zeitung Az óriási államadósság és a korrupció hatalmas kolonc Magyarországon, ami immár kénytelen volt átengedni a régió éllovasának szerepét. Az áremelkedés rekordszintű, miközben az átlagbérek messze elmaradnak a nyugati keresetektől. A csodaszerként kitalált árbefagyasztás pedig azt hozta, amit szokott: sorállást, egyes termékek adagolását.

A kormány kettős járomban tartja a sajtót, úgyhogy a helyzetre való tekintettel ismét működik magyarul a Szabad Európa Rádió. A Transparency International szerint a Fidesz kézbe akarja kaparintani a politikai és gazdasági erő nagyrészét. A közvélemény széttagolt, és ez felhívás keringőre a populizmus számára. A liberális demokrácia viszont nehezen küzd meg a helyzettel.

Süddeutsche Zeitung Orbán Viktor azzal riogat a kampány hajrájában, hogy az ország búcsút inthet a német autógyáraknak, ha az ellenzék kerekedik felül. Márpedig itt olyan ágazatról van szó, ami kulcsfontosságú a gazdaság számára. Munkaadóként és értékképzőként egyaránt. Pedig a szektort már jócskán megtorpedózta a Covid-járvány, a negatív hatás ellensúlyozására a kormány milliárdokat folyósított az érintett cégeknek.

Ugyanakkor hírek szerint német nagyvállalatoknak alaposan benne volt a kezük olyan, dolgozóellenes szabályozások megszületésében, mint a rabszolgatörvény. De itt visszaüt a politika, mert az alacsony bérek miatt sokan vándorolnak el, migránsokkal viszont nem lehet őket felváltani, mert a határok le vannak zárva az utánpótlás előtt is.

Le Monde A lap hozzájutott egy olyan dokumentumhoz, amelyik rávilágít, miként működik a politika teljes kontrollja mellett a magyar állami média. Az irányítást a Fidesz minden szinten csókosokra bízta, de ők is sokszor állnak a szőnyeg szélén. Pedig kiadták nekik, hogy miről lehet/szabad beszélni a műsorokban és miről nem, illetve csak úgy, hogy előtte konzultálnak az adott főnökkel, aki ismeri a dörgést.

Sokszor még az olyan világ-hírügynökségek is indexre kerülnek, mint az AP, a Reuters vagy az AFP. Ellenben a szélsőséges Breitbart megbízható hírforrásnak számít ezekben a körökben. Működik a belső cenzúra is, ám ez ellen kevesen lázadnak a munkatársak közül. Akad, aki bevallja, hogy van az a pénz… A legnagyobb baj az: a társadalmat nem különösebben izgatja, hogy nincs objektív tájékoztatás az állami sajtóban.

Boris Kálnoky, aki a Die Welt budapesti tudósítói posztjáról katapultált a Mathias Corvinus Collegium újságíró-képzésének élére, ezzel szemben úgy ítéli meg, hogy a vádak teljesen megalapozatlanok, mert a magyar alaptörvény szavatolja a média szabad működését.

Süddeutsche Zeitung A magyar állami tévé továbbra is úgy tesz, mintha nem lenne ellenzék. A hat párt leginkább homokzsákként jelenik meg a riportokban, miután ezt írja elő a munkatársak számára a felső parancs. Pontos módszertani leírást is mellékel a direktívákhoz. A fideszes politikusok számára ugyanakkor teljesen szabad a pálya. És jaj annak, akik megszegi az utasításokat!

Ennélfogva teljesen felborul a pálya, a Mérték Médiaelemző azt állapította meg, hogy az ellenzéknek kevesebb, mint a műsoridő egynegyede jutott az MTVA-nál. De minden tiltakozás hiábavalónak bizonyult.

Die Presse A magyar választási beharangozó arra a következtetésre jut, hogy Ukrajna lényegesen beleszól ugyan a közhangulatba, de inkább úgy, hogy sokan a zászló köré tömörülnek, így javultak Orbán kilátásai. Viszont az ellenzék mellett szól, hogy elvileg többeket tud megszólítani a bizonytalanok soraiból. Márki-Zay derűlátó, mert szerinte a kiábrándult fideszes szavazók közül sokan mellé állnak. Ám hogy sikeres lesz-e, az megjósolhatatlan.

Al Jazeera Az ellenzék az idők során annyira kiszorított helyzetbe került, hogy egyetlen opció maradt számára: az összefogás. Viszont esélyeit nagyban rontja, hogy belső ellentétek szabdalják és ezek kikerülnek a nyilvánosságba. Márki-Zay is bőven követ el hibákat, miközben a Fidesz mellett szól a hatalmas médiafölény. A hivatalos propaganda szerint Orbán nélkül az ország belekeveredne a háborúba. A válság folytán hasztalanok az olyan érvek is, mint a vágtató infláció, valamint az, hogy zuhan a forint jegyzése.

Kurier Madarat tolláról: a budapesti Kereszténydemokrácia Intézet felkérte a szélsőséges Osztrák Szabadságpárt két illusztris tagját, hogy ügyeljenek a fővárosban a választások tisztaságára. Az egyik érintett Harald Vilimsky, aki az FPÖ EP-csoportjának vezetője és annyira szélsőjobbos, hogy szinte lecsúszik a politikai paletta széléről, a hír bejelentésekor óvta az EU-t attól, hogy az kioktassa Magyarországot. Ez ugyanis szerinte veszélybe sodorhatja az olyan alapértékeket, mint a béke, a szabadság és a jólét. És tisztességes elbánásban kell részesíteni a magyarokat, miután azok elutasítják a migrációt, az iszlám terjedését, valamint az unió központosító törekvéseit.